Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Peryferia > Func MS-2 – kompaktowy wariant MS-3 R2?

Func MS-2 – kompaktowy wariant MS-3 R2?

Func MS-2 - Test myszki

Firma Func jest stosunkowo młodą marką na rodzimym rynku ale już za sprawą kilku ciekawych produktów (chociażby słuchawki HS-260 czy też myszka MS-3 R2) zaczyna co raz skuteczniej przykuwać uwagę nie tylko graczy. Dzisiaj przyjrzymy się innej myszce z oferty tejże marki – MS-2. Czy jest to po prostu bardziej kompaktowy wariant MS-3 R2 czy też jest to kompletnie inna konstrukcja? Cóż, zapraszamy na recenzję!

Func MS-2 – zawartość paczki z gryzoniem

Podobnie jak Func MS3- R2 tak i myszkę Func MS-2 otrzymujemy w niedużym białym pudelku. Otrzymujemy tutaj nie tylko myszkę ale również i dedykowane oprogramowanie. Co do samej myszki to jest ona niemal symetrycznym gryzoniem i jedynie przyciski dla osób praworęcznych wskazują, że nie jest ona wskazana dla osób leworęcznych. Większość powłoki tego gryzonia pokryta jest podobnie MS-3 R2 powłoką typu soft-touch. Jest to materiał gładki, miły w dotyku i oznacza to oczywiście dwie rzeczy. Po pierwsze myszka z takim materiałem praktycznie zawsze dobrze leży w ręku a po drugie to należy go chronić przed jakimikolwiek zadrapaniami i zarysowaniami (w końcu nie jest to tak odporny materiał jak dobrej klasy plastik).

Func MS-2 - Opakowanie

Func MS-2 - Akcesoria

Func MS-2 - Myszka w pełnej krasie

Func MS-2 - Myszka w pełnej krasie

Func MS-2 – z czym to się je / gryzie?

Kciuk jest tutaj „odpowiedzialny” za operowanie czterema przyciskami. Dwa z nich (podłużne, ulokowane tuż obok siebie) znajdują się w obrębie lewej górnej krawędzi myszki. Odpowiadają one domyślnie np. za przełączanie się między stronami internetowymi (na zasadzie „Poprzednia-Następna„) lub katalogami (wiadomo, na zasadzie „Poprzedni-Następny„). Przycisk ulokowany na najniższej przewidzianej powierzchni użytkowej  znajduje się dokładnie obok kciuka a domyślnie odpowiada za natychmiastowe wyciszenie dźwięków generowanych przez daną aplikację (tzw. opcja „Mute„). Czwarty przycisk, który mamy w zasięgu kciuka jest okrągły ale w przeciwieństwie do MS-3 R2 nie jest już podświetlany. Jeśli chodzi o jego funkcję to domyślnie odpowiada on za tzw. „Instant Aim„.

Func MS-2 - Myszka z przodu

Func MS-2 - Myszka z tyłu

W obrębie tzw. głównej powierzchni, na której trzymamy rękę znajdujemy:

  • podświetlany scroll-przycisk
  • dwa okrągłe przyciski nad scrollem
  • główny lewy i główny prawy przycisk myszki
  • wskaźnik DPI (trzy „kreski” na lewej krawędzi)
  • podłużny przycisk w „narożu” prawego przycisku

Scroll-przycisk domyślnie podświetlany jest na pomarańczowo i domyślnie pełni tzw. standardowe funkcje (np. przewijanie treści strony www a do tego jest w nim zintegrowany także dodatkowy przycisk). Naturalnie jego czułość oraz funkcję możemy zaprogramować ale o tym przeczytacie w dalszej części publikacji. Okrągłe przyciski nad scrollem służą domyślnie do szybkiej zmiany pre-definiowanego ustawienia DPI (ze spektrum 800-4000 DPI). Dyskretny przycisk w narożu głównego prawego przycisku służy domyślnie do przełączania się pomiędzy zadeklarowanymi całymi profilami myszki Func MS-2 (mowa nie tylko o samej wartości DPI ale także o czułości scrolla czy też podświetleniu i częstotliwości sensora).

Jeśli chodzi o spód myszki Func MS-2, to znajdziemy tutaj m.in. trzy spore, podłużne ślizgacze (dostosowane oczywiście do profilu myszki) a także zobrazowanie tego, że czujnik myszki jest ulokowany praktycznie idealnie w centrum podstawy. Warto też nadmienić, że zastosowany w Func MS-2 przewód jest bardzo solidnie zabezpieczony przed nieprzywdzianym „wyszarpaniem” go z obudowy. Przewód ten należy do stosunkowo długich (ok. 2 m) wobec czego bez obaw, wystarczy to dla każdego, kto pracuje przy biurku o typowych gabarytach.

Func MS-2 - Spód myszki

Func MS-2 – możliwości myszki

Dołączane do Func MS-2 oprogramowanie znacznie wykracza poza domyślne sterowniki systemu operacyjnego Windows 7 i Windows 8/8.1. Pozwala ono bowiem na bardzo precyzyjny dobór funkcji dla każdego przycisku myszki. Chodzi tutaj nie tylko o wybór standardowych funkcji systemowych (w tym np. kopiowanie tekstu/pliku lub cofanie zmian) ale także o przypisanie konkretnej funkcji multimedialnej (np. zmiana poziomu głośności), zaprogramowanie makr, ustawienie niemal dowolnego koloru podświetlenia, zmianę czułości wskaźnika czy też zaprogramowanie i zapisanie całego profilu myszki (możemy utworzyć trzy takie pełne profile). Krótko mówiąc / pisząc to co możemy zmienić w obrębie ustawień software’owych myszki Func MS-2 to…praktycznie wszystko ;)

W razie potrzeby można nawet wyłączyć działanie wybranych przycisków (np. aby nikt nie powołany nie poprzestawiał nam czegoś przypadkiem podczas pracy nad ważnym projektem lub podczas przerwy w rozgrywce MMO). Warto też nadmienić, że producent oprogramowania przewidział w przyszłości ewentualne automatyczne upgrade’y firmware’u wobec czego tutaj również można spodziewać się dobrego supportu producenta w razie jakichś problemów z myszką lub jej nietypowym działaniem.

Func MS-2 - Software

Func MS-2 - Software

Func MS-2 - Software

Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że sensor Func MS-2 (Avago A3090) jest na tyle precyzyjny, że może pracować na niemal każdej powierzchni a nie tylko na dedykowanej podkładce pod mysz (jak np. Func F-Series 10 XL). Jeśli chodzi o spektrum DPI, które możemy tutaj szybko zmienić/ustanowić to przypominam, że jest ono ogromne: 800-4000 DPI. Osobiście sprawdziłem działanie myszki Func MS-2 nie tylko na dedykowanej podkładce ale także na:

  • opakowaniu płyty CD
  • ciemnym blacie biurka
  • notesie z ciemną okładką
  • papierowej, kolorowej teczce
  • jasnej, kolorowej gazetce z supermarketu

Func MS-2 vs MS-3 R2

Z moich testów i obserwacji wynika, że jedynie opakowanie płyty CD sprawiło, że sensor się „gubił” (zwłaszcza przy częstotliwości 1000 MHz) a ponadto przy maksymalnym DPI największą precyzję miał jednak na dedykowanej podkładce pod mysz. Nie polecam zatem Func MS-2 do przezroczystych i szklanych powierzchni / podkładek ale jakiekolwiek nieprzezroczyste elementy zapewnią nam w pełni sprawnego „gryzonia”. Warto też nadmienić jedną, ważną rzecz a propos samego scrolla. Podobnie jak w przypadku Func MS3-R2 jest on bardzo cichy. Tak powinien pracować każdy gryzoń ;)

Func MS-2 – podsumowanie gryzonia

Po kilku tygodniach obcowania z tym „gryzoniem” ręka idealnie się do niego dostosowała i wydaje się, że w końcu trafiłem na gabarytowy ideał wśród myszek. Generalnie wrażenia z użytkowania są oczywiście pozytywne a podświetlenie wskaźników nie razi po oczach i cieszy fakt, że można zmieniać kolor oświetlenia (aczkolwiek nie można zmienić koloru wskazań DPI). Dodajmy do tego także bardzo ale to bardzo cichy scroll, poprawne działanie sensora na ogromnej większości powierzchni, naprawdę dobrą jakość wykonania i przyjemny kształt a okaże się, że niejeden praworęczny gracz będzie się za taką myszką rozglądał. Jedyne co go wtedy może nieco zniechęcić to chyba tylko cena – obecnie Func MS-2 kosztuje ok. 300 zł.

Z naszej strony myszka ta na pewno zasłużyła na dwie nagrody: 100% QUALITY (za jakość wykonania i spasowania elementów) oraz PRACTCAL (za wszelakie możliwości adaptacyjne / customizacyjne). Gratulujemy!

Func MS-2 - Podsumowanie myszki

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*