Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Fractal Design Node 605 – styl i gaming w HTPC

Fractal Design Node 605 – styl i gaming w HTPC

Fractal Design Node 605 - Test

Fractal Design Node 605 to przykład obudowy komputerowej dedykowanej zwolennikom platform typu HTPC (Home Theatre PC). Co ciekawe możemy tutaj złożyć całkiem ciekawą, potężną jednostkę multimedialną ponieważ obudowa ta kompatybilna jest z płytami m-ATX i ATX a także ze standardowymi zasilaczami ATX. Jakie jeszcze inne niespodzianki tutaj znajdziemy? Przekonajmy się! Zapraszam na test Fractal Design Node 605.

Fractal Design Node 605 – pierwsze wrażenia

Obudowa Fractal Design Node 605 to przykład obudowy typu desktop, przeznaczonej przede wszystkim do stworzenia nietuzinkowej i stonowanej platformy typu HTPC (Home Theatre PC). I tak, widać to już tak naprawdę od razu po wyjęciu jej z opakowania a to dlatego, że z przodu obudowy jedyne co widzimy to stylowy przycisk „Power” oraz – co raczej naturalne – logo producenta a wszystko to jest umieszczone na tle czarnego szczotkowanego aluminium (obudowa z zewnątrz jest niemalże cała czarna więc całość jest przyjemna dla oka). Wszystkie inne elementy panelu I/O obudowy ukryte są za wąską klapką (ale zajmującą całą szerokość obudowy), którą to delikatnie się uchyla (patrz clip na naszym kanale YouTube). Wśród tych wszystkich elementów paneli I/O mamy zatem:

 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • 1x FireWire
 • 2x USB 3.0
 • czytnik kart (microSD, SD oraz CF)

Warto także zwrócić uwagę, że po przeciwległej stronie panelu I/O mamy dedykowane miejsce na napęd optyczny typu „Slim”. Musimy się jednak w praktyce liczyć z tym, że napęd takowy realnie będziemy mogli zamontować tylko wtedy, kiedy będziemy tutaj montować mniejsze płyty główne (m-ATX oraz mini-ITX).

Fractal Design Node 605 - Widok ogólny

Fractal Design Node 605 - Widok po uchyleniu klapkiZ tyłu obudowy widzimy, że obudowa ta ma znacznie większy potencjał niż się to początkowo wydawało. Po pierwsze możemy tutaj zamontować standardowy zasilacz ATX (o czym już wcześniej wspominałem, teraz tylko to „dokumentuję” ;)). Po drugie możemy tutaj zamontować standardową płytę ATX (widocznych jest tutaj w końcu siedem zaślepek kart rozszerzeń) oraz normalnych wymiarów karty rozszerzeń (nie muszę to być karty typu low profile). Po trzecie przewidziano tutaj „wspomożenie” fabrycznej wentylacji obudowy. Z tyłu Fractal Design Node 605 są bowiem dwa miejsca na opcjonalne wentylatory typu 80 mm. Naturalnie same zaślepki kart rozszerzeń są tutaj białe i kontrastują z czarną kolorystyką lakieru obudowy. Ot, taka charakterystyczna „wizytówka” od Fractal Design.

Fractal Design Node 605 - Widok z tyłu

Jeśli chodzi o panele boczne, to są one wykonane niemal symetryczne. Na obu bokach obudowy mamy bowiem po dwa otwory wentylacyjne przesłonięte siateczką i/lub filtrem przeciwkurzowym. Jeden z takich otworów przeznaczony jest do dostarczania powietrza do wnętrza zasilacza (zasilacz montujemy tutaj bowiem „wentylatorem do ścianki bocznej”) zaś pozostałe to miejsca dedykowane wentylatorom typu 120 mm. Co ciekawe dwa wentylatory typu 120 mm mamy już tutaj fabrycznie zamontowane (są to wentylatory z serii Silent Series R2) a zatem w teorii wystarczy tutaj nabyć jeszcze tylko jeden wentylator typu 120 mm ażeby mieć w miarę optymalną wentylację obudowy (albo możemy po prostu przemontować jeden z bocznych wentylatorów). Warto też zauważyć, że na jednym z paneli bocznych znajduje się trzy-stopniowy przełącznik pracy wentylatorów. Dzięki niemu możemy zadać wentylatorom pracę @ 5V, @ 7V lub @ 12V i podobnie jak to ma miejsce w przypadku obudowy Define R4 możemy do niego podłączyć do trzech wentylatorów z wtyczką 3pin.

Fractal Design Node 605 - Widok z boku

Fractal Design Node 605 - Widok z boku

Fractal Design Node 605 - Przełącznik

Spód Fractal Design Node 605 jest raczej standardowy ale i „solidny”. Producent zastosował tutaj bowiem w obrębie nóżek miękkie podkładki (piankowe?) dzięki czemu ewentualne drgania obudowy są niwelowane. Nóżki te są dwojakiego typu – większe z przodu i mniejsze z tyłu.

Fractal Design Node 605 - Widok od spodu

Warto także zwrócić uwagę, że producent zastosował tutaj naprawdę mocne blachy. W obrębie panelu-pokrywy odnotować bowiem można było 0,96 mm. Mało tego, w obrębie panelu-pokrywy Mamy fabrycznie przymocowaną matę bitumiczną praktycznie identyczną z tą, występującą w modelu Define R4:

Fractal Design Node 605 - Grubość blach

Fractal Design Node 605 – prezentacja wnętrza

Po zdjęciu górnej „pokrywy” obudowy ukazuje się nam wnętrze Fractal Design Node 605 w całej swej okazałości. Od razu widzimy, że białe zaślepki kart rozszerzeń to nie jedyne elementy kontrastujące z czarną kolorystyką obudowy. Równie białe są tutaj bowiem dwa specjalne „moduły” na dyski. W obrębie każdego takiego „modułu” możemy zamontować zarówno dyski typu 3.5″ jak i 2,5″. Naturalnie oba te „moduły” są demontowalne (każdy jest przykręcony dwoma śrubkami). Po ich odkręceniu widzimy praktycznie całe wnętrze obudowy „bez tajemnic”. Widzimy tutaj zatem, że faktycznie bez problemu powinniśmy tutaj zamontować wszystko to, o czym wspomina producent (zasilacz ATX, płyta główna ATX) a przy odrobinie naszego wysiłku powinno się udać również w miarę dobrze poukładać okablowanie z zasilacza.

Fractal Design Node 605 - Wnętrze

Fractal Design Node 605 - Moduły na dyski

Fractal Design Node 605 - Widok po wyjęciu modułów na dyski

Fractal Design Node 605 - Wnętrze

Fractal Design Node 605 - Wnętrze

Co zaś się tyczy miejsca / przestrzeni na najbardziej interesujące nas komponenty komputera, to w przypadku Fractal Design Node 605 sytuacja wygląda następująco:

 • miejsce na karty graficzne: ok. 265 mm (z jednym modułem na dyski; bez modułów ok. 310 mm)
 • miejsce na cooler CPU: ok. 125 mm

Fractal Design Node 605 - Miejsce na karty graficzne

Fractal Design Node 605 - Miejsce na cooler CPU

Fractal Design Node 605 – montaż i testy

Jak było wcześniej wspomniane można w obudowie Fractal Design Node 605 zmontować normalna „maszynę” nie tylko do typowego HTPC (stricte do multimediów) oraz zamontować normalny zasilacz ATX. Na potrzeby niniejszego testu w obudowie tej zamontowano następujące komponenty (większość stosowana jest od dawna w naszych platformach testowych):

Fractal Design Node 605 - Akcesoria

Jedynym „wyzwaniem” podczas montażu tego typu platformy było chyba tylko to, żeby okablowanie z zasilacza tak ułożyć, ażeby nie kolidowało ono z dyskiem zamontowanym w obrębie modułu. Naturalnie pozostały moduł na dyski należało w tym konkretnym przypadku zdemontować. Efekt końcowy wyglądał mniej więcej tak (oczywiście można to też poukładać znacznie lepiej i żeby kabel kabel 8pin EPS nie wychodził poza obudowę ;)):

Fractal Design Node 605 - Platforma testowa

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych Fractal Design Node 605 sprawdziliśmy temperatury “newralgicznych” podzespołów komputera zadając mu stosowne obciążenie przy zamontowanej fabrycznej baterii wentylatorów (2x 120 mm – po jednym na bok) oraz z jednym dodatkowym wentylatorem (120 mm wentylator SilentiumPC Sigma EVO zamontowany obok procesora):

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 3,5 GHz przy napięciu 1,3V)
 • GPU <- 6 “zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
 • NB <- j.w.
 • HDD <- kopiowanie 10 GB danych

Jakie zatem mamy we Fractal Design Node 605 temperatury poszczególnych podzespołów? Poniższy wykres wszytko powinien nam powiedzieć:

Fractal Design Node 605 - Testy

Jak więc widać fabryczna wentylacja obudowy nawet po dodaniu jednego wentyla niespecjalnie sprzyja optymalnym temperaturom mocnym komputerom (a przynajmniej jeśli chodzi o rozpatrywaną tutaj platformę testową). Ponad 80 stopni Celsjusza na procesorze to naturalnie „zasługa” raczej kompaktowego chłodzenia Noctua NH-L9i (które pracuje tutaj praktycznie „na styk”), jednak nie zmienia to faktu, że sekcji zasilania płyty głównej przydałaby się dodatkowa wentylacja (70 stopni Celsjusza pod obciążeniem to raczej spora wartość). W każdym bądź razie mamy tutaj przesłankę, że obudowa Fractal Design Node 605 wymaga dodatkowej wentylacji jeśli myślimy o montowaniu w niej naprawdę wydajnej „maszyny”.

Fractal Design Node 605 – podsumowanie

Fractal Design Node 605 to zdecydowanie obudowa ze sporymi możliwościami. Nietuzinkowy design, dobra jakość wykonania, solidne blachy, kompatybilność z płytami ATX i standardowymi zasilaczami czy też sporo miejsca na karty graficzne (a przynajmniej po wyjęciu jednego z modułów na dyski) to niewątpliwie atuty, których tej obudowie nie sposób odmówić. To także atuty, które mogą sprawić, że zainteresuje się tą obudową także niejeden „zapalony” gracz. Jeśli tak też się stanie, to warto jednak pamiętać, że przewidziana tutaj wentylacja wymaga drobnej poprawy we własnym zakresie. Lepiej wtedy zamontować co najmniej jeden wentylator „wysysający” (a najlepiej zamontować i dwa z tylu i jeden z boku). W przeciwnym wypadku tak CPU jak i NB będą narażone na wyższe temperatury podczas długotrwałego grania.

Fractal Design Node 605 - Podsumowanie

Typ obudowy
desktop (HTPC)
Wymiary
165 x 440 x 341 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Waga
ok. 6 kg
Kompatybilne płyty główne
mini-ITX, m-ATX, ATX
Opcje wentylacyjne
3x 120 mm z na panelach bocznych bocznym
2x 80 mm z tyłu
Wentylatory w zestawie
1x 120 mm na każdym panelu bocznym
Ilość zatok 5.25″
1
(typu SLIM i przy użyciu adapterów z akcesoriów)
Ilość zatok 3,5″
0
(dyski montowane są w dwóch modułach)
Ilość zatok 2,5″
0
(dyski montowane są w dwóch modułach)

Panel I/O
1x Audio Input
1x Audio Output
2x USB 3.0
1x FireWire
przycisk Power
czytnik kart
Miejsce na kartę graficzną
ok. 265 mm
(gdy używamy tylko jednego modułu na dyski)
Miejsce na cooler CPU
ok. 125 mm

Inne
bardzo mocna blacha

czytnik kart w obrębie panelu I/O

demontowalne oba moduły na dyski
Sugerowana cena detaliczna (przewidywana)
ok. 550 zł

2 komentarze

 1. Obudowa sam w sobie naprawdę świetna ale fabryczna wentylacja faktycznie wymaga poprawy…

 2. kartki Prawi:

  Perfekcyjna stronka. Pozdrowionka :)

Leave a Comment

*