Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Fractal Design Core 3500 – wypasiony Core czy uboższy Arc?

Fractal Design Core 3500 – wypasiony Core czy uboższy Arc?

Fractal Design Core 3500 - Test obudowy

Core 3500 to obecnie najdroższy przedstawiciel obudów Fractal Design z linii Core. Na chwilę obecną obudowa ta kosztuje na naszym rynku ok. 300 zł (sugerowana cena detaliczna) czyli nieco mniej niż niegdyś kosztowała legendarna obudowa komputerowa w postaci Arc Midi. Jak zatem wypada najdroższy Core na tle nie tylko Core 3300 ale również i wspomnianej „Midi Arki”? Cóż, przekonajmy się! P.S. Niebawem wystartuje konkurs z mega-atrakcyjnymi nagrodami a więc tym bardziej zachęcam do lektury! ;)

Fractal Design Core 3500 – Arc Midi w innej odsłonie?

Pierwszy kontakt wizualno-namacalny z obudową Fractal Design Core 3500 i od razu można odnieść wrażenie, że jest to propozycja nieco poniżej tego, co kiedyś oferował Arc Midi. Obudowa ta charakteryzuje się bowiem podobnymi gabarytami (465 x 233 x 517 mm – wysokość x szerokość x długość) i niektórymi znanymi nam koncepcjami ale już sam wygląd przypomina po prostu obecną generację Core 3X00 (co akurat może się podobać) ale też mamy tutaj od razu widoczne braki w ofiltrowaniu (a przypominam, że Arc Midi była bardzo dobrze ofiltrowana).

Fractal Design Core 3500 – wypasiony Core czy uboższy Arc Midi? Oto jest pytanie…

Obudowa ta waży ok. 8,5 kg czyli ok. 1,5 kg mniej aniżeli Arc Midi. Po części jest to efekt tego, że mamy tutaj wentylowany top, boki i spód (gdzie po prostu blachy jest po prostu dużo mniej) a po części tego, że jednak blachy tej obudowy są nieco cieńsze. W każdym razie nie jest to na pewno obudowa wagi lekkiej jednak do pancernego Arc Midi trochę tutaj brakuje. Cóż, jak już wcześniej wspominałem jest to konstrukcja, będąca raczej tańszym zamiennikiem dla niegdyś bardzo udanej serii Arc Midi i akurat kwestia grubości blach jest tutaj raczej pozytywnym aspektem.

Fractal Design Core 3500 - Obudowa w pełnej krasie

Fractal Design Core 3500 - Obudowa w pełnej krasie

Podobnie jak w przypadku Core 3300 front obudowy Fractal Design Core 3500 opiera się jakby na dwóch „konceptach”. Tzw. główny koncept to tzw. szczotkowany plastik na większości powierzchni (wraz z dwoma zaślepkami zatok 5.25″). Pozostała część „wizji” Fractal Design to ulokowany nieco pod kątem meshowy pasek wentylacyjny (z filtrem przeciwkurzowym typu gąbkowego). Pasek owy przebiega wzdłuż całego frontu obudowy i po obu stronach szczotkowanego plastiku. Całość sprawia ciekawe wrażenie aczkolwiek przy pewnym kącie padania światła widać jakby szczotkowany plastik nie był zbyt jednorodny (widoczne są jakby smugi – prawdopodobnie pozostałości po procesie produkcyjnym zaślepek). Cóż, seria Core widać tak po prostu ma…

Z przodu mamy fabrycznie zainstalowany 140 mm z linii Silent Series R2 (max. 1000 RPM)

Fractal Design Core 3500 - Front obudowy

Góra obudowy to przede wszystkim prosta blacha z otworami wentylacyjnymi oraz z otworami montażowymi dla dwóch opcjonalnych wentylatorów typu 120 lub 140 mm. Jak wcześniej wspomniałem braki w ofiltrowaniu są od razu widoczen i po prostu liczmy się z tym, że nie mamy tutaj dołączanych żadnych filtrów przeciwkurzowych (a szkoda, ponieważ w tej cenie powinien to być standard). W każdym razie na plus mamy tutaj to, że owe otwory wentylacyjne na topie obudowy ulokowane są nieco asymetrycznie względem środka topu. Dzięki temu zapewnioną mamy większą kompatybilność z chłodnicami do chłodzenia wodnego. Za to z kolei należą się już słuszne słowa uznania.

Fractal Design Core 3500 - Top obudowy

Panele boczne są tutaj „prawie” identyczne, symetryczne i nie posiadają żadnych dodatkowych przetłoczeń. Wspomniane „prawie” wynika tutaj naturalnie stąd, że tzw. panel roboczy posiada po prostu otwory wentylacyjne (niestety także bez filtru) czyli domyślnie można tam zamontować opcjonalny wentylator (w tym przypadku możemy tutaj zamontować jedno „śmigło” typu 120 lub 140 mm). Drugi panel boczny jest już z kolei absolutnie „pełny”. Warto też nadmienić, że grubość blach tej obudowy to nieco ponad 0,8 mm a zatem naprawdę nie dziwne, że obudowa ta jest wyraźnie lżejsza od Arc Midi…

Grubość blach Fractal Design Core 3500 to nieco ponad 0,8 mm

Fractal Design Core 3500 - Grubość blach

Niemal na krawędzi frontu i topu obudowy Core 3500 znajduje się cały (i raczej dość skromny jak na ten segment cenowy) panel I/O:

 • 2x USB 3.0
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • przycisk „Power”
 • przycisk „Reset”

Fractal Design Core 3500 - Panel I/O

Z tyłu obudowy Fractal Design Core 3500 widzimy sprawdzone, standardowe współczesnej konstrukcji obudowy komputerowej. Zasilacz jest montowany na dole a fabrycznie zamontowany jest tutaj wentylator typu 140 mm (z linii Silent Series R2 o max. 1000 RPM). Warto też zauważyć, że tylne części paneli bocznych posiadają uchwyty ułatwiające ich demontaż a jak wiemy z doświadczenia to bardzo przydatna rzecz. Zastawiający wydaje się jednak mały przełącznik z tyłu obudowy. Czyżby producent zastosował niezbyt wygodny regulator wentylatorów?

Fractal Design Core 3500 - Obudowa z tyłu

Spód obudowy Fractal Design Core 3500 wygląda raczej skromnie jak na ten przedział cenowy. Owszem, mamy tutaj sporu siateczkowy filtr pod zasilaczem i opcjonalnym wentylatorem ale obraz nieco psują tutaj fakt, że plastikowe nóżki obudowy nie posiadają jakichkolwiek miękkich podkładek eliminujących ewentualne drgania obudowy. Cóż, tak widać wygląda teraz szwedzka ekonomia…

Fractal Design Core 3500 - Spód obudowy

Fractal Design Core 3500 – pokaż kotku co masz w środku

Po zdjęciu tzw. panelu  „roboczego” to, co od razu da się zauważyć to przede wszystkim naprawdę spory otwór na backplate coolera CPU, liczne otwory do aranżacji okablowania z zasilacza, mnóstwo miejsca na kartę graficzną (ok. 440 mm) oraz cztery miejsca na dyski HDD i SSD (na tzw. szynach montażowych). Warto też nadmienić, że z racji szerokości obudowy kompletnie nie trzeba przejmować się doborem coolera CPU. Na coolery CPU mamy bowiem w obudowie Fractal Design Core 3500 przewidziane ok. 185 mm czyli naprawdę mnóstwo miejsca. Co ciekawe widzimy tutaj również fabrycznie zamontowany regulator wentylatorów, który to wydaje się być ewidentnym krokiem wstecz względem Arc Midi R2. Dlaczego producent wrócił do rozwiązania, które nie dość, że słabo się prezentuje to po prostu jest niepraktyczne? Cóż, to już pytanie do Fractal Design…

Fractal Design Core 3500 - Miejsce na kartę graficzną

Fractal Design Core 3500 - Miejsce na cooler CPU

Regulator obrotów wentylatorów przy śledziach? Zdecydowanie nie polecam…

Nad płytą główną mamy tutaj ok. 50 mm do „zagospodarowania”. Wydaje się zatem, że w połączeniu z asymetrycznie położonymi otworami wentylacyjnymi na topie obudowa Fractal Design Core 3500 faktycznie powstała z myślą o zwolennikach chłodzenia wodnego. Zmieści się nam tutaj bowiem cieńsza chłodnica z wentylatorami co najmniej typu slim. Należy się zatem plusik dla producenta za to, że w ramach oszczędności nie skurczył szkieletu Arc Midi.

Fractal Design Core 3500 - Miejsce na chłodnicę

Od strony tacki na płytę główną w przypadku Fractal Design Core 3500 mamy na schowanie kabli ok. 22 mm czyli praktycznie tyle samo ile w przypadku Arc Midi. Taka ilość miejsca jest w pełni wystarczająca dla każdego, ktoś myśli o zaawansowanej aranżacji okablowania. Mamy zatem kolejny plusik dla Fractal Design.

Fractal Design Core 3500 - Miejsce na przewody z zasilacza

Podsumowując zatem interesujące nas / Was miejsce do zagospodarowania w tej obudowie sytuacja wygląda następująco:

 • miejsce na karty graficzne: do 440 mm
 • miejsce na cooler CPU: ok. 185 mm
 • miejsce na kable pod tacką: ok. 22 mm

Fractal Design Core 3500 – montaż i testy

Dołączane do Core 3500 akcesoria montażowe są bardzo ale to bardzo standardowe i dołączane są w standardowym, białym kartoniku (co akurat dziwi skoro w Core 2500 pudełko jest bardziej „ekskluzywne”). W każdym razie znajdziemy wśród nich bowiem jedynie:

 • kilka opasek zaciskowych
 • niezbędne śrubki i dystanse
 • śrubki do montażu opcjonalnego wentylatora z przodu obudowy

Fractal Design Core 3500 - Akcesoria

Montaż poszczególnych redakcyjnych podzespołów komputera w obudowie Fractal Design Core 3500 nie sprawił dużych problemów (z jednym wyjątkiem o którym poniżej) i nasza platforma testowa:

Fractal Design Core 3500 - Platforma testowa

Fractal Design Core 3500 - Platforma testowa

wygląda w tej obudowie całkiem optymalnie. O ile jednak miejsca w tej obudowie jest wystarczająco o tyle wręcz trzeba wspomnieć, że zamontowany przy śledziach kart rozszerzeń regulator obrotów wentylatorów utrudnia wkręcanie śrub kart rozszerzeń. Po cichu liczymy, że ten bug konstrukcyjny zostanie w którejś rewizji poprawiony…

Fractal Design Core 3500 – testy wentylacyjne

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych obudowy Fractal Design Core 3500 sprawdziliśmy temperatury tzw. „newralgicznych” podzespołów komputera zadając stosowne obciążenie przy fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tyłu i 1x 120 mm z przodu) przy ustawieniu @ 12V:

 • CPU <- 15 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 4,5 GHz przy napięciu 1,4V)
 • GPU <- wielokrotne powtarzanie testowych fragmentów gry Wiedźmin 3
 • NB <- j.w.

Jakie zatem mamy we Fractal Design Core 3500 temperatury poszczególnych komponentów? Cóż, poniższy wykres powinien nam wszytko wyjaśnić:

Fractal Design Core 3500 - Testy wentylacyjne

Wystarczy zatem mieć na procesorze i na karcie graficznej odpowiednio wydajne coolery a temperatury w tej budowie wcale a wcale nie będą nas przerażać. Wprawdzie okolice 80* Celsjusza na karcie graficznej klasy ZOTAC GTX 980 AMP! nie napwają zbytnim optymizmem, jednak te karty po prostu osiągają takie temperatury. 74 stopnie Celsjusza na mocno podkręconym CPU (i to z coolerem horyzontalnym!) to również jak najbardziej poprawny i akceptowalny wynik. Naturalnie w razie potrzeby wentylację ową można poprawić poprzez montaż opcjonalnych wentylatorów.

Fractal Design Core 3500 – podsumowanie obudowy

Obudowa Fractal Design Core 3500 to przede wszystkim największy i najdroższy przedstawiciel serii Core (pomijam już tutaj wersję Window). Core 3500 kosztuje obecnie na naszym rynku ok. 300 zł i pod względem design’u, gabarytów i jakości wykonania nie można mieć do niej zastrzeżeń. Są jednak pewne dość mocno zaniedbane aspekty funkcjonalności (niefortunny regulator z tyłu obudowy, braki w ofiltrowaniu, brak podkładek na nóżkach), które to stanowić mogą nieco na niekorzyść tej obudowy. Z tego też względu obudowie tej możemy przyznać jedynie wyróżnienie 100% QUALITY i mamy nadzieję, że jednak w przyszłości konstruktory / inżynierzy / testerzy bardziej przyłożą się do swoich projektów…

Fractal Design Core 3500 - Podsumowanie obudowy

A miało być tak pięknie…

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*