Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Fractal Design Core 2300 – małe prawie jare?

Fractal Design Core 2300 – małe prawie jare?

Fractal Design Core 2300 - Test obudowy

Nie od dzisiaj wiadomo, że firma Fractal Design od zeszłego roku w kwestii tematyki obudów komputerowych ma w ofercie również coś dla tych użytkowników, dla których np. Core 3300 jest zbyt drogą opcją. Dzisiaj przyjrzymy się chyba absolutnemu minimalnemu standardowi wśród obudów midi-tower szwedzkiej marki – Core 2300. Czy jest to faktycznie obudowa warta uwagi czy też producent powinien jeszcze jakoś ją…doposażyć? Przekonajcie się!

Fractal Design Core 2300 – małe eko ale piękne?

Pierwszy kontakt wizualno-namacalny z obudową Fractal Design Core 2300 i od razu można odnieść wrażenie, że jest to propozycja raczej poniżej tego co oferuje model Core 3300. Obudowa ta charakteryzuje się bowiem niezbyt sporymi gabarytami (431 x 195 x 450 mm – wysokość x szerokość x długość) a sam wygląd przypomina po prostu mniejszy wariant Core 3300 (co akurat może się podobać). Obudowa ta waży jednak raptem nieco ponad 5 kg (po części przez wentylowany top, boki i spód gdzie po prostu blachy jest dużo mniej) co dość jednoznacznie sugeruje nam iż nie będzie to raczej tzw. wyższa średnia półka. Cóż, jak już wcześniej wspominałem jest to raczej konstrukcja stojąca w hierarchii poniżej modelu Core 3300 a zatem nie dziwmy się wszelakim szwedzkim „cięciom”…

Fractal Design Core 2300 - Obudowa w pełnej krasie

Front obudowy Fractal Design Core 2300 tak jak w przypadku Core 3300 opiera się jakby na dwóch „konceptach”. Tzw. główny koncept to oczywiście szczotkowany plastik na większości powierzchni (wraz z dwoma zaślepkami zatok 5.25″). Pozostała część „wizji” Fractal Design to ulokowany nieco pod kątem meshowy pasek wentylacyjny (tak, z filtrem przeciwkurzowym – tutaj akurat jest to filtr gąbkowy). Pasek owy przebiega wzdłuż niemal całego frontu obudowy i po obu stronach szczotkowanego plastiku. Całość sprawia pozytywne wrażenie aczkolwiek przy pewnym kącie padania światła widać jakby szczotkowany plastik nie był zbyt jednorodny (widoczne są jakby smugi).

Góra obudowy to przede wszystkim prosta blacha z otworami wentylacyjnymi oraz montażowymi dla dwóch opcjonalnych wentylatorów typu 120 lub 140 mm. Jak wcześniej wspomniałem nie dziwmy się wszelakim cięciom a w przypadku topu obudowy liczmy się z tym, że nie mamy tutaj dołączanych żadnych filtrów przeciwkurzowych. W każdym razie „in plus” mamy tutaj to, że owe otwory wentylacyjne ulokowane są nieco asymetrycznie względem środka topu obudowy. Dzięki temu zapewnioną mamy większą kompatybilność z chłodnicami do LC. Za to należą się z kolei słuszne słowa uznania.

Fractal Design Core 2300 - Obudowa w pełnej krasie

Panele boczne są tutaj „prawie” identyczne, symetryczne i nie posiadają żadnych dodatkowych przetłoczeń. Owo „prawie” wynika tutaj stąd, że tzw. panel roboczy posiada otwory wentylacyjne (niestety bez filtru) czyli domyślnie można tam zamontować opcjonalny wentylator (w tym przypadku możemy tutaj zamontować jedno „śmigło” typu 140 mm). Drugi panel boczny jest naturalnie absolutnie „pełny”. Warto też nadmienić, że grubość blach tej obudowy to ok. 0,75 mm a zatem nie dziwne, że taka obudowa waży raptem nieco ponad 5 kg…

Fractal Design Core 2300 - Grubość blach

Praktycznie bezpośrednio na krawędzi frontu i topu obudowy znajduje się cały (i raczej dość skromny) panel I/O:

 • 1x USB 2.0
 • 1x USB 3.0
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • przycisk „Power”
 • przycisk „Reset”

Fractal Design Core 2300 - Panel IO

Z tyłu obudowy Fractal Design Core 2300 widzimy standardowe aspekty sprawdzonej konstrukcji obudowy komputerowej. Zasilacz jest montowany na dole a fabrycznie zamontowany jest tutaj wentylator typu 120 mm (co ciekawe z linii Silent Series LT o max. 1200 RPM). Warto też zauważyć, że tylne części paneli bocznych posiadają uchwyty ułatwiające ich demontaż a jak wiemy z doświadczenia wbrew pozorom to również bardzo przydatna rzecz.

Fractal Design Core 2300 - Tył obudowy

Spód obudowy Fractal Design Core 2300 wygląda z jednej strony raczej standardowo ale też i…wyjątkowo skromnie. Owszem, mamy tutaj meshowy filtr pod zasilaczem i opcjonalnym wentylatorem tyle tylko, że jego mocowanie jest bardzo słabe (praktycznie zawsze jak złapiemy za spód obudowy ryzykujemy odpadnięcie tego filtru). Ponadto warto nadmienić, że plastikowe nóżki obudowy nie posiadają jakichkolwiek miękkich podkładek eliminujących ewentualne drgania obudowy. Cóż, tak wygląda szwedzka ekonomia w tym segmencie cenowym…

Fractal Design Core 2300 - Spód

Fractal Design Core 2300 – prezentacja wnętrza

Po zdjęciu tzw. panelu  „roboczego” to, co od razu da się zauważyć to przede wszystkim naprawdę spory otwór na backplate coolera CPU, liczne otwory do aranżacji okablowania z zasilacza, teoretycznie całkiem sporo miejsca na karty graficzne (bo ok. 400 mm) oraz pionowy montaż dysków HDD i SSD (na tzw. szynie montażowej). Warto też nadmienić, że z racji szerokości obudowy trzeba w miarę z głową dobierać cooler CPU. Na coolery CPU mamy w obudowie Fractal Design Core 2300 przewidziane ok. 160 mm czyli raczej standardową przestrzeń (a przypominam, że panele boczne nie posiadają przetłoczeń).

Fractal Design Core 2300 - Miejsce na kartę graficzną

Fractal Design Core 2300 - Miejsce na cooler CPU

Nad płytą główną mamy tutaj ok. 40 mm do „zagospodarowania”. Wydaje się zatem, że w połączeniu z asymetrycznie położonymi otworami wentylacyjnymi na topie obudowa Fractal Design Core 2300 powstała również z myślą o zwolennikach chłodzenia wodnego. Zmieści się nam tutaj bowiem cieńsza chłodnica z wentylatorami co najmniej typu slim. Pod tym kątem producentowi zatem należy się plusik.

Fractal Design Core 2300 - Miejsce na chłodnicę

Od strony tacki na płytę główną w przypadku Fractal Design Core 2300 mamy na schowanie kabli raczej standardową przestrzeń bo ok. 14 mm. Taka ilość miejsca realnie jest na styk jeśli ktoś myśli o zaawansowanej aranżacji okablowania. Na pewno obudowa ta jest wyraźnie ciaśniejsza niż Core 3300…

Fractal Design Core 2300 - Otwór na backplate coolera CPU

Fractal Design Core 2300 - Miejsce na kable z zasilacza

Podsumowując interesujące nas / Was miejsce do zagospodarowania w tej obudowie sytuacja wygląda następująco:

 • miejsce na karty graficzne: do 400 mm (zależnie od ilości i typu montowanych dysków)
 • miejsce na cooler CPU: ok. 160 mm
 • miejsce na kable pod tacką: ok. 14 mm

Fractal Design Core 2300 – montaż i testy

Dołączane do Core 2300 akcesoria montażowe są bardzo ale to bardzo standardowe i dołączane są w standardowym, „szarym” kartoniku. Znajdziemy wśród nich bowiem jedynie instrukcję/manual oraz:

 • kilka opasek zaciskowych
 • niezbędne śrubki i dystanse
 • śrubki do montażu opcjonalnego wentylatora z przodu obudowy

Fractal Design Core 2300 - Akcesoria

Montaż poszczególnych redakcyjnych podzespołów komputera w obudowie Fractal Design Core 2300 nie sprawił większych problemów aczkolwiek nasza platforma testowa:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,5 GHz
 • Cooler CPU: Noctua NH-C14S
 • Płyta główna: Asus P8P67 Pro
 • Karta graficzna: Palit GTX 960 JetStream 4GB
 • Pamięć RAM: 4 GB pamięci RAM
 • Zasilacz: Fractal Design Newton R3 800

wygląda w tej obudowie jakby się zmieściła niemal na styk (a to i tak przy założeniu, że karta graficzna nie należy do zbyt długich). Summa summarum miejsca w takiej obudowie zbyt wiele nie ma i trzeba się liczyć z ilością dysków, które chcemy w tej obudowie montować. Pomijam już fakt, że widoczne przewody od dysków z pewnością nie dodają estetyki…

Fractal Design Core 2300 - Platforma testowa

Fractal Design Core 2300 - Platforma testowa

Fractal Design Core 2300 – testy wentylacyjne

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych obudowy Fractal Design Core 2300 sprawdziliśmy temperatury tzw. „newralgicznych” podzespołów komputera zadając stosowne obciążenie przy fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tyłu i 1x 120 mm z przodu) przy ustawieniu @ 12V:

 • CPU <- 15 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 4,5 GHz przy napięciu 1,4V)
 • GPU <- wielokrotne powtarzanie testowych fragmentów gry Wiedźmin 3
 • NB <- j.w.

Jakie zatem mamy we Fractal Design Core 2300 temperatury poszczególnych komponentów? Cóż, poniższy wykres powinien nam wszytko wyjaśnić:

Fractal Design Core 2300 - Testy wydajności wentylacji

Wystarczy zatem mieć na procesorze i na karcie graficznej odpowiednio wydajne coolery a temperatury w tej budowie wcale a wcale nie będą nas przerażać. 74 stopnie Celsjusza na mocno podkręconym CPU (i to z coolerem horyzontalnym!) oraz 71 stopni Celsjusza na karcie graficznej typu Palit GTX 960 JetStream 4GB to jak najbardziej poprawne i akceptowalne wyniki. Naturalnie w razie potrzeby wentylację ową można poprawić poprzez montaż opcjonalnych wentylatorów (np. dodatkowe śmigło 120 mm na front i bok).

Fractal Design Core 2300 – podsumowanie

Obudowa Fractal Design Core 2300 to znacznie bardziej przystępna cenowo obudowa aniżeli np. Core 3300. Design jest tutaj niemal identyczny jednak sama obudowa jest po prostu sporo mniejsza i da się to odczuć. Obudowa Core 2300 stanowić może ciekawą alternatywę w segmencie obudów za ok. 200 zł jednakże jak w przypadku chyba całej serii Core tak i tutaj widoczne są braki np. w ofiltrowaniu. Brakuje tutaj także jakiegoś prostego regulatora obrotów wentylatorów (a takowe są już przecież spotykane nawet w niektórych tańszych obudowach) czy też miękkich podkładek nóżek obudowy. Poza tym Fractal Design Core 2300 jest mimo wszystko konstrukcją solidną, ciekawie wyglądającą i na pewno zasługuje na wyróżnienie za solidność konstrukcji – SUPER SOLID – przy czym naprawdę szkoda, że nie zadbano o pełne ofiltrowanie. Tak czy siak gratulujemy i liczymy, że w przyszłości szwedzki producent weźmie sobie do serca sprawę filtrów (oraz dostępu do nich).

Fractal Design Core 2300 - Podsumowanie obudowy

3 komentarze

 1. Ech, jak zwykle oszczędzili na filtrach ;/

 2. No nie no Panowie z FD nie zdają sobie sprawy z tego, ze taki Zalman Z3 Plus lub SilentiumPC Gladius M40 zjadają takie coś na śniadanie? ;)

 3. Oj Fractal…Dla kogo jest ta uboga obudowa? I jeszcze sobie 200 zł za to życzą? :/

Leave a Comment

*