Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Software > eScan Internet Security Suite 11 – nietypowy ale świetny pakiet

eScan Internet Security Suite 11 – nietypowy ale świetny pakiet

eScan_logoMicroWorld Technologies jest zaawansowanym dostawcą rozwiązań bezpieczeństwa a swoją działalność rozpoczęli już w roku 1993. Specjalizują się w oprogramowaniu antywirusowym, antyspamowym oraz w zapobieganiu włamaniom. Główna siedziba znajduje się w New Jersey (USA) jednak sama firma pochodzi z Indii. Swoje biura ma także w Niemczech, Malezji i RPA a ponadto posiadają sieć partnerów i dystrybutorów na całym świecie. Firma MicroWorld jako pierwsza wprowadziła na rynek programy z ochroną „wierzchniej” warstwy MWL (MicroWorld WinSock Layer). Jak w praktyce sprawdza się tytułowy program eScan Internet Security, który zawiera w sobie wspomnianą technologię MWL? Przekonajmy się. Zapraszam na test eScan Internet Security.

Jak większość firm MicroWorld Technologies oferuje produkty zarówno dla zwykłego użytkownika (tzw. indywidualnego) jak również również firmom – posiadają niezwykle rozbudowany panel administracyjny do zdalnego zarządzania, który pozwala administratorowi systemu na zdalne ustawienie wszelkich opcji na stacjach klienckich w sieci. W szczególności panel taki zapewnia możliwość zdalnego instalowania programu na komputerach w sieci, rozsyłania aktualizacji bazy wirusów, aktualizacji programu oraz centralne zarządzanie polityką bezpieczeństwa stacji roboczych.

W pierwszym przypadku (dla użytkownika indywidualnego – i tą wersja pakietu sią tutaj zajmiemy) nie zabrakło oczywiście samego antywirusa oraz pełnego pakietu zabezpieczającego – Internet Security. Co jednak wyróżnia ten software od innego, bardziej znanego na polskim rynku? Z całą pewnością innowacyjna technologia MWL (MicroWorld Winsock Layer) – rewolucyjne rozwiązanie dla skanowania ruchu internetowego w czasie rzeczywistym. MWL to nowatorska technika, która w przeciwieństwie do innych produktów i technologii obecnie dostępnych eliminuje niebezpieczeństwo zanim dostanie się ono do aplikacji. Inne produkty zaczynają działać dopiero w momencie, kiedy aplikacja przetworzy dane. Z technicznego punktu widzenia MWL jest umiejscowiony (pracuje) ponad warstwą WinSock i działa jako „przezroczysty” (niewidoczny) strażnik warstwy WinSock systemu operacyjnego. Wszystkie pakiety danych przychodzących z różnych portów TCP/IP są „składane” razem. Następnie MWL dekoduje ruch e-mail i www, FTP i ICQ wraz ze wszelkimi załącznikami i przesiewa je przez:

 • filtry antywirusowe
 • filtry zawartości
 • filtry typów załączników itd

Filtry te w zależności od formy ustawienia (pod kątem antywirusowym, zawartości treści lub www) sprawdzają czy dany plik nie jest zainfekowany i czy spełnia warunki zdefiniowane przez administratora lub użytkownika. Jeżeli plik nie spełnia warunków (albo jest zainfekowany) to zgodnie z określonymi przez administratora regułami zostaje on np. usunięty, odesłany, przeniesiony do kwarantanny itp. Krótko mówiąc technologia MWL nadzoruje wszystkie dane przychodzące i wychodzące a zatem pozwala na przeanalizowanie ich bez ingerencji w aplikacje stosowane do przetwarzania.

eScan Internet Security - test

Kolejnym aspektem eScan Internet Security jest Non Intrusive Learning Patterns (NILP) – unikalna technologia do zwalczania spamu i phishingu. Ten adaptacyjny mechanizm potrafi analizować każdy e-mail w zależności od zachowań i ustawień użytkownika. Wykorzystuje on algorytm „uczenia się na własnych błędach”. NILP używa sztucznej inteligencji, aby nauczyć się wzorców zachowań użytkownika i zgodnie z nimi klasyfikuje e-maile jako spam.

Domain & IP Reputation Check (DIRC) to z kolei technologia weryfikująca wiarygodność domen internetowych poprzez śledzenie podejrzanych działań na stronach www. DIRC sprawdza także integralność adresów IP przez porównanie ich z listą znanych e-maili nadawców i za pomocą dynamicznego serwisu, który ocenia reputację e-nadawców poczty w czasie rzeczywistym. Jeśli e-mail nie spełnia któregokolwiek z kryteriów, to DIRC oznacza go jako SPAM i podejmuje odpowiednie działania w tym temacie. Generalnie DIRC zapobiega dostawaniu się spamu do skrzynki odbiorczej użytkownika.

Jak już wspomniałem, w swoim asortymencie mają zarówno softy dla „szarego Kowalskiego” jak również dla firm. Lista produktów, które oferowane są dla firm znaleźć możemy m.in. tutaj.

Przyjrzyjmy się teraz  bardziej szczegółów samemu programowi eScan Anti-Virus. Co wyróżnia ten soft od innych antywirusów konkurencji pomijając technologie przedstawione wcześniej? Otóż bardzo wiele rozbudowanych zabezpieczeń:

 • antyspyware
 • antyAdware
 • antyspam
 • antyphishing
 • antyrootkit
 • aplikacje pełnoekranowe (tryb gry)
 • automatyczna kopia zapasowa i przywracanie plików systemowych
 • firewall

Mało jaki soft antywirusowy posiada wbudowaną zaporę. Przeważnie aby korzystać z zapory producenta musimy zaopatrywać się w pakiety Internet Security. Można zatem z czystym sumieniem nazwać ten program „eScan Anti-Virus + Firewall”. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy korzystać z pakietu Internet Security lub po prostu nas nie stać. Porównanie eScan Antywirus do eScan Internet Security znaleźć możemy m.in. tutaj.

Obecny eScan Internet Security Suite 11 posiada zaktualizowany interfejs i nieco ulepszona ochronę w porównaniu do wersji 10 (aczkolwiek same ulepszenia interfejsu są raczej powierzchowne). Sam program instalacyjny zajmuje na dysku 167 MB zaś już po zainstalowaniu zajętych mamy na „twardzielu” ok. 320MB.eScan Internet Security - test

eScan Internet Security - testJeśli chodzi o zużycie pamięci RAM, to podczas „spoczynku” (pracy w tle) aktywnych jest 9 procesów powiązanych z eScan Internet Security Suite 11 w tym jeden z nich to ikonka w zasobniku systemowym. Łącznie zajmuje to nam raptem ok. 45 MB więc jest naprawdę bardzo dobrze. Podczas skanowania rozmiar zużycia zmienia się dynamiczne więc tutaj też plusik się należy. W każdym razie pakiet eScan Internet Security Suite 11 nie „pobierał” więcej niż 90 MB. Porównując go do G Daty (która to podczas spoczynku pobiera około lub więcej niż 100MB) naprawdę jestem mile zaskoczony lekkością tego pakietu. Na słabszych maszynach na pewno nie będzie zamulać systemu (co zdaje się potwierdzać producent podając wymagania minimalne: procesor Pentium II 200 MHz lub lepszy i 256 MB pamięci RAM).

eScan Internet Security - testModuł antywirusowy
Program zapewnia skanowanie „w czasie rzeczywistym” przed wirusami, robakami, spyware, adware, keylogerami itp. Dzięki proaktywnej ochronie zapewnia ochronę również przed nieznanymi jeszcze zagrożeniami. W testach niezależnych wypada dobrze o ile nie bardzo dobrze (patrz wyniki w dalszej części recenzji).

eScan Internet Security - testKontrola rodzicielska
Rodzice mogą być oszołomieni ogromną ilością konfiguracji opcji dla każdego profilu. Dodatkowo jeśli korzystamy z konta administratora na komputerze a mamy rodzeństwo czy dzieci możemy na każdym koncie z osobna ustawić reguły rodzicielskie. Funkcja Application Control może uniemożliwić swobodny dostęp do ponad stu predefiniowanych programów pogrupowanych w:

 • gry komputerowe
 • komunikatory
 • odtwarzacze muzyczne
 • aplikacje P2P

a ponadto można również zablokować dowolną aplikację.

eScan Internet Security - test

eScan Internet Security - testEndpoint Security
Program eScan Internet Security Suite 11 posiada także funkcję Endpoint Security. Zapewnia ona pełną ochronę urządzeń korzystających z portu USB (np. pendrive, dyski zewnętrzne) oraz CD/DVD ROM. Użytkownik może określić dostęp do urządzeń wymiennych oraz w razie potrzeby może je zablokować. Funkcja ta blokuje autorun i automatycznie uruchomi skanowanie antywirusowe na każdym z dysków USB, który ktoś podłączył. Dodatkowo użytkownik może określić, które programy mogą lub nie mogą być uruchamiane na komputerze.

Dla firm, szkół albo biur ta opcja jest szczególnie przydatna! Pozwala bowiem administratorowi zablokować korzystanie z urządzeń USB lub wymaga podania hasła w celu korzystania z urządzenia. Przy podpinaniu urządzenia do USB czy napędu DVD, można ustawić hasło administratora lub dodać urządzenia do białej listy dla przyszłych zastosowań. Istnieje również możliwość podłączenia urządzeń USB w trybie „tylko do odczytu”. Użytkownicy domowi nie potrzebują raczej wszystkich tych funkcji ale na pewno sprawdzi się ona właśnie w korporacjach czy szkołach gdzie nie chcemy aby ktoś korzystał z urządzeń przenośnych (jak wiadomo zwiększa to ryzyko zainfekowania komputera lub wycieku poufnych danych).

eScan Internet Security - testeScan Internet Security - test

Kontrola prywatności
Moduł ten może zastąpić programy innych producentów do czyszczenia komputera ze zbędnych „śmieci” oraz plików cookie z przeglądarki. Można go skonfigurować tak, aby usunął cache, cookie, historię i/lub inne. Program może też opróżnić kosz.

eScan Internet Security - testProces czyszczenia można uruchomić na żądanie lub zaplanować go w określonym czasie każdego dnia.

Firewall
Filtrowanie adresów URL jest jedną z nowych funkcji w eScan Internet Security Suite 11. Okienko pop-up wyświetlane jest w zasobniku systemowym za każdym razem, gdy użytkownik trafia na stronę, którą eScan uważa za szkodliwą. Ochrona programu rozciąga się nawet na skrypty i narzędzia udostępniane przez Google, które mogą być wykorzystywane do celów śledzenia nas w internecie. Naturalnie użytkownicy mogą dodać do białej listy te adresy URL, które uznają za bezpieczne.

eScan Internet Security - test

Antyspam, Antyphishing
Moduł Anty-Phishing chroni nas przed atakami typu phishing, w których to złośliwe witryny próbują wykraść poufne informacje podszywając się pod zaufane źródła (np. strony banków). Kolejnym mocnym punktem programu eScan Internet Security Suite 11 jest jego moduł antyspamowy. Może on być skonfigurowany do korzystania z szerokiej gamy heurystyki, takich jak blokowanie wszystkich wiadomości e-mail, które używają chińskiego lub koreańskiego zestawów znaków i umieszczenie podejrzanych e-maili w kwarantannie.

eScan Internet Security - testModuł Antyrootkit
eScan Internet Security Suite 11 posiada także rozbudowaną ochronę antyrootkitową, pozwalającą zabezpieczyć maszynę przed próbą włamania się do niej, a co za tym idzie także do sieci, w której się znajduje.

Kopia zapasowa i przywracanie plików systemowych
eScan Internet Security Suite 11 tworzy automatycznie kopię zapasową najważniejszych plików systemowych, które w razie infekcji zostaną przywrócone do swojej pierwotnej postaci. Miejsce docelowe tworzenia kopii możemy ustawić na dowolnej partycji i w dowolnym folderze oraz ustawić maksymalny rozmiar kopii. Domyślnie jest on ustawiony na 500MB, co w dobie bardzo pojemnych dysków nikomu nie powinno przeszkadzać.

Aplikacje pełnoekranowe
eScan Internet Security Suite 11 oferuje także „tryb gier”, który to jest dostępny przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikonę eScan w zasobniku systemowym. Tryb ten działa automatycznie zarówno podczas grania jak też oglądania filmów w trybie pełnoekranowym.

Wirtualna klawiatura
Dzięki wirtualnej klawiaturze możemy bezpiecznie wpisywać hasła na stronach WWW, które wymagają podania hasła. Dzięki temu możemy być bezpieczni podczas logowania się do banków czy innych serwisów, które wspierają wyłącznie fizyczną klawiaturę, której to kliknięcia mogą być sczytywane przez programy typu „keylogger” (keylogger to program komputerowy służący do wykradania haseł. Programy te działają na zasadzie przejęcia kontroli nad procedurami systemu operacyjnego służącymi do obsługi klawiatury. Każde wciśnięcie klawisza jest odnotowywane w specjalnym pliku. Większość keyloggerów ma specjalnie stworzoną funkcję, która pozwala na wysłanie pliku z hasłami na wyznaczony adres pocztowy) korzystających z systemu płatności. Wirtualną klawiaturę możemy wywołać z „prawokliku” na ikonie w zasobniku systemowym.

eScan Internet Security - testZdalna pomoc
Wbudowany w program moduł pomocy zdalnej (ERS) wykorzystujący technologię TeamViewer umożliwia uzyskanie przez użytkownika zdalnej pomocy świadczonej przez inżynierów eScan. W przypadku problemów z programem lub jego konfiguracją wystarczy uruchomić moduł pomocy zdalnej i skontaktować się z jednym z Centrów Serwisowych eScan. Pomoc techniczna oraz czat z inżynierem odbywa się 24h/dobę.

 

 • AV Comparatives jest niezależnym laboratorium z siedzibą w Austrii, zajmującym się profesjonalnymi badaniami skuteczności oprogramowania antywirusowego. W najnowszym teście Proactive Test (w listopadzie bieżącego roku) eScan otrzymał 3 z 3 gwiazdek. Ogólnie rzecz biorąc program godny polecenia
 • AV-Test jest kolejnym ważnym laboratorium badań antywirusowych, które znajduje się z kolei w Niemczech. W swoich ostatnich testach antywirusowych (w 2010 r.) eScan otrzymał 12/18 pkt, co wystarczało do zdobycia certyfikatu. Od tego czasu wiele się zmieniło na lepsze i czekamy na kolejne bieżące testy.
 • ICSA Labs przyznali certyfikat Anti-Virus Certified. ICSA jest niezależną organizacją, która wyznacza standardy dla produktów bezpieczeństwa. Certyfikat od nich ponownie potwierdza skuteczność programu antywirusowego.
 • Virus Bulletin – program eScan otrzymał certyfikat VB 100% Certified. eScan uplasował się zatem w samej czołówce.
 • West Coast Labs Checkmark. Tutaj również program eScan również otrzymał certyfikat. WCL specjalizuje się w badaniach nad funkcjonalnością i wydajnością.

eScan Internet Security - test

Aktualizacje
eScan Internet Security Suite 11 tutaj się nie wyróżnia choć i tak jest lepiej niż w przypadku Avast, AVG, ESET i Avira. Definicje wirusów aktualizują się średnio 6-7 razy dziennie. Daje mu to miejsce w środku stawki w-g poniższego porównania:

eScan Internet Security - testMój własny test
Test polegał na zidentyfikowaniu i usunięciu wirusów. Przed skanowaniem baza wirusów została zaktualizowana do najnowszej. Antywirus do dyspozycji miał 1421 zarażonych plików o łącznym rozmiarze prawie 1,3 GB.

Wykrył 1441 wirusów różnych odmian. Jak sobie poradził? Wyśmienicie!

Wykrył i usunął 1338 plików co daje wynik w przybliżeniu 97,32%
1421-1338= 83 – liczba pozostawionych plików
1421/1338=0,9732*100% = 97,32%
Jest to najlepszy wynik z programów, które testowałem.

Dzięki uprzejmości e-antywirusy.pl mieliśmy możliwość przetestowania programu eScan Internet Security Suite 11 i zgłoszenia listy błędów bezpośrednio do producenta. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to błędy spolszczeniu. Oczywiście wszystko przekazałem odpowiedniej osobie i poinformowano mnie, że zostanie to poprawione jak najszybciej. Kolejnym mankamentem programu jaki wystąpił u mnie to to, że program początkowo nie pobierał automatycznie aktualizacji baz wirusów. Oczywiście też to zgłosiliśmy do producenta i następnego dnia zostało to naprawione. Co było tego przyczyną nie wiem i pewnie nigdy się nie dowiem. W każdym razie ważne, że program teraz sam pobiera aktualizacje. Jedyny wizualny minus programu to natomiast wygląd interfejsu. Trochę mi po prostu przypomina Windows 98 ;)

eScan_logoCzy warto zatem wydać pieniądze (ok. 150 zł) na ten soft firmy MicroWorld Technologies? Myślę, że tak. Sam antywirus oferuje coś więcej niż inne konkurencyjne programy z najwyższej półki a wersja Internet Security – moim zdaniem – dorównuje największym gigantom takim jak G Data czy też TrustPort. Mało tego, przewyższa skutecznością Avirę, AVG i Avasta (co zresztą pokazują liczne testy). Pakiet ten jest bardzo lekki i na pewno będzie dobrze działał nawet na starszych konfiguracjach sprzętowych.

Zalety

 • Nie potrzebuje restartu komputera po instalacji (co jest rzadkością)
 • Bardzo dobra ochrona antyspamowa oraz kontrola rodzicielska
 • Ochrona przed phishingiem
 • Niewielki wpływ na wydajność komputera
 • Blokuje niechciane aplikacje
 • Kontrola korzystania z urządzeń USB
 • Usuwa ślady korzystania z komputera i przeglądania internetu
 • „Tryb gry” (aplikacje pełnoekranowe)

Wady

 • Błędy w spolszczeniu

P.S. Na kilka chwil przed opublikowaniem recenzji dostałem informację, że dnia 14.11.2011 na stronie e-antywirusy.pl pojawią się nowe instalatory programu eScan z poprawionym spolszczeniem. Producent zareagował na moje zalecenia poprawek bardzo szybko. Należą się mu podziękowania, że nie odłożyli tego do następnej wersji programu. Oby tak dalej!

ad1877, założyciel PCSH.pl

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*