Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Peryferia > Easy Touch ET-5015 WOMBAT – test głośników 5.1

Easy Touch ET-5015 WOMBAT – test głośników 5.1

Autor: Patryk Pielarz

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Test

Easy Touch ET-5015 WOMBAT to stosunkowo niedrogi zestaw sześciu głośników, oferujący przestrzenny dźwięk w układzie 5.1. Oferuje on możliwość podłączenia nie tylko komputera, odtwarzacza DVD lub konsoli lecz nawet – UWAGA ! – karty pamięci lub pendrive’a. Zestaw ma moc 60 Watt (RMS) i już teraz powiem wam, że spokojnie to wystarcza do nagłośnienia średniej wielkości pokoju a nawet całego mieszkania o powierzchni rzędu 60m2. Sprawdźmy jednak w praktyce jak sprawuje się model głośników 5.1 od firmy Easy-Touch.

Zestaw Easy-Touch ET-5015 WOMBAT składa się z sześciu kolumn, wśród których znajdziemy:

 • pięć jednakowej wielkości „satelitek” (każda o mocy 9 W i wyposażona w głośnik: średnio tonowy o średnicy 3 cali)
 • subwoofer o mocy 15 W z 6,5 calowym głośnikiem

Zacznijmy od ogółu czyli od opakowania. Kartonowe pudełko nie jest jakieś mega „designerskie”. Jest po prostu w kolorach biało niebieskich a widnieje na nim fotka naszego „zestawu grającego” oraz sporej wielkości naklejka RADIO FM. Oprócz tego na dole kartonu zaprezentowane są główne zalety owych głośników. Sporym minusem tego opakowania jest brak uchwytu do przenoszenia owego pudła przez co niosąc go musiałem się trochę natrudzić. Za to bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie wnętrze pudła, czyli starannie zapakowane zarówno satelity jaki subwoofer w foliowe woreczki a wszystko ułożone w styropianowych”wkładkach”.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Opakowanie

Easy Touch ET-5015 WOMBAT – budowa

Na froncie subwoofera umieszczono praktycznie całą konsolę do sterowania czyli:

 • pokrętło głośności
 • wejście USB
 • czytnik kart SD
 • przyciski do zmiany zmian wszelakich konfiguracji (o tym jeszcze później)

Delikatna siateczka na plastykowych zaślepkach chroni głośniki przed dotykaniem. W zestawie znajdziemy także pilota do zdalnej obsługi zestawu.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Subwoofer to "centrum dowodzenia"

Głośniki satelitarne posiadają konstrukcję, która umożliwia jedynie na postawienie ich na blacie – nie ma możliwości zawieszenia na ścianie (chyba że we własnym zakresie wiercilibyśmy otwory w głośnikach co jednak nie wiadomo jak wpłynie na jakość dźwięku no i oczywiście gwarancję). Zwarta konstrukcja głośników satelitarnych sprawia wrażenie solidnych, więc upadek z niedużej wysokości jest im raczej niegroźny. Świecący, czarny plastik frontowej strony obudowy jest dobrej jakości a jej elementy są dobrze spasowane. Satelitki są średniej wielkości. Ich wysokość to bowiem 16,5 x 11 x 10 cm (wysokość x szerokość x grubość). Długość kabli przednich głośników to 2 metry (2,7 m ma centralny) zaś tylne posiadają 5 metrowe kable. Przy ustawieniu zestawu na biurku długość jest odpowiednia, jednak w przypadku montażu na większym metrażu przydałyby się dodatkowe 5 metrowe przedłużacze na tylne głośniki. Kable nie mają tendencji do plątania się, są odpowiednio grube i sprawiają wrażenie solidnie wykonanych.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Głośnik satelitarny

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Głośnik satelitarny

Ciekawie wszystko pomyślano przy konstrukcji głównej jednostki sterującej czyli „suba”, gdyż umieszczono w nim większą część niezbędnych przycisków takich jak:

 • przełącznik między 2.1 / 5.1
 • mute
 • wcześniej wspomniany przycisk od zmiany wyjścia
 • przyciski do zmiany głośności poszczególnych głośników

Do tego jest wcześniej wspomniany 7 segmentowy wyświetlacz który pokazuje nam poszczególne wartości głośności oraz typ wybranego wyjścia. To co w nim boli to brak wyświetlanych częstotliwości podczas włączonego radia co bardzo utrudnia korzystanie z radia podczas szukania stacji.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Subwoofer z pendrive

Subwoofer jest dość gabarytowy (37 x 16 x 30 cm – odpowiednio wysokość x szerokość x szerokość) i posiada m.in. drewnianą obudowę z przednim sporej wielkości wylotem powietrza umieszczonym na dole. Czarna okleina frontowej obudowy pokryta jest czarnym błyszczącym laminatem. Z tyłu znajduje się komplet wejść chinch oraz gniazd głośnikowych i włącznik. Z wejść audio znajdziemy: sześciokanałowe cztery złącza chinch do komputera jedno złącze stereo oraz pozostałe złącza do odtwarzaczy DVD czy też konsol. Zasilacz jest zintegrowany w środku subwoofera. Głośnik niskotonowy o średnicy 12 cm umiejscowiony jest z prawej strony obudowy subwoofera i chroniony jest przez materiałową siatkę-maskownicę. Wszystkie wejścia na tylnej ściance „woofera” są dobrze oznaczone więc nie powinno być żadnego problemu z poprawną instalacją głośników (zwłaszcza, że instrukcja i tak w tym wypadku „poprowadzi nas za rękę”).

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Subwoofer

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Wejścia i wyjścia

Easy Touch ET-5015 WOMBAT – pierwsze wrażenia odsłuchowe

Testy dźwięku odbywały się na zewnętrznej karcie dźwiękowej na PCI – C-Media CMI 8768 – przy podłączeniu tak jak na powyżej zamieszczonej fotce. Zostały także sprawdzone przy podłączeniu do konsoli X-Box 360, smartphona, karty pamięci a także pendrive.

Zestaw głośników Easy Touch ET-5015 WOMBAT ułożony został mało profesjonalnie ze względu na możliwości (stosunkowo małe pomieszczenie). Subwoofer został umiejscowiony pod biurkiem, centralny ustawiony przed monitorem (jedyna możliwa pozycja). Zestaw jak na swoje niepozorne możliwości sprawuje się całkiem okazale. Wyraźnie wybijają się niskie tony, ich głębia jest bardzo odczuwalna. Także głośnik niskotonowy spełnia swoją powinność, wyrabiając odpowiednio dolne rejestry (jego wylot warto ustawić z dala od nóg, gdyż często bucha powietrzem po łydkach :)). Dialogi są dobrze i odpowiednio wyodrębnione więc tło i oprawa dźwiękowa nie zakłóci nam podstawowego przekazu. Oczywiście zestaw ma swoje ograniczenia więc nie oczekujmy audiofilskiego cudu, który odda pełną głębie dźwięku i sprawi, że spadniemy z krzesła w odpowiednim momencie filmu czy koncertu. Średnie tony trochę się „zacierają” zaś sam dźwięk, mimo iż w miarę dynamiczny, to jednak nie powali swoją mocą.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - Pilot

Jeśli jednak ktoś nie wymaga zbyt dużo trudnych do usłyszenia detali od głośników, to przy odpowiednim materiale audio będzie miał sporo pociechy z tego zestawu. Przy odpowiednim rozmieszczeniu głośników (tylne lepiej ustawić bliżej miejsca odsłuchu) uzyskujemy całkiem przyjemny efekt dźwięku przestrzennego. Zestaw 5.1 potrafi oddać sporo miłych wrażeń podczas delektowania się materiałem z dźwiękiem sześciokanałowym, zarówno oglądając filmy jak i koncerty. No ale przejdźmy do określonych testów…

Easy Touch ET-5015 WOMBAT vs gry

Zacznijmy od gier. W grach Wombat potrafi pokazać swoją „agresywność”. No ,może troszkę przesadziłem ale „pazurki” na pewno :) Głównie jednak dzięki stosunku moc/wielkość pokoju. Jakość oferowanego dźwięku jest na dość dobrym poziomie ale po sprzęcie z tej kategorii cenowej nie oczekiwałem cudów i może to dobrze bo zostałem poniekąd pozytywnie zaskoczony. Głośniki towarzyszyły mi w kilku grach takich jak Call of Duty 4, Richard Burns Rally, Fifa 09, PES 11, Można je pochwalić za dość dobre separowanie dźwięków jednak przestrzeń i głębia to zdecydowanie słabsze strony tego modelu. Nie przypadło mi do gustu brzmienie głośnika niskotonowego bo podczas większej głośności wpadał w drgania i zagłuszał pozostałe pasma. Niewielki zakres reprodukowanych częstotliwości jak i dość specyficzne brzmienie jak najbardziej mogą się podobać ale to już jest kwestia gustu. Pochwalić natomiast należy subwoofer za jego moc. W bardzo łatwy sposób możemy wypełnić całe pomieszczenie niskimi tonami, które będą nam towarzyszyć.

Dobrze spisują się wyższe tony dobiegające z głośników satelitarnych i głośnika centralnego (którego tak naprawdę nie ma bo nie różni się on niczym od pozostałych satelit). „Góra” jest czytelna i dość spójna a dźwięki się nie zlewają ale dopiero gdy ustawimy volume na „10-tkę” – poniżej tej wartości „górę” zagłusza dudnienie „sub’a”. Co więcej nie ma nieprzyjemnych przebarwień zaczynają się one dopiero przy pełnej mocy. Mimo regulacji tonów wysokich i niskich, korekcji na głośnikach warto dokonać przez nasz „software” w danym urządzeniu.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT vs filmy

Charakterystyka dźwięków podczas oglądania filmów jest bardzo podobna do tych, jakie słyszymy podczas grania. W łatwy sposób możemy zdominować dźwięki niskimi tonami pozostawiając wciąż czytelną górę ale nie podczas pełnej mocy – wtedy należy zmniejszyć na moc ‚suba’. Otrzymana scena dźwiękowa jest dość czytelna ale mało ukierunkowana. W trakcie seansu – Tokio Drift, 1920 Bitwa Warszawska czy Kac Vegas w Bangkoku – brakowało mi tego akcentu kierunkowego tzn. gdy np. akcja dziejąca się zdecydowanie po lewej stronie nie zawsze odnajdywała się w głośnikach.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT vs muzyka

Muzyka jest zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej wymagająca dla głośników. Z tą właśnie dziedziną głośniki ET-5015 radziły sobie całkiem przyzwoicie. Niskie tony łatwo możemy zredukować do żądanego poziomu jednak brakuje im większej dynamiki. Bass wyraźnie za mocno dudni i powoduje zagłuszanie dźwięków lecz jak wspomniałem dzieje się to dopiero po ustawieniu za pomocą potencjometru na pozycji 55/60. Mocno słyszalna staje się wtedy niska jakość głośników zastosowanych w satelitach. Charakteryzują się one wysoko tonowym brzmieniem z wyczuwalnym brakiem tonów średnich.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT – wnioski i podsumowanie

Głośniki Easy Touch ET-5015 WOMBAT są dostępne w sklepach w cenie około 250 zł i raczej miło mnie zaskoczyły. Nie jestem wprawdzie żadnym audiofilem ale chyba mogę zaryzykować stwierdzenie iż zostałem spełniony pod względem muzycznym. W tym segmencie sprzętu i przedziale cenowym zestaw gra naprawdę przywozicie oferując dynamiczny dźwięk bez wyraźnych zakłóceń zarówno w grach jak i filmach. Najwięcej wrażeń otrzymamy oczywiście w sześciokanałowym przekazie dźwiękowym.

Efekt dźwięku przestrzennego przy podłączeniu urządzeń stereo to też ciekawa cecha tego zestawu. Wbudowane wejścia RCA, USB czy nawet czytnik kart pamięci dają możliwość szybkiego i łatwego podłączenia kolejnych urządzeń takich, jak telewizor, konsola do gier, odtwarzacz mp3 czy DVD. Warto pochwalić producenta również za łatwy, intuicyjny i logiczny system podłączania głośników, który nie powinien sprawić nikomu kłopotu. Niewielkie gabaryty głośników satelitarnych sprawdzą się w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na duże kolumny lecz warto także trochę skarcić za brak możliwości powieszenia owych satelit .

Moc 60 W RMS nie spowoduje wprawdzie drżenia szyb, jednak i amatorzy „domówek” mogą przy pomocy Easy Touch ET-5015 WOMBAT zrobić dość porządną imprezę. Co prawda sąsiadów poniżej głównie zdenerwuje bass niż potężny dźwięk, jednak mimo wszystko będzie w miarę głośno. Nawet przy marnej „dźwiękówce” C-media głośniki dawały radę także przy ustawieniu poziomu głośności na maksymalną wartość. Mimo iż czuć było, że już kres możliwości zestawu się kończył, to dźwięk i tak nie był jakoś strasznie przesterowany. Nie zalecane jest jednak słuchanie zestawu przy maksymalnych ustawieniach.

Easy Touch ET-5015 WOMBAT - TestJak zawsze można się też do czegoś przyczepić. W tym wypadku do braku wejścia optycznego 5.1, wejścia słuchawkowego lub kabla 2x Chinch na mini-jack i braku odpinanych kabli od satelit. Warto jednak być świadomym, że w pewnym przedziale cenowym po prostu wszystkiego mieć nie można…

Easy Touch ET-5015 Wombat - Podsumowanie

Autor: Patryk Pielarz

One Comment

 1. Harlan Prawi:

  Wybitnie odlotowy post, interesujące wpisy polecam wszystkim tą lekturę :)

Leave a Comment

*