Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Corsair Carbide 400R – recenzja obudowy

Corsair Carbide 400R – recenzja obudowy

Corsair Carbide 400R - testCorsair Carbide 400R to przykład obudowy w założeniu dedykowanej przede wszystkim osobom ceniącym dobrą wentylację. Wynika to bowiem stad, że jest to obudowa meshowa z dodatkowym bogactwem…otworów wentylacyjnych na górze oraz na panelu bocznym. Co ciekawe design tej obudowy nie do końca jest jednolity ale najwyraźniej taki był zamysł projektantów. Jakie jeszcze inne „niespodzianki” tutaj znajdziemy? Przekonajmy się. Zapraszam na recenzję  Corsair Carbide 400R.

Corsair Carbide 400R – prezentacja z zewnątrz

Na obudowę Corsair Carbide 400R trzeba w zasadzie patrzeć z kilku perspektyw. Kiedy patrzymy na nią bezpośrednio z przodu wydaje się bowiem konstrukcją o ciekawych obłych kształtach a meshowy front od razu kojarzy się z gamingiem. Spójrzmy jednak pod nieco innym kątem i bardziej z góry a okaże się, że design tej obudowy nie jest tak do końca jednolity. Top obudowy wygląda bowiem tak, „jakby coś z niego zdjęto” przez co sumarycznie nie prezentuje się to raczej najlepiej. Być może trzeba do tego przywyknąć jednak pierwsze wrażenie jest zwykle bardzo ważne a ja nie preferuję tego typu „niepełnych” design’ów. Ewidentnie bowiem top został tutaj o coś „zubożony” i pozostała tutaj tylko dziurawa perforowana blacha gdzie możemy zamontować dwa wentylatory 120 lub 140 mm. Jakby „na pocieszenie” producent zastosował tutaj w otworach montażowych silikonowe podkładki, eliminujące ewentualne drgania tych dwóch opcjonalnych wentylatorów (fabrycznie nie ma na górze niestety żadnego wentylatora). W każdym razie wymiary Corsair Carbide są następujące: 503 x 206 x 508 mm (wysokość x szerokość x długość). Warto jednak być świadomym, że producent podaje tutaj szerokość bez uwzględnienia wybić na panelach bocznych – wraz z nimi obudowa ma ok. 240 mm szerokości (naprawdę nie wiem dlaczego producent nie podaje tak istotnej informacji). Obudowa Corsair Carbide 400R waży ok. 9 kg a zatem nie jest to bynajmniej „waga piórkowa”.

Corsair Carbide 400R - Widok ogólny

Corsair Carbide 400R - Widok ogólnyNie licząc panelu I/O niemal cały przód Corsair Carbide 400R jest meshowy (na szczęście są tutaj filtry przeciwkurzowe za każdą zaślepką zatoki). Mamy tutaj do dyspozycji cztery zewnętrzne zatoki 5.25″ zaś w obrębie panelu I/O widzimy następujące elementy:

 • 2x USB 3.0
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • 1x FireWire
 • przycisk Power, przyciski Reset
 • przycisk do włączenia / wyłączenia podświetlenia przednich wentylatorów

Corsair Carbide 400R - Widok z przodu

Corsair Carbide 400R - Panel I/O

Z tyłu obudowy widzimy zarówno znane i popularne już elementy jak także coś „innego”. Wśród tych pierwszych warto wspomnieć o tym, że mamy tutaj fabrycznie zamontowany wentylatory typu 120 mm (ten niestety jest inny niż dwa z przodu i nie ma podświetlenia), osiem zaślepek kart rozszerzeń oraz cztery otwory (o średnicy 20 mm) z przepustami na węże. Z tej perspektywy widać także coś raczej rzadko spotykanego – zatokę-uchwyt w obrębie front-panelu. Swoją drogą to dość ciekawy sposób na zagospodarowanie „niepełności” topu obudowy ;)

Corsair Carbide 400R - Widok z tyłu

Corsair Carbide 400R - Widok z tyłu

Panele boczne Corsair Carbide 400R są „prawie” symetryczne względem siebie. Owo „prawie” sprowadza się tutaj do tego, że jeden z nich posiada mnóstwo otworów wentylacyjnych z miejscami na dwa opcjonalne wentylatory typu 120 lub 140 mm. Niestety tutaj także nie uświadczymy żadnych filtrów przeciwkurzwoych. A szkoda…

Corsair Carbide 400R - Panel boczny

Corsair Carbide 400R - Panel boczny

Spód obudowy wydaje się być dość mocną stroną Corsair Carbide 400R. Mamy tutaj bowiem dobrej klasy filtr przeciwkurzowy (typu siateczkowego) zarówno pod zasilaczem jak i pod opcjonalnym wentylatorem montowanym obok zasilacza (co ciekawe na oficjalnej stronie producenta nie znajdziemy żadnych informacji na temat opcji zamontowania wentylatora obok zasilacza – kolejna rzecz przegapiona przez producenta?). Co zaś się tyczy nóżek obudowy są one spore, solidne i obłożone podkładkami eliminującymi ewentualne drgania.

Corsair Carbide 400R - Spód obudowy

Corsair Carbide 400R – prezentacja wnętrza

Wnętrze Corsair Carbide 400R jest przestronne. Widać tutaj przede wszystkim dużo miejsca na karty graficzne (ok. 320 mm) i cooler CPU (ok. 170 mm), spory otwór na backplate coolera CPU oraz cztery podłużne otwory do aranżacji okablowania (każdy otwór wyposażono ponadto w dobrej klasy gumowe przepusty). Nie zabrakło też tutaj otworu nad płytą główną na kabel zasilający typu EPS 8-pin czy też silikonowych podkładek pod zasilaczem. Widać też tutaj, że sama płyta główna nie wszędzie montowana jest na klasycznych dystansach. Wynika to bowiem stąd, że miejsce na płytę zostało tutaj „wytłoczone”. Oczywiście nie pozostało to bez pewnej konsekwencji ale o tym później…

Corsair Carbide 400R - Wnętrze

Corsair Carbide 400R - Filtr pod zasilaczem

Jak wcześniej wspomniałem na górze obudowy przewidziano miejsca na dwa wentylatory typu 120 lub 140 mm ale nie uświadczymy tutaj żadnego filtru przecikwurozwego. Z topem obudowy wiąże się też inny aspekt. Chodzi mianowicie o to, że w teorii możemy zamontować tutaj podwójne chłodnice typu 2x 120 lub 2x 140 mm. W praktyce jest jednak tak, że muszą to być cienkie chłodnice (poniżej 30 mm grubości) a ponadto w przypadku chłodnic 2x 140 mm będziemy musieli wentylatory zamontować na zasadzie „pull” (wentylatory będą przymocowane bezpośrednio do topu obudowy oraz tak, aby wyciągały ciepłe powietrze z chłodnic) ponieważ samej takiej chłodnicy nie przymocujemy do topu. Chłodnica zawsze jest bowiem szersza niż typowe wentylatory a „wybicie” w topie obudowy skutecznie nam ogranicza ilość miejsca na chłodnicę typu 2x 140 mm…

Corsair Carbide 400R - Mnóstow otworów i zero filtrów na górze

Jakby na pocieszenie mamy tutaj za to bez-narzędziowy montaż dysków i napędów optycznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że bez-narzędziowy montaż dysków dotyczy tylko „twardzeili” 3.5″. W przypadku dysków 2.5″ już tak łatwo nie będzie. Trzeba je bowiem przykręcić do sanek montażowych śrubkami a ponadto może to być wyzwanie dla mniej wprawnych użytkowników – wcześniej trzeba także z jednej strony sanki zdemontować bolec przeznaczony dla dysku 3.5″.

Corsair Carbide 400R - Wnętrze

Corsair Carbide 400R - Montaż dyskuOd strony tacki na płytę główną Corsair Carbide 400R widać, że zastosowanie tak głębokiego „wytłoczenia” na płytę główna może w pewien sposób ograniczyć aranżację okablowania poprzez sprowadzenie go do układania kabli na lewo i pod spodem względem wybicia (kształt litery „L”).

Corsair Carbide 400R - Widok od strony tacki na plytę główną

Corsair Carbide 400R – montaż i testy

Montaż poszczególnych komponentów komputera przebiegł tutaj raczej bez większych problemów jednak warto jednak tutaj zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze to wskazany jest przedłużacz kabla zasilającego 8pin EPS. Po drugie przy zastosowaniu wspomnianego przedłużacza należy tak go ułożyć aby sama wtyczka była w obrębie „wybicia” na panelu bocznym (w przeciwnym wypadku panel się nie domknie). W każdym bądź razie akcesoria dołączane do Corsair Carbide 400R są wystarczające a znajdziemy tutaj także adapter z USB 3.0 na USB 2.0 (w razie gdyby ktoś nie miał stosownego złącza na płycie głównej).

Akcesoria montażowe Corsair Carbide 400R:

Corsair Carbide 400R - Akcesoria

Przykładowa platforma złożona w Corsair Carbide 400R:

(tak, niebawem będzie mały test zasilacza High Power Direct 12 1000W ;))

Corsair Carbide 400R - Platforma testowa

Przykład aranżacji okablowania w Corsair Carbide 400R:

Corsair Carbide 400R - Aranżacja okablowania

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych Corsair Carbide 400R postanowiliśmy sprawdzić temperatury “newralgicznych” podzespołów zadając im stosowne obciążenie przy zamontowanej fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tylu oraz 1x 200 mm na górze):

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 3,6 GHz przy 1,33 V)
 • GPU <- 6 “zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
 • NB <- j.w.
 • HDD <- kopiowanie 10 GB danych

Jakie zatem mamy w Corsair Carbide 400R temperatury poszczególnych podzespołów? Cóż, poniższy wykres powinien wszystko nam powiedzieć:

 Corsair Carbide 400R - Temperatury

Nie da się ukryć, że temperatury podzespołów w Corsair Carbide 400R są trochę lepsze niż te uzyskane w Antec Three Hundred Two. Zawdzięczamy to częściowo temu, że Carbide 400R jest jeszcze bardziej „dziurawą” obudową a częściowo temu, że jest tutaj więcej fabrycznie zamontowanych wentylatorów (w Antec Three Hundred Two są tylko dwa wentylatory a w Corsair Carbide 400r są trzy).

Corsair Carbide 400R – podsumowanie

Corsair Carbide 400R nie jest bynajmniej typową obudową, o której od razu wszystko wiadomo a wynika to z kilku faktów. Po pierwsze nie ma ona jednolitego design’u zaś ten, który prezentuje nie wszystkim może się spodobać (ja osobiście nie lubię, kiedy top obudowy wygląda jakby coś z niego usunięto). Po drugie wydaje się, że jej projektanci zapomnieli o kilku ważnych aspektach użytkowych (totalny brak filtrów przecikwurzowych na górze i na panelu bocznym czy też fakt, że montaż dysków 2.5″ w przypadku Carbide 400R nie należy do zbyt łatwych) a producent „zapomniał” z kolei podać rzeczywiste wymiary obudowy (chodzi o szerokość obudowy). Niektórym może się ponadto wydawać trochę dziwne, że w obrębie panelu I/O znajdziemy tylko dwa porty USB (wprawdzie 3.0 ale jednak tylko dwa). Tyle bowiem portów USB spotykane było do tej pory przede wszystkim w ekonomicznych obudowach…

W każdym razie obudowa kosztuje na naszym rynku ok. 370 zł a zatem cenowo jest ona obecnie praktycznie z tej samej półki co solidniejsza i praktyczniejsza konstrukcja od Fractal Design – Arc Midi Tower. Jak dla mnie to dość jednoznacznie podkreśla, że Corsair Carbide 400R jest po prostu obudową zbyt drogą jak na to, co realnie oferuje i czego jej brakuje…

Corsair Carbide 400R - test

Typ obudowy
midi-tower
Wymiary
503 x 240 x 508 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Waga
ok. 9 kg
Kompatybilne płyty główne
m-ATX, ATX

Opcje wentylacyjne
2x 120/140 mm z przodu
1x 120 mm z tyłu
1x 120 mm na spodzie
2x 120/140 mm na górze
2x 120/140 mm na panelach bocznych
Wentylatory w zestawie
1x 120 mm (tył)

2x 120 mm z białym podświetleniem (przód)
Ilość zatok 5.25″
4
Ilość zatok 3,5″
6
Ilość zatok 2,5″
0 (dyski 2.5″ montujemy w obrębie sanek na dyski 3.5″)

Panel I/O
1x Audio Input
1x Audio Output
1x Power Switch
1x Reset Switch
2x USB 3.0
1x FireWire
1x LED On/Off
Miejsce na kartę graficzną
ok. 320 mm
Miejsce na cooler CPU
ok. 170 mm
Inne
otwór-uchwyt w obrębie przedniej części obudowy

możliwość wyłączenia podświetlenia przednich wentylatorów
Sugerowana cena detaliczna
ok. 370 zł

Trackbacks for this post

 1. Corsair Carbide 300R Window - gamingowe sitko | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] dać się we znaki użytkownikom / komputerom dość szybko – o czym wiemy z przykładu Cabride 400R. Wydawać by…
 2. Corsair Carbide 200R - minimum wśród obudów Corsair | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] produkty. Z tego m.in. słynie kilka modeli obudów z serii Carbide (a dokładnie 300R oraz 400R) a ostatnio pojawił…

Leave a Comment

*