Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Core 3300 – średnia półka by Fractal Design

Core 3300 – średnia półka by Fractal Design

Fractal Design Core 3300 - Test

Seria obudów Fractal Design Core 3000 była swojego czasu dość ciepło przyjęta przez nasz rynek i użytkownicy raczej pozytywnie ją wspominają i polecają. Nie da się jednak ukryć, że z upływem czasu wymagania użytkowników potrafią wzrosnąć i producenci co i raz decydują się na aktualizację swojej linii produktowej. Tak właśnie powstał koncept obudowy Fractal Design Core 3300 – czegoś pomiędzy Core 3000 a Arc Midi R2. Zapraszam zatem na testy tej obudowy!

Fractal Design Core 3300 – pierwsze wrażenia

Pierwszy kontakt wizualno-namacalny z obudową Fractal Design Core 3300 i…od razu można odnieść wrażenie, że jest to propozycja gdzieś pomiędzy Core 3000 a Arc Midi R2. Charakteryzuje się ona bowiem całkiem sporymi gabarytami (452 x 233 x 520 mm – wysokość x szerokość x długość) ale sam wygląd przypomina po prostu mocno „powiększonego Core 3000”. Obudowa ta waży jednak ok. 8 kg co z jednej strony jest już w miarę zauważalną rzeczą ale też z drugiej strony konstrukcja ta jest wyraźnie lżejsza od Arc Midi R2 (która to waży ok. 10 kg). Cóż, jak już wspominałem jest to raczej konstrukcja pośrednia między Core 3000 a Arc Midi R2 (aczkolwiek z samych gabarytów bliżej tej do obudowie właśnie do Arc Midi R2). Sam front obudowy Fractal Design Core 3300 posiada jakby dwie „wizje”. Tzw. główna wizja to szczotkowany plastik (wraz z zaślepkami zatok 5.25″). Pozostała „wizja” to ulokowany nieco pod kątem meshowy pasek przebiegający wzdłuż całego frontu obudowy po obu stronach szczotkowanego plastiku.

Fractal Design Core 3300 - Obudowa w pełnej krasieFractal Design Core 3300 - Obudowa w pełnej krasie

Panele boczne są tutaj „prawie” identyczne, symetryczne i nie posiadają żadnych dodatkowych wytłoczeń. Owo „prawie” wynika tutaj stąd, że panel roboczy posiada otwory wentylacyjne czyli domyślnie można tam zamontować opcjonalny wentylator (w tym przypadku możemy tutaj zamontować „śmigło” albo typu 120 mm albo typu 140 mm). Drugi panel boczny jest naturalnie „pełny”.

Front obudowy Fractal Design Core 3300 jest jakby dwu-częściowy. Jego zdecydowana część to zaślepki ze szczotkowanego plastiku zaś wzdłuż całego frontu mamy także dwa „paski” z otworami wentylacyjnymi. Mamy zatem pewność, że przednie wentylatory mają skąd zasycać powietrze do wentylacji wnętrza obudowy. Bezpośrednio „na przedłużeniu” frontu znajduje się cały panel I/O:

 • 2x USB 3.0
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • przycisk „Power”
 • przycisk „Reset”

Właściwie jedyne czego by tutaj brakowało to chyba tylko regulator obrotów wentylatorów. Mieliśmy go w przypadku Arc Mdii R2 zaś tutaj naprawdę go brakuje…

Fractal Design Core 3300 - Panel I/O

Góra obudowy to przede wszystkim blacha z otworami wentylacyjnymi oraz montażowymi dla dwóch opcjonalnych wentylatorów typu 120 lub 140 mm. Niestety widać tutaj także kolejną – po braku regulatora obrotów – oszczędność a mianowicie nie uświadczymy tutaj filtrów przeciwkurzowych. A szkoda bo jednak Arc Midi R2 jest obudową bardzo dobrze ofiltrowaną również na topie. W każdym razie „in plus” mamy tutaj to, że owe otwory wentylacyjne ulokowane są nieco asymetrycznie. Dzięki temu zapewnioną mamy większą kompatybilność z chłodnicami do LC. Za to należą się spore brawa.

Z tyłu obudowy Fractal Design Core 3300 widzimy aspekty sprawdzonej, współczesnej obudowy komputerowej. Zasilacz jest montowany na dole (co jak wiadomo jest obecnie standardem) a fabrycznie zamontowany jest tutaj wentylator typu 140 mm (co sugeruje dobrą wentylację oraz sporo miejsca na cooler CPU). Warto też zauważyć, że tylne części paneli bocznych posiadają uchwyty ułatwiające ich demontaż (a jak wiemy z doświadczenia wbrew pozorom to również bardzo przydatna rzecz).

Fractal Design Core 3300 - Widok z tyłu

Spód obudowy Fractal Design Core 3300 wygląda z jednej strony raczej standardowo ale też i solidnie. Siateczkowy filtr pod zasilaczem i opcjonalnym wentylatorem to coś, co na pewno ucieszy oko nabywcy obudowy. Szkoda tylko, że plastikowe nóżki nie posiadają jakichkolwiek miękkich podkładek eliminujących ewentualne drgania obudowy…

Fractal Design Core 3300 - Spód obudowy

Fractal Design Core 3300 – prezentacja wnętrza

Po zdjęciu panelu „roboczego” to, co od razu da się zauważyć to przede wszystkim duży otwór na backplate coolera CPU, otwory do aranżacji okablowania z zasilacza oraz całkiem sporo miejsca na karty graficzne (ok. 300 -430 mm zależnie od tego gdzie zamontujemy dyski). Warto też nadmienić, że z racji szerokości obudowy nie trzeba się specjalnie przejmować doborem coolera CPU. Na coolery CPU mamy we Fractal Design Core 3300 przewidziane ok. 180 mm czyli znacznie więcej niż potrzeba wymagającemu użytkownikowi. Ba, typowy bardzo wydajny cooler CPU ma przecież do 165 mm wysokości ;)

Fractal Design Core 3300 - Wnętrze obudowy

Fractal Design Core 3300 - Miejsce na cooler CPU

Nad płytą główną mamy tutaj ok. 45 mm do „zagospodarowania”. Wydaje się zatem, że obudowa Fractal Design Core 3300 powstała również z myślą o zwolennikach chłodzenia wodnego (zmieści się tam cieńsza chłodnica z wentylatorami typu slim). Względem modelu Core 3000 jest to zatem zdecydowany upgrade.

Fractal Design Core 3300 - Miejsce na chłodnicę

Od strony tacki na płytę główną w przypadku Fractal Design Core 3300 mamy na schowanie kabli bardzo dużo miejsca bo aż ok. 20 mm. Taka ilość miejsca wystarcza do aranżacji okablowania z zasilacza w zupełności wystarcza dla każdej osoby składającej komputery. Nawet najgrubsze wiązki z zasilacza można tutaj w miarę swobodnie i luźno lokować. Wspomnę także, że ponownie jest to kolejny upgrade względem Core 3000, gdzie miejsce na okablowanie było raczej ograniczone a ponadto pierwsze partie Core 3000 nie posiadały otworów na przewód typu 8-pin EPS…

Fractal Design Core 3300 - Wnętrze obudowy

Fractal Design Core 3300 - Miejsce na kable pod tacką

Grubość blach zastosowanych w Fractal Design Core 3300 to niespełna 0,8 mm. Nie jest to zbyt wiele na tle np. Fractal Design Arc Midi R2 (gdzie grubość blach oscyluje wokół 0,9 mm – przyp. red.) ale też jest to blacha zauważalnie grubsza niż ogromnej większości obudów. Całość jest zatem tak sztywna jak tylko pozwala na to szkielet obudowy a jak pamiętamy na szkielet Core 3000 raczej nie narzekano. Summa summarum sztywność blach Core 3300 zasługuje na „pochwałę”.

Fractal Design Core 3300 - Grubość blachy

Podsumowując interesujące nas miejsce do zagospodarowania w tej obudowie sytuacja wygląda następująco:

 • miejsce na karty graficzne: 300-430 mm
 • miejsce na cooler CPU: ok. 180 mm
 • miejsce na kable pod tacką: ok. 20 mm

Fractal Design Core 3300 – montaż i testy

Dołączane do Core 3300 akcesoria montażowe są raczej standardowe jak na ten pułap cenowy obudowy. Znajdziemy wśród nich bowiem jedynie instrukcję/manual oraz:

 • kilka opasek zaciskowych
 • niezbędne śrubki i dystanse

Fractal Design Core 3300 - Akcesoria

Montaż poszczególnych redakcyjnych podzespołów komputera w obudowie Fractal Design Core 3300 nie sprawił naturalnie żadnych problemów. Nasza platforma testowa:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,5 GHz
 • Cooler CPU: SilentiumPC Grandis XE1236
 • Płyta główna: Asus P8P67 Pro
 • Karta graficzna: ZOTAC Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4 GB pamięci RAM
 • Zasilacz: Antec TruePower Classic 550

wygląda w tej obudowie na jak najbardziej „proporcjonalną” jeśli chodzi o zajmowaną przestrzeń. Widzimy też oczywiście sporo zapasu dla karty graficznej (patrz poniższe zdjęcia). Niestety przy takim montażu dysków na „belce” okablowanie od nich jest już trudne do ukrycia. Gdyby z kolei dyski zamontować złączami w stronę frontu obudowy, to istniałaby kolizja przewodów dyskowych z przednimi wentylatorami. Cóż, coś za coś…

Fractal Design Core 3300 - Platforma testowa

Fractal Design Core 3300 - Platforma testowa

Fractal Design Core 3300 – testy wentylacyjne

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych obudowy Fractal Design Core 3300 sprawdziliśmy temperatury „newralgicznych” podzespołów komputera zadając stosowne obciążenie przy fabrycznej baterii wentylatorów (1x 140 mm z tyłu i 1x 140 mm z przodu) przy ustawieniu @ 12V:

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 4,5 GHz przy napięciu 1,4V)
 • GPU <- wielokrotne powtarzanie fragmentu gry Battlefield 4
 • NB <- j.w.

Jakie zatem mamy we Fractal Design Core 3300 temperatury poszczególnych komponentów? Cóż, poniższy wykres powinien nam wszytko wyjaśnić:

Fractal Design Core 3300 - Testy wydajności wentylacji

Wystarczy zatem mieć na procesorze i na karcie graficznej odpowiednio wydajne coolery a temperatury w tej budowie wcale a wcale nie będą nas przerażać. 72 stopnie Celsjusza na mocno podkręconym CPU oraz 73 stopnie Celsjusza na pasywnie chłodzonej karcie graficznej typu ZOTAC Geforce GT640 to jak najbardziej akceptowalne wyniki.

Fractal Design Core 3300 – podsumowanie

Obudowa Fractal Design Core 3300 to jakby nieco przystępniejsza cenowo wersja obudowy Arc Midi R2. Design jest tutaj jednak kompletnie inny przez co wydaje się też bardziej podobać niż np. Core 3000. Trzeba jednak być świadomym, że tak jak w Core 3000 zaniedbano tutaj niestety filtry przeciwkurzowe. Nie uświadczymy ich bowiem ani na panelu bocznym, ani na topie. A szkoda gdyż w cenie rzędu 280 zł znaleźć można już obudowy z pakietem filtrów w zestawie. Brakuje tutaj także trochę jakiegoś regulatora obrotów wentylatorów (a była to bardzo przydatna rzecz w Arc Midi R2). W każdym razie na pewno obudowa Fractal Design Core 3300 jest mocnym uprade’em względem Core 3000 jeśli chodzi o oferowaną przestrzeń i na pewno zasługuje przynajmniej na wyróżnienie za solidność konstrukcji – SUPER SOLID! Gratulujemy!

Fractal Design Core 3300 - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*