Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB – solidne optimum graficzne?

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB – solidne optimum graficzne?

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - test

Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność zapoznania się z kartą graficzną ze współczesnego średniego segmentu – Zotac Geforce GTX550 Ti AMP! Jak się okazało w pewnych warunkach i grach radziła sobie ona bardzo dobrze ale w tych „cięższych” tytułach (typu Crysis Warhead oraz Crysis 2 z dodatkowymi paczkami w postaci DX11 i lepszych tekstur) dało się zauważyć, że jej moc była już jednak niewystarczająca. Co zatem pozostaje graczom wymagającym wyższego poziomu płynności? Odpowiedź jest oczywiście bardzo prosta: znaleźć dodatkowe fundusze i zakupić mocniejszą kartę. Dziś przyjrzymy się karcie Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB. Czy ona sprosta wszystkim obecnym grom na PC? Czy faktycznie jest ona optymalnym wyborem dla wymagających graczy? Przekonajmy się! Zapraszam na jej test.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB – pierwsze wrażenia

Karta graficzna Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB dostarczana jest w naprawdę sporym opakowaniu. Wszystko oczywiście po to aby w miarę możliwości maksymalnie zabezpieczyć kartę w razie ewentualnych „przygód” w transporcie. W każdym razie sama karta utrzymana jest w ciemnej kolorystyce. Mamy tutaj bowiem czarne PCB, czarną osłonę radiatora, dwa czarne wentylatory (80 mm z PWM) oraz jasne tylko „wstawki” (srebrne napisy oraz trzy czerwone paski). Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB posiada dwa dodatkowe złącza zasilania: jedno typu 6-pin oraz jedno typu 8-pin. W obecnej formie karta ma długość rzędu 275 mm a razem z coolerem GPU zajmuje dwa sloty (swojego czasu była na rynku dostępna dłuższa i większa wersja). Z tyłu karty znajdziemy dwa porty DVI oraz aż cztery porty DP.

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - Opakowanie

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - Widok ogólny

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - Widok ogólny

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - W pełnej krasie

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - Długość kartyAsus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - PortyPodstawę konstrukcji Asus Radeon HD6950 DirectCU II stanowi układ Cayman. Chip wykonany jest w technologii 40 nm a w obrębie niego do dyspozycji mamy 1408 jednostek Shader. Na pokładzie karty mamy 1 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 5000 MHz (rzeczywiste taktowanie to 1250 MHz) zaś taktowanie rdzenia fabrycznie ustalono na poziomie 810 MHz.

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB by GPU-Z 0.5.4

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB – platforma testowa i metodologia

Wszystkie testy wydajności wykonywane były w rozdzielczości 1280 x 1024 w środowisku Windows 7 Home Premium 64-bit a zdecydowaną większość testów wspomagała aplikacja FRAPS (w wersji 3.2.6). Sterowniki użyte w teście to Catalyst 11.6 + hot-fix 11.6.b. W przypadku każdej gry / benchmarka ustawiane były możliwie najwyższe detale (aczkolwiek nie zawsze – szczegóły podane są przy każdym teście). Starałem się dobrać do testów tytuły / benchmarki charakterystyczne dla danego współczesnego środowiska. Są tutaj zatem shootery FPS, gry typu RPG, jedna stosunkowo przyjemna aczkolwiek trochę zwariowana “ścigałka” oraz dwa testy syntetyczne (jeden to oczywiście Unigine Heaven 2.5 a drugi to Adreanaline Crysis 2 Benchmark Tool). Wszystko to znajdowało się natomiast w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 760 @ 3,2 GHz
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Cooler CPU: Noctua NH-C14
 • Pamięć RAM: 4 GB, 1600 MHz, OCZ Reaper
 • SSD/HDD: 1x HDD (Western Digital 1TB)
 • Zasilacz: Antec HCP-850
 • Obudowa: Antec P183 V3

Asus Radeon HD6950 DirectCUII 1GB - Platforma testowa

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB – testy wydajności

Bulletstorm to jedna z polskich super-produkcji, której naprawdę udało się zawojować na rynku “strzelanek” FPS. Futurystyczne wizje, specyficzny humor, przeróżne metody eksterminacji przeciwników oraz Unreal Engine 3.0. To po prostu musiał być hit (po szczegóły zapraszam zresztą do recenzji). Test przeprowadzany był w pobliżu Tamy i polegał na swobodnej przebieżce w tą i z powrotem zaraz po ucieczce z walącej się kopalni. Ustawienia detali były oczywiście możliwie najwyższe (z AA x4).

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w BulletstromNie da się ukryć, że platforma sprzętowa towarzystwie Radeona HD6950 DirectCU II przy grze Bulletstorm najnormalniej w świecie się „nudzi”. Kiedy wyniki minimalne, średnie i maksymalne oscylują wokół 60 klatek/s. można spekulować, że działa w grze wbudowane ograniczenie ilości kl./s. (w ustawieniach gry V-Sync był naturalnie wyłączony). W każdym razie zawsze było super płynnie.

Crysis Warhead to przedstawiciel futurystycznych shooterów FPS, którego mimo upływu lat po prostu nie może zabraknąć w takich testach. Jest to kontynuacja Crysisa, gry która przy maksymalnych detalach w swoim czasie stanowiła wyzwanie praktycznie dla każdej karty graficznej w rozdzielczości rzędu 1024 x 768. W tym przypadku studio Crytek postarało się po prostu o naprawdę porządny tytuł-benchmark na PC. O ile sama rozgrywka to kwestia indywidualna (w końcu nie każdemu może podobać się przemierzanie wyspy w roli futurystycznego Rambo) o tyle oprawa graficzna do dziś niemal nie ma sobie równych. Test wydajności wykonywany był w obrębie pierwszej mapy (Call Me Ishmale), na granicy lądu, morza i bogatej roślinności (wydaje mi się, że oddaje to charakter większości gry) przy wszystkich ustawieniach na “Entuzjasta” (ale rozmycie podczas ruchu wyłączone) oraz z AAx 2.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Crysis WarheadMimo upływu lat Crysis Warhead nadal wygląda dobrze i nadal co słabsze karty graficzne sobie z nim nie radzą. Oczywiście jak widać na powyższym wykresie karta typu Asus Radeon HD6950 DirectCU II do takowych słabszych kart bynajmniej nie należy. Minimalnie 50 klatek/s. przy takiej oprawie graficznej? Aż chce się grać…

Crysis 2 podobnie jak Crysis Warhead stał się pewnego rodzaju “wizytówką” studia Crytek. W przeciwieństwie jednak do Warhead’a tegoroczna super-produkcja w dniu premiery zasłynęła z wręcz przeciętnej oprawy graficznej oraz szeregu niedociągnięć, których co niektórzy woleli po prostu nie dostrzegać (szczegóły w recenzji). Dopiero od niedawna graczom PC “osłodzono” nieco żywot i wprowadzono oficjalny support dla DX11 oraz specjalną paczkę z lepszymi teksturami. W efekcie tego całego upgrade’u Crysis 2 w końcu przypomina grę, której oprawą wizualną współczesny gracz PC raczej nie wzgardzi. Co ciekawe wraz z tą częścią tego futurystycznego shootera FPS w sieci rozprzestrzenił się ciekawy program z wbudowanymi time-demami – Adreanaline Crysis 2 Benchmark Tool. Sprawdzając wydajność karty oczywiście nie omieszkałem sprawdzić jego “możliwości” zarówno w DX9 jak i w DX11. Poza nim wykonywane były jeszcze dwa testy w dwóch różnych lokacjach gry (Strażnicy Bram oraz Upadek Korporacji). W przypadku pełnej wersji gry zdecydowałem się na prezentację wydajności tylko w DX11 (w przypadku środowiska DX9 naprawdę mnóstwo serwisów udowodniło, że przeciętna karta graficzna poradzi sobie w nim bez problemu).

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w ACBTTak jak to było już wcześniej wspomniane minimalne wartości w Adrenaline Crysis Benchmark Tool nie mają tutaj większego znaczenia. Znacznie ciekawsze są natomiast wyniki średnie. W przypadku środowiska DX9 karta Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB potrafiła w tym teście zapewnić ok. 62 kl./s. czyli płynność rozgrywki jest zdecydowanie gwarantowana. W przypadku trybu DX11 zaobserwować już można spadek o ponad 10 kl./s. (do 50 FPS’ów). W teorii nie powinno mieć to wpływu na typowej mapie Crysis 2…

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Crysis 2 Strażnicy Bram…i tak też właśnie jest w rzeczywistości. Na mapie Strażnicy Bram średnia wartość FPS’ów była dokładnie taka sama jak w teście Adrenaline Crysis Benchmark Tool. Warto jednak zwrócić uwagę, że minimalne wartości oscylowały wokół 34 klatek/s. co jednak sugerować może, że podczas gry nie raz i nie dwa balansować będziemy na granicy płynności.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Crysis 2 Upadek KorporacjiSkoro już była mowa o balansowaniu na granicy płynności, to w innej lokacji – Upadek Korporacji – mamy prawie podobną sytuację. Z tą tylko jedną małą różnicą, że w tym przypadku mowa zakresie 22-30 kl./s. co całkowicie eliminuje w tym miejscu płynną rozgrywkę. Za słaby procesor? Kwestia sterowników? Czas to chyba pokaże, gdyż w tym miejscu polegnie niejedna karta graficzna…

Dragon Age 2 to kolejny przedstawiciel gatunku RPG. W zestawieniu gra ta znalazła się ze względu na niezła oprawę graficzną oraz obsługę zarówno DX9 jak i DX11. Z tego też względu (oraz ze względu na historię z niezbyt dobrą optymalizacją gry pod karty nVidii w trybie DX11) test przeprowadzany był w dwóch ustawieniach API (naturalnie przy maksymalnych detalach dla danego trybu). Miejscem testu był poziom nazwany Rozdarty Grzbiet. Jest to jedno z kilku miejsce grze, gdzie w przypadku trybu DX11 wymagana jest naprawdę porządna karta graficzna. Osoby chcące zgłębić “tajniki” rozgrywki w Dragon Age 2 zachęcam do zapoznania się z recenzją.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Dragon Age 2Dragon Age 2 w trybie DX9 nie jest dla Radeona HD6950 z 1 GB pamięci żadnym „wyzwaniem” co potwierdza fakt, że minimalnie w testowym miejscu było ok. 100 klatek/s. Znacznie „ciekawszym” jest natomiast tryb DX11. W tym miejscu karta klasy Radeon HD6950 potrafi zapewnić średnio niespełna 60 FPS’ów a zarejestrować można spadki poniżej 50 kl./s. Efekt? Nie zawsze będzie tutaj płynna rozgrywka. Trzeba jednak pamiętać, że w całej grze jest tylko kilka lokacji gdzie włączenie DX11 tak mocno obciąża karty graficzne więc przez zdecydowaną większość rozgrywki będzie płynnie.

Dungeon Siege 3 to stosunkowo “lekki” przedstawiciel RPG. Fabuła nie jest tutaj zbyt skomplikowana, zadań pobocznych zbyt wiele nie ma ale za to często będziemy świadkami ładnych efektów czarów oraz dość trudnych potyczek z przeciwnikami. Z racji naprawdę dynamicznych zwrotów akcji (i nie zawsze powtarzalnych walk) zdecydowałem się test w tej grze przeprowadzić podczas wynurzania się “czegoś dużego” (osoby zainteresowane zapraszam do recenzji) z wody. Scenka taka trwa kilkanaście sekund ale karta graficzna też ma wtedy co nieco do roboty. Oczywiście wszystkie detale są maksymalne (AA x4) a cienie są na poziomie tzw. “niemożliwym”.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Dungeon Siege 3Jak widać Dungeon Siege 3 nie stanowi praktycznie żadnej „przeszkody” dla karty typu Radeon HD6950. Uzyskane tutaj minimum w postaci ponad 80 kl./s. sprawia, że można śmiało „brać i grać”.

nail’d ro przykład zwariowanej “ścigałki”, przy której prawie każdy może się odprężyć. Jeśli ktoś lubi szalone wyścigi na motorach i quadach przyprawione dobrą oprawą graficzną, nietuzinkowymi pomysłami na trasach oraz zawrotne tempo jazdy i niespodzianki w powietrzu, to ten tytuł jest pozycją obowiązkową (szczegóły w recenzji). Test polegał na stosunkowo ostrożnym (bez kolizji) przejechaniu trasy ”Z lotu ptaka” (jedno pełne okrążenie).

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w naildJeśli komuś przyjdzie ochota pośmigać w grze typu nail’d, to niech wie, że Asus Radeon HD6950 DirectCU II zagwarantuje doskonale płynną rozgrywkę (a przynajmniej w rozdzielczości rzędu 1280 x 1024). W każdym razie średnio było tutaj ok. 100 kl./s. a zatem nie ma żadnych powodów do obaw.

Unigine Heaven 2.5 to przykład testu syntetycznego z możliwością wyboru API (DX9, DX10 i DX11) oraz stosownych ustawień detali. Oczywiście nas interesuje przede wszystkim wydajność w środowisku DX11 i z tego też względu sprawdzane były osiągi przy ekstremalnym trybie tesselacji.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Unigine Heaven 2.5Jak widać Unigine Heaven 2.5 w połączeniu z DX11 i ekstremalną tesselacją potrafi nieźle „dać się we znaki” testowanej karcie graficznej. Minimalne wartości bynajmniej nie zachwycają zaś średnie nawet nie są na granicy płynności (niespełna 28 kl./s.). Cóż, dobrze, że Unigine Heaven 2.5 to nie gra…

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to polska super-produkcja, której po prostu nie sposób teraz ominąć przy jakimkolwiek porównywaniu wydajności kart graficznych. Bardzo ładna oprawa graficzna, dynamiczne walki, nieliniowa fabuła oraz spory wachlarz rozwoju naszego bohatera sprawiają, że ów RPG przypada do gustu licznym graczom (po szczegóły zapraszam do recenzji). Testy wydajności wykonywane były w trzech “lokacjach”: Flotsam, Las (na wschód od Flotsam) oraz w okolicy Vergen. Poza uberpróbkowaniem i rozmyciami wszystkie maksymalne były ustawione na najwyższy poziom.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Wiedzmin 2 (Akt I, Las)Okolice Flotsam to przede wszystkim Las i jaskinie. Jak widać wyposażeni w kartę klasy Radeon HD6950 nie będziemy mieli problemów z płynnością podczas przygód na obrzeżach miasteczka. Minimalnie było bowiem w teście 55 kl./s.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Wiedzmin 2 (Akt I, Flotsam)Samo miasteczko to już z kolei trochę inna „para butów”. Tutaj zauważyć można gwałtowne spadki do poziomu 45 kl./s. Oczywiście jest to raczej związane z „doczytywaniem” elementów lokacji z dysku. Nie da się tego w grze całkowicie uniknąć i dlatego lepiej być tego świadomym. Średnie wartości oscylowały natomiast wokół 70 kl./s. i to oczywiście gwarantuje super płynną rozgrywkę.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Wydajność w Wiedzmin 2 (Akt II, Vergen)Vergen i okolice to z kolei lokacja nieco mniej wymagająca dla karty graficznej (a przynajmniej w naszej procedurze). Średnie wartości w okolicy 78 FPS’ów gwarantują tutaj płynną rozgrywkę natomiast minimalnie uzyskano 55 kl./s. Zdecydowanie powinno to wystarczyć każdemu graczowi.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB – Temperatury i kultura pracy

 Temperatury GPU Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB sprawdzone zostały oczywiście w dwóch warunkach: IDLE oraz STRESS. Pierwszy tryb to oczywiście zwykła praca biurowa (OpenOffice + Winamp + GG + Mozilla FireFox) zaś drugi to możliwie mocne obciążenie karty (6 pętli testu AC2BT).

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Temperatura_GPU @ ACBTNie da się ukryć, że jak na w miarę wydajną kartę Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB jest stosunkowo „chłodna”. Zawdzięcza to oczywiście całkiem wydajnemu coolerowi GPU (dość pokaźny radiator, trzy heat-pipe’y oraz dwa wentylatory z PWM). Co zaś się tyczy kultury pracy fabrycznych wentylatorów, to tak naprawdę słychać je jedynie podczas startu komputera (dosłownie przez 2 sekundy mamy wrażenie jakby startował silniczek jakiegoś pojazdu). Przy zadanym tutaj obciążeniu karty, słychać jedynie szum powietrza generowany przez zamontowane wentylatory.

Asus Radeon HD6950 vs Zotac GTX550Ti AMP! – co znaczy dodatkowa moc

Na potrzeby kolejnego testu karty graficznej nie omieszkałem porównać jej wydajności z dotychczas zebranymi wynikami. Na chwilę obecną mamy wyniki jedynie Zotaca GTX550Ti AMP! więc trzeba też zatem sobie zdawać sprawę z tego, że jest to tak naprawdę porównanie na zasadzie middle-range vs high-end. W każdym razie wraz z rozbudową bazy wyników będą to coraz ciekawsze wykresy.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB vs Zotac Geforce GTX550Ti AMP - Minimalnie

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB vs Zotac Geforce GTX550Ti AMP - Średnio

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB vs Zotac Geforce GTX550Ti AMP - MaksymalnieCóż, wydaje mi się, że nie licząc benchmarków oraz wspomnianej lokacji w Crysis 2 (Upadek korporacji) przewagi Radeona HD6950 DirectCU II chyba nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Co zaś się tyczy identycznych maksymalnych FPS’ów w Bulletstorm, to albo sama gra posiada dodatkowe ograniczenie albo mamy do czynienia z innym ograniczeniem software’owym (jakoś nie wydaje mi się aby procesor Intel Core i5 760 był za słaby do gier opartych na Unreal Engine 3.0). W każdym razie prawie zawsze przewaga Radeona HD6950 jest wręcz druzgocąca.

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB – podsumowanie

Nie da się ukryć, że w niemal każdym teście karta graficzna Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB udowodniła, że ma „niezły pazur”. Wyjątkiem jest tutaj test w lokacji Upadek Korporacji w Crysis 2 jednak nie potrafię obecnie odpowiedzieć dlaczego ma w tym miejscu wydajność na poziomie sporo słabszej karty (być może ma tam znaczenie ilość pamięci RAM na karcie, mocniejszy procesor albo same sterowniki). W każdym razie poza tym jednym testem Wszędzie indziej Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB w rozdzielczości 1280 x 1024 zapewniał bardzo komfortową rozgrywkę. Wprawdzie fabrycznie zamontowany cooler GPU nie jest tak cichy jak niedawno testowanego Zotac GTX550Ti AMP! jednak będzie on naprawdę słyszalny dopiero po dłuższej sesji z bardziej wymagającymi grami zaś w 2D jest niesłyszalny. Średnie ceny tej karty na naszym rynku to ok. 850-900 zł (na podstawie Ceneo.pl z dn. 02.08.2011) czyli nie jest to taki mały wydatek. Niezależnie jednak od wszystkiego karta ta według mnie zasłużyła sobie na nagrodę Power!

Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1GB - Nagroda

5 komentarzy

 1. znaffca ciszy Prawi:

  Znaczy się karta dość potężna i fajne wyglądająca ale super cicha nie jest przy długotrwałym obciążeniu? To nie pozostaje nic innego jak ją zwodować :D

 2. Bakus93 Prawi:

  Rozśmieszył mnie test Asus EAH6950 Vs. Zotac GTX550Ti AMP!…
  HD6950 to raczej rywal GTX560Ti SOC…

 3. OptimalowieC Prawi:

  Wiesz, szczerze mówiąc mnie też się w to specjalnie wierzyć nie chciało ale takie po prostu były wyniki i były one powtarzalne (+/- 0,5 FPSa) ;) Uwzględnij jednak dwa fakty:

  1. Taktowania tej GTX560 są wręcz wyśrubowane.
  2. Niska rozdzielczość do testów (w wyższej rozdzielczości zapewne tak by to już nie wyglądało i z czasem się to sprawdzi).

 4. Szkoda, że testowałeś tylko w rozdzielczości 1280 x 1024 :(
  Chętnie zobaczyłbym jak karta ta radzi sobie w Full HD

  • OptimalowieC Prawi:

   Jak będzie wolniejsza chwila to postaram się to uzupełnić (tą kartę akurat mam na co dzień :) ).

Trackbacks for this post

 1. Fractal Design Arc Midi Tower - recenzja | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] & Destroy 2.0.5 Beta 3 – prawie finalna wersja niezbędnej aplikacjiznaffca ciszy on Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1…
 2. Hot games czyli jak gry realnie rozgrzewają nasze komputery | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] & Destroy 2.0.5 Beta 3 – prawie finalna wersja niezbędnej aplikacjiznaffca ciszy on Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1…
 3. Antec HCG-620 - gamingowy 80 Plus Bronze | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] vs reszta świata czyli wyścig na przedpremierowe benchmarki Ostatnie komentarzeOptimalowieC on Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB…

Leave a Comment

*