Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB – przystępna moc dla wybrednych?

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB – przystępna moc dla wybrednych?

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Test karty

Nie da się ukryć, że od samego początku istnienia BestPCinfo.pl spośród kart graficznych testowano do tej pory przede wszystkim propozycje od takich firm jak Sapphire oraz ZOTAC i raptem tylko jedną kartę od Asus oraz jedną kartę od MSI. Dzisiaj zaczynamy powolutku nadrabiać te „zaległości”. Ostatnio bowiem pod redakcyjne skrzydła trafiła karta graficzna Asus GTX 960 STRIX OC w wersji 2GB. Jak taka karcioszka radzi sobie chociażby w takich super-produkcjach jak Wiedźmin 3: Dziki Gon czy też Rise of the Tomb Raider? Jak w praktyce sprawdza się zastosowany cooler GPU? Ano za chwilkę wszystkiego się dowiecie!

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Opakowanie karty

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB – przyzwoity GTX 960?

Karta graficzna ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB jest przedstawicielką segmentu middle-range ale też w założeniu dla trochę bardziej wymagających osób. Dotyczy to nie tylko samych gabarytów karty (niektórzy poszukują krótkich kart do platform HTPC) ale również dobrej klasy coolera GPU. W przypadku ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB zastosowane chłodzenie z linii DirectCU II i oferuje tryb pasywny w momencie kiedy rdzeń karty nie przekroczy określonego pułapu temperatury (w tym konkretnym przypadku jest to 50 stopni Celsjusza). Na konstrukcję tegoż coolera GPU składa się dość potężny aluminiowy radiator (wystający poza samo PCB karty), pakiet czterech niklowanych heat-pipe’ów a całość schładzają dwa wentylatory typu 75 mm. Oba te wentylatory są oczywiście sterowane poprzez PWM a całe chłodzenie dzięki niskiemu profilowi zajmuje dokładnie dwa sloty (no, może minimalnie nieco ponad 2 sloty).

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Karta graficzna w pełnej krasie

Asus GTX 960 TRIX OC 2GB - Cooler GPU

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Długość karty

Im mniejsza długość karty tym lepiej dla platformy HTPC

Miłym dodatkiem w tej klasie produktów jest czarny backplate usztywniający PCB katy a jednocześnie podnoszący tzw. „walory estetyczne”. Od razu da się też zauważyć, że ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB należy do kart krótkich. Mierzy ona sobie bowiem raptem ok. 220 mm długości co akurat jet dość ważnym parametrem jeśli ktoś posiada kompaktową obudowę (w stylu np. niedużego cube’a). Warto zwrócić uwagę także na to, że karta ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB posiada tylko jedno złącze zasilania PCI-E typu 6-pin. Wymagany jest tutaj zatem niespecjalnie mocny zasilacz aczkolwiek wskazany jest raczej markowy i wiadomo, z odpowiednim okablowaniem.

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Backplate

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Złącze zasilania

Akcesoria dołączane do karty ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB wydają się raczej skromnym minimum. Znajdziemy tutaj bowiem:

  • instrukcję
  • adapter VGA -> DVI
  • płytę ze sterownikami
  • naklejkę z logo serii STRIX

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Akcesoria

Wyposażenie troszkę powyżej standardu

Z jednej strony trochę dziwi mnie brak adaptera typu molex -> PCI-E, jednak z drugiej strony obecnie chyba każdy markowy zasilacz posiada przynajmniej jedną wtyczkę typu PCI-E 6-pin. Niemniej osoby, które posiadają tzw. zasilacze no-name powinny się mieć na baczności…

Co zaś się tyczy wyjść / portów, które możemy tutaj znaleźć to mamy ich całkiem sporo:

  • 2x DVI
  • 1 x HDMI
  • 3x DP (Display Port)

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Porty

Portów Ci tutaj pod dostatkiem

Rdzeń karty graficznej ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB należy do 28 nm rodziny GM206. Wedle wskazań GPU-Z 0.8.6 wyposażony jest on w 1024 jednostki shader, 32 jednostki ROP, 64 jednostki TMU a pracuje on z częstotliwością 1253 MHz. Na PCB tego modelu karty znajdziemy 2GB pamięci typu GDDR5 „tykającej” z częstotliwością aż 1800 MHz (mowa tutaj oczywiście o taktowaniu efektywnym). Warto też nadmienić, że pamięć VRAM tak jak w calej serii GTX 960 pracuje na magistrali 128-bit. Z samej specyfikacji nie szykuje się nam raczej nic rewolucyjnego do rozdzielczości większych niż full-HD no ale to jeszcze wykażą naturalnie stosowne testy.

Wróżka GPU-Z 0.8.6 prawdę Ci powie?

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB @ GPU-Z

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB – platforma testowa i metodologia

Testy wydajności karty ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB wykonywane były w dwóch rozdzielczościach:

  • 1920 x 1080 pikseli (Full-HD)
  • 2560 x 1440 pikseli (WQHD)

Testy wydajnościowe wykonywano w środowisku Windows 7 Home Premium 64-bit a większość z tych testów „wspomagała” aplikacja FRAPS 3.2.6. Sterowniki użyte w niniejszym teście to Geforce ForeWare 361.75 WHQL. W przypadku każdej gry / benchmarka ustawiane były możliwie najwyższe detale ale też nie zawsze bo np. w Wiedźminie 3 całkowicie wyłączona była technologia nVidia HairWorks. Poza tym w grze Rise of The Tomb Raider wyłączono PureHair (inna nazwa HairWorks) a pozostałe ustawienia graficzne ustawiono na poziom Wysoki (w przypadku maksymalnych detali gra tego typu jest praktycznie niegrywalna na karcie z 2GB pamięci VRAM!). W każdym razie starałem się dobrać do testów produkcje mniej więcej charakterystyczne dla danego współczesnego środowiska graczy. Obecnie w testach mamy zatem shootery FPS, gry przygodowe, gry typu action RPG oraz kilka testów syntetycznych (vide Hitman Absolution, Metro 2033, Unigine Heaven 4.0 oraz Unigine Valley). A, i jeszcze jedna uwaga. Jest to pierwsza publikacji gdzie pożegnałem się z testami w grze Thief oraz Wiedźmin 2. Zamiast tego dodałem testy w Rise of the Tomb Raider (przebieżka między obozami).

Z naszych testów odeszły dwa tytuły ale jeden z nich jest już skutecznie zastąpiony

Cała nasza platforma testowa wyglądała z kolei następująco:

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Platforma testowa

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB – lista przetestowanych aplikacji i gier komputerowych:

Gra / Aplikacja
Tryb testu
Środowisko / API
BATTLEFIELD 4
fragment gry
DX11
CRYSIS 3
fragment gry
DX11
HITMAN ABSOLUTION
wbudowany test
DX11
METRO 2033
benchmark
DX11
RISE OF THE TOMB RAIDER
fragment gry
DX11
UNIGINE HEAVEN 4.0
benchmark
DX11
UNIGINE VALLEY
benchmark
DX11
WIEDŹMIN 3
trzy fragmenty gry
DX11

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Wydajność @ full-HD

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Wydajność @ WQHD

Cóż, rozdzielczość WQHD to bynajmniej nie jest domena tej karty…

Nie da się ukryć, że wydajność karty takiej jak ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB wystarczy graczowi aczkolwiek przy założeniu, że nie gra w rozdzielczości większej niż full-HD. Tak naprawdę w niektórych wymagających tytułach wydajność takiej karty jak raczej „na styk” nawet w full-HD. W większej rozdzielczości należy się już liczyć z wyraźną redukcją detali w obrębie ustawień graficznych. Przykładowo w Rise of the Tomb Raider w miejscu testowym obserwowano raptem ok. 20 kl./s…

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB vs MSI Radeon R9 380 Gaming 4G

(w rozdzielczości Full-HD):

Gra / Aplikacja
ASUS GTX 960 STRIX 2GB
MSI Radeon R9 380 Gaming 4G
BATTLEFIELD 4
50,3
45,6
CRYSIS 3
31,2
31,9
HITMAN ABSOLUTION
42,3
51,7
METRO 2033
48,2
49,8
RISE OF THE TOMB RAIDER
38,7
b.d.
UNIGINE HEAVEN 4.0
32,8
34,8
UNIGINE VALLEY
35,2
36,4
WIEDŹMIN 3 – NOVIGRAD
33,2
31,5
WIEDŹMIN 3 – SKELLIGE
32,2
30,7
WIEDŹMIN 3 – VELEN
33,7
30,5

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB – temperatury, pobór prądu i kultura pracy

Temperatury rdzenia karty ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB sprawdzone zostały jak zwykle w dwóch odmiennych warunkach: IDLE oraz STRESS. Pierwszy tryb to oczywiście tzw. standardowa „praca biurowa” (OpenOffice + Winamp + GG + FireFox / Chrome) zaś drugi to możliwie mocne obciążenie karty (seria testów w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon). Dokładnie w takich samych warunkach była sprawdzana również klasa poziomu głośności karty / coolera GPU oraz pobór prądu przez całą platformę testową. Co zaś się tyczy poziomu głośności, to jest to rzeczywisty pomiar dBA z odległości ok. 25 cm od karty graficznej (gwoli ścisłości tylko podam, że tło pomieszczenia testowego to ok. 32 dBA). Urządzenie pomiarowe do poziomu głośności to DT-8852.

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Temperatury GPU

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Pobór prądu

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - dBA

Karta graficzna ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB należy do dość cichych nawet pod intensywnym obciążeniem aczkolwiek do ideału trochę brakuje (uzyskano nieco ponad 52 dBA pod obciążeniem). Naturalnie w trybie Idle taka karta jest praktycznie niesłyszalna (w końcu DirectCU II jest chłodzeniem pół-pasywnym). ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB należy także do kart stosunkowo chłodnych a to z tego względu, że temperatury GPU dobijały u mnie raptem do 64 stopni Celsjusza pod obciążeniem (w sensie podczas dłuższego grania w wymagającą grę w stylu Wiedźmin 3: Dziki Gon). Podczas testów obserwujemy tutaj także bardzo nieduży nieduży „apetyt na prąd” całej platformy – ok. 210W. Porządny zasilacz o mocy rzędu 350-400W i z odpowiednim okablowaniem będzie tutaj zatem bardziej niż minimum…

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB – podsumowanie

ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB to propozycja dla osób poszukujących całkiem wydajnej karty graficznej do rozdzielczości full-HD a przy tym jednocześnie i dość cichej i bardzo chłodnej (no, może poza trybem Idle gdzie temperatura rdzenia niemal nieustannie oscyluje wokół 50 stopni Celsjusza). Oferowana wydajność takiej karty na chwilę obecną raczej zadowoli każdego fana nawet takich wymagających produkcji jak Crysis 3 czy też Wiedźmin 3: Dziki Gon aczkolwiek tylko w przypadku rozgrywki w rozdzielczości full-HD. W przypadku wyższej rozdzielczości należy się już liczyć z koniecznymi cięciami detali graficznych.

Niezła wydajność, niezła kultura pracy i niezła cena!

Z pewnością duży plus należy się tutaj za stylowy backplate oraz pasywny tryb coolera GPU (jest to ewidentnie ukłon w stronę zwolenników ciszy). ASUS GTX 960 STRIX OC w wersji 2 GB kosztuje u nas obecnie 850-900 zł (wiadomo, zależnie od sklepu) i wydaje się bardzo dobrą alternatywą m.in. dla Radeonów R9 380 w wersji 2 GB (950-1100 zł) a w niektórych grach idzie ona praktycznie łeb w łeb z 4 GB wariantami Radeonów R9 380. Podsumowując zatem wszelkie atuty według mnie karta ta zasłużyła mnie na nagrodę VALUE! (za rozsądną wydajność w full-HD, nieduże wymiary i dobrą kulturę pracy). Gratulujemy!

Asus GTX 960 STRIX OC 2GB - Podsumowanie karty

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*