Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Antec TrueQuiet 120 i TrueQuiet 140 – super ciche i sportowe?

Antec TrueQuiet 120 i TrueQuiet 140 – super ciche i sportowe?

Antec TrueQuiet 120 - TestPopularną firmę Antec większość z nas kojarzy przede wszystkim z nietuzinkowych obudów (np. P183 V3 i Six Hundred) i zasilaczy (np. HCG-620). Nie wykluczone jednak, że za jakiś czas marka ta będzie kojarzona również z super cichymi (a przynajmniej z założenia) wentylatorami – TrueQuiet. Ostatnio w nasze ręce trafiły dwa modele tych wentylatorów – TrueQuiet 120 i TrueQuiet 140. Jak nietrudno się domyślić pierwszy z nich to wentylator typu 120 mm a drugi typu 140 mm. Zapraszam do nieco bliższego zapoznania się z tymi dość nietuzinkowymi wentylatorami.

Zarówno Antec TrueQuiet 120 jak i TrueQuiet 140 nie należą do standardowych wentylatorów. zdradza to bowiem już sama ich kolorystyka, którą śmiało można określić jako „sportową”. O ile bowiem obudowa tych „śmigiełek” jest czarna a łopatki ciemne o tyle jakby dla kontrastu mamy tutaj na każdym rogu wentylatora żółto-pomarańczowe silikonowe wkładki. Naturalnie mają one za zadanie przed wszystkim eliminację ewentualnych drgań wentylatora. Co ciekawe są one fabrycznie montowane w obrębie rogu wentylatora w ten sposób, że każda taka wkładka stanowi jednolitą część i nie można jej wyjąć (a przynajmniej nie bez jej fizycznego uszkodzenia). Same zaś łopatki (a jest ich dziewięć w obu modelach) są jakby pół-przezroczyste i mają dość mocno „pofalowany” profil.

Antec TrueQuiet 120:

Antec TrueQuiet 120 - High-endowy wentylator?Antec TrueQuiet 140:

Antec TrueQuiet 140 - High-endowy wentylator?Antec TrueQuiet 140 - High-endowy wentylator?Jak widać na powyższych zdjęciach poza samymi wentylatorami dostajemy jeszcze kilka „gadżetów”. Po pierwsze dostajemy adapter molex->3pin (aby podpiąć wentylator bezpośrednio pod zasilacz) a po drugie do zamontowania Antec TrueQuiet producent dostarcza plastikowe „pinezki” (5 sztuk – jedna pewnie zapasowa ;)). Warto także zaznaczyć, że oba te wentylatory mają zintegrowany przełącznik trybu pracy tych sportowych „śmigiełek”. Widzimy na nim literkę „L” oraz „H” co oczywiście oznacza „Low Speed” i „High Speed”. W przypadku trybu „Low Speed” wentylatory pracują na ok. 60% swojej „mocy”. Jedyne czego by mi tutaj brakowało to czarnego stylowego oplotu dla podkreślenia tego, że to wentylatory z górnej półki.

Antec TrueQuiet - Przełącznik Low - High

Według deklaracji producenta Antec TrueQuiet 120 potrafi pracować z maksymalną prędkością ok. 1000 obr./min. w trybie „High” oraz ok. 600 obr./min. w trybie „Low”. Większy „braciszek” – Antec TrueQuiet 140 – pracuje ponoć z maksymalną prędkością rzędu 800 obr./min. a w trybie „Low” ok. 500 obr./min. Jak to jest jednak w praktyce? Poniższy wykres będzie chyba najbardziej wymowny:

Co zaś się tyczy tzw. napięcia startowego, to Antec TrueQuiet 120 i Antec TrueQuiet 140 prezentują się zgoła odmiennie. O ile bowiem model 120 mm startował od 6 V (czyli raczej standardowo) o tyle model 140 do startu wymagał już 9V. Tak przynajmniej udało się tymi wentylatorami wystartować przy wykorzystaniu panelu sterującego typu Lamptron FCT.

Antec TrueQuiet - Napięcie startoweW kwestii deklarowanej przez producenta wydajności oraz kultury pracy nie mam specjalnie możliwości „skonfrontowania” tego z rzeczywistością (a przynajmniej jeszcze nie). Jedno mogę jednak powiedzieć na pewno. Są to wentylatory bardzo ciche, nie uświadczyłem w ich przypadku jakich zbędnych dźwięków łożyska zaś na trybie „Low” są one praktycznie niesłyszalne.

Przyznam szczerze, że naprawdę zaskoczyła mnie kultura pracy. Nie mam wprawdzie specjalistycznego sprzętu pomiarowego jednak subiektywnie mogę ocenić, że na tle komputera, na którym zwykle testuję nie mogłem wychwycić jakichś dodatkowych dźwięków po zamontowaniu tych wentylatorów. Ponieważ mam jako takie pojęcie na temat ciszy zatem czym prędzej przyznałem tym wentylatorom nagrodę SUPER SILENT! dedykowaną rozwiązaniom wybitnie cichym. Gratuluję Antecowi tak cichych wentylatorów. Szkoda tylko, że nie są one zbyt tanie. Na naszym rynku można je znaleźć w cenie ok. 60 zł./szt. Cóż,  jak high-end to high.

Antec TrueQuiet - SUPER SILENT!

Trackbacks for this post

  1. TrueQuiet Led oraz TrueQuiet Pro White - nowe wentylatory od Antec | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] TrueQuiet Pro White. Jak łatwo się domyślić wentylatory te “wywodzą się” z modeli TrueQuiet oraz TrueQuiet PRO 120. W…

Leave a Comment

*