Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Antec Three Hundred Two – ewolucja Three Hundred

Antec Three Hundred Two – ewolucja Three Hundred

Antec Three Hundred Two - Test

Jak już wiemy ostatnimi czasy firma Antec zaczęła prezentować swoje całkiem świeże koncepcje czy to na rynku zasilaczy czy to na rynku obudów. Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność „obcowania” z obudową Eleven Hundred i faktycznie dało się tam odczuć spory „powiew świeżości”. Gdyby jednak ten model obudowy okazał się dla kogoś poza zasięgiem ze względów „ekonomicznych”, to firma przygotowała coś sporo tańszego – model Three Hundred Two. W założeniu jest to ewolucyjna koncepcja popularnego niegdyś modelu w postaci Three Hundred. Co ciekawego przygotowała firma Antec w jego drugiej odsłonie? Zapraszam na recenzję tej obudowy aby się o tym przekonać.

Antec Three Hundred Two to konstrukcja typu midi-tower o umiarkowanej wadze, wysokości i długości ale za to sporej szerokości. Jej wymiary to bowiem 470 x 222 x 495 mm (wysokość x szerokość x długość) a waży ok. 7 kg. Pod względem design’u obudowa ta jest dosłownie rozwinięciem modelu Three Hundred. Mamy tutaj bowiem zarówno znajome gamingowe akcenty (np. front, typ wentylacji) jak również bardziej nowoczesną funkcjonalność (porty USB 3.0, wentylacja spodu płyty głównej) oraz bardziej obłe kształty (widoczne jest to zwłaszcza kiedy patrzymy z boku obudowy). Nie da się również ukryć, że na górze obudowy poza fabrycznie zamontowanym wentylatorem typu 140 mm są również dwa otwory na węże (przyznam szczerze to dość unikalny design gdyż tego typu otwory zwykle ulokowane są z tyłu obudowy).

Antec Three Hundred Two - W pełnej krasieAntec Three Hundred Two - W pełnej krasiePrzód obudowy Antec Three Hundred Two jest jakby dwudzielny. Mamy tutaj bowiem przede wszystkim meshowe zatoki (trzy zewnętrzne 5.25″ i sześć wewnętrznych typu 3.5″) oraz front panel ulokowany na samej górze przedniej części obudowy. W obrębie front panelu obudowy mamy: 1x Mic, 1x Audio Out2x USB 3.0 oraz przyciski „Reset” i „Power„. Z tyłu obudowy widoczne są natomiast następujące elementy: fabrycznie zamontowany wentylator typu 120 mm, dwa przełączniki trybu pracy fabrycznie zamontowanych wentylatorów (tryby „L” i „H” to oczywiście odpowiedniki „Low Speed” oraz „High Speed”), osiem zaślepek kart rozszerzeń oraz trochę nietypowy system montażu śledzi kart rozszerzeń. Śrubki śledzi są bowiem montowane poza obudową a ponadto utrzymywane są one przez dodatkową blaszkę (również przykręcana). W każdym razie Antec Three Hundred Two to obudowa kompatybilna nie tylko ze standardowymi płytami ATX ale również i z XL-ATX (aczkolwiek nie do końca o czym później się przekonamy). Oczywiście zasilacz montowany jest tutaj na dole obudowy.

Antec Three Hundred Two - Widok z przoduAntec Three Hundred Two - Widok na front panel

Antec Three Hundred Two - Widok z tyłuAntec Three Hundred Two - Widok na przełączniki

Panele boczne Antec Three Hundred Two są do siebie symetrycznie podobne. Panel „roboczy” posiada miejsce na opcjonalny wentylator typu 120 mm na wysokości karty graficznej zaś drugi panel posiada identyczny otwór na wysokości backplate’u coolera CPU. Warto jednak zadbać o zakup filtrów przeciwkurzowe na wspomniane wentylatory, gdyż w standardzie takowych tutaj niestety nie ma. Co zaś się tyczy blach użytych w Antec Three Hundred Two, to według mnie są cieńsze niż w przypadku modelu Eleven Hundred (mówi zresztą o tym już sama waga obudowy Antec Three Hundred).

Antec Three Hundred Two - Widok z bokuAntec Three Hundred Two - Widok z boku

Spód obudowy jest z jednej strony dość klasyczny ale z drugiej też dość praktyczny. Mamy tutaj bowiem cztery solidne gumowe nóżki oraz filtr przeciwkurzowy (typu meshowego) pod wentylatorem z zasilacza. To co jednak jest tutaj bardzo praktyczne to to, że wspomniany wcześniej filtr jest łatwo dostępny niezależnie od tego czy obudowa jest w pozycji leżącej czy też stojącej (wyjmuje się go podobnie jak w modelu Eleven Hundred).

 Antec Three Hundred Two - Spód obudowy

Podobnie jak w modelu Three Hundred tak i wnętrze Three Hundred Two jest klasycznie srebrne. Od razu da się tutaj również zauważyć niemal całą ewolucyjną naturę tej obudowy względem swojego pierwowzoru. Mamy tutaj bowiem dość duży otwór na backplate coolera CPU (z dodatkowym wycięciem), aranżację okablowania (cztery podłużne otwory, wybicia na opaski zaciskowe) oraz bez-narzędziowy montaż napędów optycznych. Tuż obok otworu na backplate mamy otwory montażowe na dysk typu 2.5″.

Na karty graficzne przewidziano w Antec Three Hundred Two ok. 320 mm zaś na cooler CPU przewidziano aż ok. 175 mm. Nie da się również przegapić kilku innych niezbyt często spotykanych rozwiązań. O ile bowiem tylni wentylator ma zasilanie typu 3pin i tyle górny zasilany jest już jednym molexem. Oba natomiast możemy regulować przy pomocy przełączników z tyłu obudowy (tryby Low Speed lub High Speed). Jeśli zaś chodzi o możliwości wentylacyjne, to poza dwoma fabrycznie zamotywanymi wentylatorami możemy w Antec Three Hundred Two zamontować jeszcze cztery „śmigiełka” typu 120 mm (dwa przed dyskam oraz po jednym na każdym panelu bocznym).

Antec Three Hundred Two - Wnętrze obudowy

Antec Three Hundred Two - Filtr pod zasilaczem

Antec Three Hundred Two - Bateria fabrycznych wentylatorów

Antec Three Hundred Two - Miejsce na dyski

Antec Three Hundred Two - Bez-narzędziowy montaż napędów optycznych

Antec Three Hundred Two - Widok od strony tacki na płytę głównąJeśli chodzi o miejsce do schowania kabli pod tacką na płytę główną, to w Antec Three Hundred Two mamy na to ok. 28 mm. Jest to oczywiście bardziej niż wystarczająca ilość miejsca do swobodnego zaaranżowania okablowania z zasilacza. Warto także zauważyć, że podobnie jak w Eleven Hundred tak i w Three Hundred Two wspomniany bez-narzędziowy montaż napędów optycznych jest jednostronny (zaczepy są tylko od strony panelu „roboczego”).

Na potrzeby zweryfikowania realnych możliwości montażowych oraz wentylacyjnych w testowanej obudowie Antec Three Hundred złożona została przykładowa platforma sprzętowa oparta m.in. o takie podzespoły jak:

 • Procesor: Intel Core i5 760 @ 3,6 GHz
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Chłodzenie procesora: be quiet! Dark Rock Pro C1
 • Karta graficzna: Asus Radeon HD6950 DirecCU II 1 GB + Arctic Accelero Twin Turbo II
 • Zasilacz: Antec HCG-620
 • Dyski: 2x HDD (w tym jeden WD Caviar Black a dokładnie WD1002FAEX 1TB)

Akcesoria montażowe Antec Three Hundred Two:

Antec Three Hundred Two - AkcesoriaPrzykładowa platforma złożona w Antec Three Hundred Two:

Antec Three Hundred Two - Platforma testowa

Przykład aranżacji okablowania w Antec Three Hundred Two:

Antec Three Hundred Two - Platforma testowaMontaż poszczególnych komponentów komputera przebiegł tutaj bez większych problemów. Ułożenie kabli pod tacką przy takiej ilości miejsca to tutaj wręcz “poezja”, niepotrzebne były żadne przedłużacze kabli zasilających zaś bez-narzędziowy montaż dysków jest dość precyzyjny. Warto jednak tutaj zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze to kabel zasilający 8pin EPS należy przewlec pod płytą główną zanim tą przykręcimy do dystansów a po drugie mimo, że zmieszczą się tutaj płyty główne formatu XL-ATX, to nie ma tutaj otworów montażowych na dolne śrubki takich płyt. Mamy zatem nieoficjalną kompatybilność XL-ATX.

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych Antec Three Hundred Two postanowiliśmy sprawdzić temperatury „newralgicznych” podzespołów zadając im stosowne obciążenie przy zamontowanej fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tylu oraz 1x 200 mm na górze):

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 3,6 GHz przy 1,33 V)
 • GPU <- 6 „zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
 • NB <- j.w.
 • HDD <- kopiowanie 10 GB danych

Jakie zatem mamy w Antec Three Hundred temperatury poszczególnych podzespołów? Cóż, poniższy wykres powinien wszystko nam powiedzieć:

Antec Three Hundred Two - TemperaturyTemperatury cieplejszego dysku między trybem Ide a Stress różniły się o 2 stopnie Celsjusza (38 vs 40 stopni). W przypadku temperatury NB różnica między Idle a Stress wynosiła tutaj 9 stopni Celsjusza (43 vs 52). Jeśli zaś chodzi o temperaturę GPU, to pod obciążeniem oscylowała ona wokół 60 stopni. Maksymalna zanotowana tutaj temperatura procesora to z kolei 64 stopnie Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że tutaj  wraz z obudową Antec Three Hundred Two dostajemy tylko dwa wentylatory w zestawie i że zamontować możemy jeszcze cztery dodatkowe wentylatory co z pewnością może jeszcze wentylację poprawić.

Muszę przyznać, że Antec Three Hundred Two to pod wieloma względami naprawdę dobrze przemyślana obudowa i zdecydowanie jest to ewolucyjna koncepcja popularnego niegdyś modelu w postaci Three Hundred. Wydaje mi się, że jedyne do czego można mieć tutaj zastrzeżenie to chyba tylko brak czarnego wnętrza oraz brak filtrów na górze i na panelach bocznych. Poza tym to dość solidna, bardzo przestronna i praktyczna konstrukcja. Na naszym rynku Antec Three Hundred Two kosztuje ok. 320 zł. Mogłaby kosztować troszkę mniej (byłaby wtedy znacznie atrakcyjniejsza) jednak wiadomo, ewolucyjne pomysły nie mogą być tańsze niż pierwowzory.

Antec Three Hundred Two - Test

Typ obudowy
midi-tower
Wymiary
470 x 222 x 495 mm

(odpowiednio wysokość x szerokość x długość)
Waga
ok. 7 kg
Kompatybilne płyty główne
m-ATX, ATX, XL-ATX (nieoficjalnie)
Opcje wentylacyjne
2x 120 mm z przodu
1x 120 mm z tyłu
1x 140 mm na górze
2x 120 mm na panelach bocznych
Wentylatory w zestawie
1x 120 mm (tył)

1x 140 mm (góra)
Ilość zatok 5.25″
3
Ilość zatok 3,5″
6
Ilość zatok 2,5″
0 (ale dwa dyski 2.5″ montujemy w obrębie obudowy)

Panel I/O
1x Audio Input
1x Audio Output
1x Power Switch
1x Reset Switch
2x USB 3.0
Miejsce na kartę graficzną
ok. 320 mm
Miejsce na cooler CPU
ok. 175 mm
Inne
dwa otwory na węże na górze obudowy
filtry przeciwkurzowe z przodu i na dole
bardzo dużo miejsca na ułożenie kabli pod tacką
przełączniki do regulacji fabrycznie zamontowanych wentylatorów
Sugerowana cena detaliczna
ok. 320 zł

2 komentarze

 1. Może i jestem wyjątkiem który to zauważył bądź nie, ale gdzie jest wymieniony autor recki?? ;P

 2. OptimalowieC Prawi:

  Twórca layoutu coś chyba ostatnio „przegrzebał” zbyt mocno i teraz jest to wyłączone. Autora trzeba będzie dodawać ręcznie ;)

Trackbacks for this post

 1. Corsair Carbide 400R - recenzja | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] ukryć, że temperatury podzespołów w Corsair Carbide 400R są trochę lepsze niż te uzyskane w Antec Three Hundred Two.…

Leave a Comment

*