Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Antec Solo II – recenzja obudowy

Antec Solo II – recenzja obudowy

Antec Solo II - Test

Antec Solo II to w założeniu kompaktowa, wyciszona obudowa typu midi-tower. Oferuje ona w teorii  nietuzinkowy, wręcz salonowy design, solidne wykonanie oraz całkiem przestronne wnętrze. Czy tak też jest w praktyce? Jaka jest obudowa Antec Solo II? Zapraszam na jej recenzję.

Antec Solo II – prezentacja z zewnątrz

Już na pierwszy rzut oka widać, że Antec Solo II dedykowana jest osobom ceniącym przede wszystkim klasyczne kształty obudów komputerowych. Mało tego, stosunkowo nieduże gabaryty (440 x 205 x 470 mm – wysokość x szerokość x długość) w połączeniu ze sporą wagą (ok. 9 kg) oraz błyszczącym lakierem mogą dość jednoznacznie wskazywać jej miejsce przeznaczenia – stylowy salon. Czy to źle? Nie, to raczej po prostu kwestia gustu oraz aranżacji umeblowania w mieszkaniu / domu ;) Naturalnie Błyszczący lakier niekoniecznie musi się użytkownikom podobać jednak przypomnijmy, że swojego czasu spotykano takowy m.in. w bardzo popularnych poprzednich seriach obudów tegoż producenta – Solo oraz Sonata. W każdym bądź razie o ile z zewnątrz Antec Solo II nie jest jakąś specjalną rewolucją (nie licząc otworu wentylacyjnego dla wentylatora z zasilacza i widocznych portów USB 3.0) o tyle wnętrze z pewnością zasługuje na uwagę. No ale o tym powiem szczegółowo za chwilkę…

Antec Solo II - Widok ogólnyAntec Solo II - Widok ogólnyPrzód Antec Solo II jest jakby dwu-częściowy. Są tutaj widoczne bowiem jedynie zaślepki dwóch zatok 5.25″ oraz cały panel I/O. W jego obrębie mamy:

  • 2x USB 3.0
  • 2x USB 2.0
  • 1x Audio In
  • 1x Audio Out
  • duży przycisk „Power”
  • mniejszy przycisk „Reset”

Co ciekawe niemal cały przód obudowy pokryty jest aluminiowym „płatem” co po części wskazuje na „ekskluzywność” i jakość obudowy (i może też niestety przyczynić się do ostatecznie wyższej ceny obudowy).

Antec Solo II - Widok z przodu

Z tyłu obudowy Antec Solo II widzimy kolejne interesujące aspekty obudowy. Po pierwsze zasilacz jest tutaj montowany na górze (podobnie jak to było w poprzedniej serii obudów) a po drugie fabrycznie zamontowany jest tutaj wentylator typu 120 mm (jak się potem okazało z serii TrueQuiet 120). Poniżej niego jest dwu-stopniowy przełącznik do regulacji pracy tegoż wentylatora.

Antec Solo II - Widok z tyłu

Oba panele boczne są praktycznie identyczne i są „pełne” (nie mają żadnych dodatkowych otworów wentylacyjnych). „Roboczy” panel boczny przymocowany jest przy pomocy pary szybko-śrubek zintegrowanych z metalową osłonką. Drugi panel boczny jest już niestety montowany „klasycznie” czyli przy pomocy pary śrubek. Szkoda, że producent przyoszczędził na takim małym ale praktycznym detalu. Na pocieszenie mamy tutaj jednak fakt, że oba panele boczne są fabrycznie dodatkowo wygłuszone i usztywnione przy pomocy dużych płatów maty bitumicznej.

Antec Solo II - Panel boczny

Antec Solo II - Panel boczny

Wygłuszone i usztywnione panele boczne:

Antec Solo II - Wygłuszenie panelu bocznego

Spód obudowy Antec Solo II wygląda prosto i solidnie. Nie mam tutaj żadnych dodatkowych otworów wentylacyjnych. Naturalnie tutaj też lakier jest w stylu „piano”. Dla kontrastu mamy tutaj jednak cztery duże, białe silikonowe nóżki (szkoda jednak, że są one tylko przyklejone).

Antec Solo II - Spód

Antec Solo II – prezentacja wnętrza

Po zdjęciu „roboczego” panelu bocznego ukazuje nam się wnętrze Antec Solo II w niemal całej swojej okazałości. To co od razu da się zauważyć to przede wszystkim  bardzo duży otwór na backplate coolera CPU, otwory do aranżacji okablowania z zasilacza, oraz bardzo dużo miejsca na karty graficzne. Da się też naturalnie zauważyć, że ogromna ilość miejsca na karty graficzne (ok. 420 mm) wynika stąd, że nie mamy tutaj części koszyków na dyski. Warto też zwrócić uwagę na to, że zamontowany z tyłu wentylator z serii TrueQuiet 120 jest przymocowany przy pomocy bardzo długich kołków silikonowych. Naturalnie jak przystało na współczesne konstrukcje wnętrze Antec Solo II jest całe czarne (no, może nie licząc srebrnych nitów ;)).

Antec Solo II - Wnętrze

Bardzo długie kołki silikonowe:

Antec Solo II - Wnętrze

Wspomniana na początku niniejszej recenzji siateczka mesh na topie obudowy to oczywiste dodatkowa wentylacja dla zasilacza. W obudowie Antec Solo II zasilacz montujemy na górze więc w teorii jego wentylator zasysałby do chłodzenia wnętrza zasilacza rozgrzane powietrze z wnętrza komputera. Dzięki tej meshowej powłoce na topie obudowy mamy możliwość bezproblemowo zamontowania zasilacza „wentylatorem do góry” (i tak też chyba i ja polecę montować zasilacz ;)). Niestety zabrakło już tutaj filtru przeciwkurzowego. A szkoda…

Na górze jest siateczka mesh ale filtrów brak:

Antec Solo II - Wnętrze

Do montażu zasilacza na górze obudowy producent udostępnił jeszcze pewne „ułatwienie”. Mamy tutaj bowiem fabrycznie zamontowaną specjalną belkę-podpórkę. W razie potrzeby naturalnie możemy ją zdemontować (przykręcana jest dwoma standardowym śrubkami – jedną na wysokości napędów optycznych i jedną z tylu obudowy).

Belka-podpórka zasilacza:

Antec Solo II - Wnętrze

Zarówno napędy optyczne jak też dyski są w Antec Solo II montowane dość niestandardowo. Napędy optyczne najpierw bowiem musimy przykręci do specjalnych sanek zaś dyski możemy zamontować albo na specjalnie do tego przeznaczonych sankach montażowych albo używając fabrycznie zamontowanych gumek pomiędzy zaślepkami-holderami. Warto jednak pamiętać, że w przypadku montażu dysków na „gumkach od majtek” możemy zamontować tylko dwa dyski (używając dedykowanych sanek możemy zamontować trzy dyski typu 3.5″).

Zaślepki-holdery dysków:

Antec Solo II - Montaż dysków i napędów

Dedykowane sanki na dyski umożliwiają montaż zarówno dysków 3.5″ jak i 2.5″:

Antec Solo II - Sanki na dysk

Od strony tacki na płytę główną mamy w przypadku Antec Solo II widzimy kolejne w założeniu udogodnienia dla użytkownika-montera komputera. Jest tutaj nie tylko ogromny otwór na backplate coolera CPU ale także potężny otwór tuż obok zasilacza (a właściwie po prostu brak części ścianki obudowy ;)) oraz dedykowane miejsce na dysk typu 2.5″. Dość nietypowe miejsce na montaż małych dysków ale cóż, taki był widać zamysł producenta…

Antec Solo II - Widok od strony tacki

Antec Solo II – montaż i testy

Montaż poszczególnych komponentów komputera w Antec Solo II wbrew pozorom nie sprawił większych problemów. Jedynym „wyzwaniem” było chyba tylko znalezienie odpowiedniego miejsca do schowania nieużywanych kabli z zasilacza. Ja postanowiłem wykorzystać w tym celu zatoki 5.25″ a efekt końcowy jest nawet „całkiem całkiem”. Zadziwiła mnie także ilość miejsca na cooler CPU – producent przewidział na coolery CPU niemal 165 mm. Niestety odbyło się to nijako kosztem ilości miejsca pod tacką na płytę główną (do schowania kabli mamy tam tylko 5-6 mm czyli naprawdę bardzo mało miejsca). Naturalnie do poprawnego montażu komputera wystarczają dołączane prez producenta akcesoria montażowe (śrubki, dystanse i opaski zaciskowe). Jeśli zaś chodzi o otwór na backplate coolera CPU to jest on naprawdę duży i ulokowany w poprawnym miejscu (a na pewno w ogóle nie koliduje z backplate’m przykładowego cooelra CPU w postaci Noctua NH-L12).

Akcesoria dołączane do Antec Solo II

Antec Solo II - Akcesoria

Platforma testowa:

Antec Solo II - Platforma testowa

Platforma testowa:

Antec Solo II - Przykład aranżacji okablowania

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych Antec Solo II postanowiliśmy sprawdzić temperatury “newralgicznych” podzespołów zadając im stosowne obciążenie przy zamontowanej fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tyłu):

  • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 3,3 GHz przy automatycznym V)
  • GPU <- 6 “zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
  • NB <- j.w.
  • HDD <- kopiowanie 10 GB danych

Jakie zatem mamy w Antec Solo II temperatury poszczególnych podzespołów? Poniższy wykres powinien nam wszystko powiedzieć:

Antec Solo II - TemperaturyCóż, widać że obudowa fabrycznie wyciszona z tylko jednym wentylatorem w zestawie nie jest idealnie przewiewna. Nie można jednak też powiedzieć, żeby któreś z komponentów krytycznie mocno się nagrzewało, No, może temperatury sekcji zasilania płyty głównej można by próbować nieco zredukować (przykładowo w Three Hundred Two temperatury NB są o ponad 10 stopni niższe – mimo, że był tam użyty cooler CPU typu tower). Warto zatem dodać tutaj we własnym zakresie chociaż by jeden wentylator na przód obudowy (z przodu jest miejsce na dwa wentylatory typu 120 mm).

Antec Solo II – podsumowanie

Antec Solo II to zdecydowanie klasyczna wyciszona obudowa do salonu gdzie liczy się klasyczny design. Oferuje ona bardzo wysoką jakość wykonania, solidną konstrukcję, przydatną funkcjonalność, naprawdę sporo miejsca w środku (i na karty graficzne i na cooler CPU) oraz świetnej klasy wentylator w zestawie. Jedyne do czego można by się tutaj „przyczepić” to chyba tylko to, że wraz z obudową dostajemy tylko jeden wentylator. Po testach temperaturowych widać, że ma to spore znaczenie (wyższe temperatury NB).

Antec Solo II - Test

 

Typ obudowy
midi-tower
Wymiary
440 x 205 x 470 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Waga
ok. 9 kg
Kompatybilne płyty główne
m-ATX, ATX
Opcje wentylacyjne
2x 120 mm z przodu
1x 120 mm z tyłu
Wentylatory w zestawie
1x 120 mm z serii TrueQuiet 120 (tył)
Ilość zatok 5.25″
2
Ilość zatok 3,5″
2-3 (zależnie od sposobu montażu dysków)
Ilość zatok 2,5″
4 (trzy w obrębie sanek na dyski 3.5″ a jeden pod tacką)
Panel I/O
1x Audio Input
1x Audio Output
2x USB 2.0
2x USB 3.0
Miejsce na kartę graficzną
ok. 420 mm
Miejsce na cooler CPU
ok. 165 mm
Inne
fabryczne wyciszenie

błyszczący lakier
Sugerowana cena detaliczna
ok. 500 zł

 

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*