Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Antec P280 – recenzja obudowy

Antec P280 – recenzja obudowy

Antec P280 - TestP280 to nowy przedstawiciel fabrycznie wyciszonych obudów firmy Antec. O obudowie tej słyszeliśmy już wprawdzie dość dawno temu bo w zeszłym roku (przy okazji ubiegłorocznych targów Computex w Taipei) jednak dopiero w tym roku realnie trafiła ona na rynek europejski. Jak zatem w praktyce wypada ta nowa nietuzinkowa obudowa popularnego producenta? Przekonajmy się. Zapraszam na recenzję obudowy Antec P280.

Antec P280 – prezentacja z zewnątrz

Antec P280 gabarytowo zbliżony jest do modelu Eleven Hundred526 x 230 x 562 mm (wysokość x szerokość x długość). Fabrycznie wyciszona obudowa Anteca waży ok. 10 kg a zatem nie jest to bynajmniej „waga piórkowa” (typowe obudowy midi-tower ważą 6-7 kg). Design tej obudowy jest w miarę jednolity i wręcz ociera się o tak klasyczny jaki stosowano niegdyś w modelu P183. Mamy tutaj bowiem do czynienia z dość prostymi bryłami a jedynymi odstępstwami od tego jest chyba tylko top obudowy (wypukła perforowana blacha z miejscami na dwa wentylatory typu 120 mm) oraz górna część frontu (charakterystyczne „wycięcie w klapce”). Warto też zwrócić uwagę, że przyciski „Power” oraz „Reset” również znajdują się na topie obudowy i wyglądają identycznie jak w modelu Eleven Hundred. Co zaś się tyczy wspomnianej klapki, to od zewnątrz pokrywa ją płat aluminium, od wewnątrz wyściela ją gąbka (tłumiąca część dźwięków dochodzących z komputera) a otwiera się ona pod kątem 270 stopni.

Antec P280 - Widok ogólnyAntec P280 - Widok ogólnyAntec P280 - Widok z przoduKlapka Antec P280 skrywa oczywiście niemal całą przednią część obudowy. Mamy tutaj pod nią trzy zewnętrzne zatoki 5.25″ oraz filtr siateczkowy (z kwadratowymi „oczkami” o średnicy ok. 0,6 mm) umieszczony bezpośrednio przed dwoma opcjonalnymi wentylatorami typu 120 mm. Dostęp do tego dużego i jednolitego filtru jest bez-narzędziowy a zatem procedura jego ewentualnego wyczyszczenia będzie zajmowała dosłownie chwilkę. Co zaś się tyczy panelu I/O, to mamy tutaj:

 • 2x USB 3.0
 • 2x USB 2.0
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out

Antec P280 - Widok z przodu Antec P280 - Klapka otwarta

Antec P280 - Panel I/O

Z tyłu obudowy widzimy kolejne charakterystyczne elementy Antec P280. Należą do nich m.in. przełączniki do regulacji pracy fabrycznie zamontowanych wentylatorów, „kratki” po lewej i prawej stronie, dwa duże (ok. 30 mm) otwory z przepustami na węże do chłodzenia wodnego czy też dziewięć zaślepek kart rozszerzeń (jest to obudowa kompatybilna z płytami XL-ATX). Naturalnie zasilacz montowany jest tutaj na dole.

Oba panele boczne Antec P280 są praktycznie identyczne i nie posiadają żadnych otworów wentylacyjnych. Są też względem siebie symetryczne zatem można jeden zamontować w miejscu drugiego (ot tak uprzedzam w razie gdyby jeden przypadkiem uległ komuś np. bardzo mocnemu porysowaniu). Warto także zaznaczyć, że każdy z nich posiada po wewnętrznej stronie spory jednolity płat maty bitumicznej.

Antec P280 - Panel bocznyAntec P280 - Panel bocznyAntec P280 - Mata na panelu bocznymSpód obudowy Antec P280 jest raczej prosty. Elementy, na które zwraca się tutaj uwagę to spore silikonowe podkładki na wszystkich nóżkach obudowy oraz siateczkowy filtr przeciwkurzowy (z kwadratowymi „oczkami” o średnicy ok. 0,6 mm) pod zasilaczem (do niego również dostęp jest banalny).

Antec P280 - Spód

Antec P280 – prezentacja wnętrza

Wnętrze Anec P280 jest przestronne, praktyczne i praktycznie całe czarne (nie licząc srebrnych nitów). Mamy tutaj duży otwór na backplate coolera CPU, zaawansowaną aranżację okablowania (otwory wypełnione są dobrej klasy przepustami gumowymi, są też wybicia na opaski zaciskowe) czy też bez-narzędziowy montaż kart rozszerzeń i napędów optycznych. Warto także zwrócić uwagę, że na karty graficzne przewidziano tutaj ok. 330 mm zaś na cooler CPU przewidziano niemal 180 mm. Nie da się również przegapić tego, że tuż obok kieszeni na dyski możemy zamontować (w dwóch plastikowych uchwytach – niestety wbudowanych na stałe). Dość nietypowe jest też tutaj zasilania dla fabrycznie zamontowanych wentylatorów. Podłączone są one bowiem do małej płytki PCB, do której wystarczy tylko podpiąć jedną wtyczkę molex i voila, wentylacja będzie działać.

Antec P280 - Wnętrze

Antec P280 - Filtr pod zasilaczemAntec P280 - Fabryczne wentylatory

Antec P280 - Kieszeń na dyski i wentylatoryAntec P280 - Bez-narzędziowy montaż napędów optycznych

Antec P280 - Widok od strony tacki na płytę główną

Antec P280 – montaż i testy

Montaż poszczególnych komponentów komputera przebiegł tutaj bez większych problemów jednak warto jednak tutaj zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze to wskazany jest przedłużacz kabla zasilającego 8pin EPS. Po drugie upewnijmy się, że w przypadku chęci korzystania USB 3.0 posiadamy na płycie głównej stosowne „wewnętrzne” podłączenie. Filtr przeciwkurzowy pod zasilaczem dostępny jest zarówno kiedy obudowa jest w pozycji leżącej jak i stojącej. Co zaś się tyczy montażu dysków, to niezależnie od tego czy mowa o dysku 2.5″ czy 3.5″  montaż jest klasyczny (przy pomocy śrubek i wkrętaka). Jakby na pocieszenie producent zastosował tutaj miękkie podkładki, eliminujące ewentualne drgania dysków.

Antec P280 - Sanki na dyskiJeśli chodzi o miejsce pod tacką na płytę główną, to w Antec P280 mamy ponad 25 mm. Według mnie jest to naprawdę wystarczająca ilość miejsca do swobodnego schowania kabli z zasilacza. Warto także zauważyć, że nad płytą główną mamy dwa szerokie otwory (jeden do przeprowadzenia np. kabla zasilającego typu 8pin EPS a drugi przydatny np. przy chowaniu okablowania z panelu I/O).

Akcesoria montażowe Antec P280:

Antec P280 - Akcesoria

Przykładowa platforma złożona w Antec P280:

Antec P280 - Platforma testowa

Przykład aranżacji okablowania w Antec P280:

Antec P280 - Aranżacja okablowania

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych Antec P280 postanowiliśmy sprawdzić temperatury “newralgicznych” podzespołów zadając im stosowne obciążenie przy zamontowanej fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tylu oraz 1x 200 mm na górze):

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 3,6 GHz przy 1,33 V)
 • GPU <- 6 “zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
 • NB <- j.w.
 • HDD <- kopiowanie 10 GB danych

Jakie zatem mamy w Antec P280 temperatury poszczególnych podzespołów? Czy tego typu wyciszenie obudowy może się mocno odbić na temperaturach? Poniższy wykres powinien wszystko nam powiedzieć:

Antec P280 - TemperaturyJak widać uzyskane tutaj temperatury były nieco wyższe niż w przypadku obudowy Eleven Hundred. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku platformy testowej złożonej w obudowie Antec P280 znajdowała się pasywnie chłodzona karta Sapphire Radeon HD7750 (tak, niebawem ukaże się jej test ;)) a zatem jak na kartę z pasywnym coolerm GPU jej temperatury były całkiem akceptowalne (62 stopnie Celsjusza). Warto także zaznaczyć, że temperatura dysku była zauważalnie wyższa niż w Eleven Hundred a wynika to oczywiście z faktu, że Antec P280 posiada z przodu klapkę która jednak troszkę ogranicza dostęp świeżego powietrza (pamiętajmy, że fabrycznie z przodu budowy nie mamy żadnych wentylatorów). Warto także wspomnieć, że wszystkie fabrycznie zamontowane wentylatory są dość ciche (a z pewnością są jednymi z najcichszych fabrycznych wentylatorów z jakimi miałem do czynienia).

Antec P280 – podsumowanie

Antec P280 to duża, przestronna, praktyczna i dobrze wykonana obudowa. Posiada zarówno sprawdzone i przemyślane rozwiązania jak także udowadnia, że firma Antec ma jeszcze niejednego „asa w rękawie”. Obudowę tą można bowiem określić mianem w miarę gamingowej obudowy fabrycznie wyciszonej. Wprawdzie nie mamy tutaj meshowej konstrukcji jednak przewidziane tutaj możliwości wentylacyjne, przestronność oraz praktyczne opcje raczej zadowolą niejednego co bardziej zaawansowanego gracza. Warto też oczywiście wspomnieć, że fabrycznie zamontowane wentylatory są dość ciche a ponadto nie licząc topu obudowy całość jest fabrycznie wyciszona. Jak najbardziej zasługuje ona zatem na nagrodę SUPER SILENT! Gratulujemy.

Antec P280 - SUPER SILENT!

Typ obudowy
midi-tower
Wymiary
526 x 230 x 562 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Waga
ok. 10 kg
Kompatybilne płyty główne
m-ATX, ATX, XL-ATX
Opcje wentylacyjne
2x 120 mm z przodu
1x 120 mm z tyłu
2x 120 mm na górze
2x 120 mm przy kieszeni na dyski
Wentylatory w zestawie
1x 120 mm (tył)

2x 120 mm (góra)
Ilość zatok 5.25″
3
Ilość zatok 3,5″
6
Ilość zatok 2,5″
2 (a ponadto dyski 2.5″ montujemy także w obrębie sanek na dyski 3.5″)
Panel I/O
1x Audio Input
1x Audio Output
2x USB 2.0
2x USB 3.0
Miejsce na kartę graficzną
ok. 330 mm
Miejsce na cooler CPU
ok. 180 mm
Inne
klapka wyciszająca

panele boczne obłożone matami
Sugerowana cena detaliczna
ok. 600 zł

2 komentarze

 1. Ja chcę tabelkę podsumowującą + i – produktu!

  • Spx tylko kto da gwarancję, że wówczas ktoś przeczyta cokolwiek z treści artykułu? ;) Ale faktycznie taki chociaż podstawowe „+” i „-” by się przydały :)

Leave a Comment

*