Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Antec P183 V3 – silent style

Antec P183 V3 – silent style

Antec P183V3 - test

Jak doskonale wiemy na rynku obudów komputerowych znaleźć można zarówno obudowy stworzone wyłącznie pod kątem wentylacji, jak też modele fabrycznie wyciszone. Te pierwsze dość często nazywane są gamingowymi z racji przesłanek jakoby to zaawansowani gracze zawsze używali najmocniejszych procesorów i kart graficznych, które wymagają odpowiednio niższych temperatur w obudowie. W kwestii wspomnianego drugiego typu obudów to chyba wiadomo, powstały one przede wszystkim dla zwolenników błogiej ciszy. Jak natomiast tutaj plasuje się Antec P183 V3 – niemal high-endowa fabrycznie wyciszona obudowa? Przekonajmy się. Zapraszam do recenzji.

Typ obudowy midi-tower
Wymiary 514 x 205 x 507 mm
(odpowiednio wysokość x szerokość x długość)
Waga ok. 14 kg
Kompatybilne płyty główne m-ATX, ATX
Materiał blacha 0,8 mm (szkielet i panele boczne)
plastik (top i front)
wkładki wyciszające (panele boczne)
wkładka aluminium (front)
Opcje wentylacyjne 2x 120 mm z przodu
1x 120 mm z tyłu
1x 120 mm za dyskami
1x 120 mm na górze
Wentylatory w zestawie 1x 120 mm z tyłu (z regulacją prędkości pracy)
1x 120 mm na górze (z regulacją prędkości pracy)
Ilość zatok 5.25″ 4
Ilość zatok 3,5″ 6
Ilość zatok 2,5″ 2 (w obrębie sanek montażowych na dyski 3.5″)
Panel I/O 2x USB 2.0
1x USB 3.0
1x Audio Input
1x Audio Output
1x Power Switch
1x Reset Switch
Miejsce na kartę graficzną ok. 270 mm
(po wyjęciu górnej kieszeni ok. 400 mm)
Miejsce na cooler CPU ok. 165 mm
Inne kompatybilność z zasilaczami z serii CPX,
schowek przy kieszeni na HDD
Sugerowana cena detaliczna ok. 640 zł

Antec P183 V3 – pierwsze wrażenia

W przypadku Antec P183 V3 od razu widać, że mamy do czynienia z zupełnie inną konstrukcją niż ostatnio recenzowany model Six Hundred V2. Dotyczy to zarówno gabarytów, samego design’u jak również możliwości montażowych i funkcjonalności. Antec P183 V3 to bowiem naprawdę spora (514 x 205 x 507 mm – odpowiednio wysokość x szerokość x długość) i prawie klasyczna bryła z jedynie gamingowymi akcentami. Przy pierwszym kontakcie z obudową od razu można też wyczuć, że jest ona sporo cięższa (ok. 14 kg „żywej obudowy”), solidniejsza a do jej konstrukcji użyto lepszych materiałów (grubsza blacha, aluminiowe „wstawki”). Całość prezentuje się natomiast naprawdę nieźle:

Antec P183 V3 - widok ogólny

Antec P183 V3 - widok ogólny

Antec P183 V3 - widok z przodu

Antec P183 V3 - widok po otwarciu klapki

Z tyłu od razu da się zauważyć, że możemy tutaj zamontować nie tylko standardowy zasilacz ATX ale również autorskie rozwiązania Antec w postaci zasilaczy z serii CPX (na naszym rynku dostępny jest model 850W oraz 1000W). Ponadto mamy tutaj dwa przełączniki do regulacji fabrycznie zamontowanych wentylatorów, dwa przepusty na węże (guma jest bardzo sztywna więc nie powinna wypadać) oraz „dziurawe” śledzie.

Antec P183 V3 - widok z tyłu

Antec P183 V3 - regulacja wentylatorów

Z przodu da się również od razu zauważyć nie tylko standardowe wyjścia (2x USB 2.0, Audio Input/Output) ale również jeden port USB 3.0. Warto zaznaczyć, że został on tutaj zamontowany w miejscu dotychczasowego wyjścia e-SATA.

Antec P183 V3 - Panel I/O

Antec P183  V3 – wnętrze

Po zdjęciu bocznego panelu ukazuje się nam dość bogate wnętrze P183 V3. Widzimy tutaj wyraźny podział na dwie komory: górną (na płytę główną, kartę graficzną, napędy i dwa dyski – zarówno 3.5” jak i 2.5”) oraz dolną na zasilacz i cztery 3.5” dyski. Cechą charakterystyczną obudów z serii P183 jest ich kompatybilność z zasilaczami autorskiego standardu Anteca – CPX (na naszym rynku dostępne są modele 850 i 1000W) co doskonale widać w komorze dolnej – fabrycznie zamontowana jest specjalna zaślepka dla standardu ATX. Górna komora poza miejscem na płytę główną, procesor, kartę graficzną i dyski oferuje użytkownikom również dobre możliwości wentylacyjne: z przodu 1x 120 mm wentylator (wentylator opcjonalny), z tyłu 1x 120 mm (wentylator w zestawie) i na górze 1x 140 mm (wentylator w zestawie).

Antec P183 V3 - Wnętrze

Antec P183 V3 - kieszenie na HDD

Antec P183 V3 - Wnętrze po wyjęciu kieszeni na HDD

Wentylacja dolnej komory (oddzielonej przegrodą, którą możemy zdemontować gdyby zaszlł taka potrzeba) sprowadza się do jednego wentylatora 120 mm z przodu, jednego 120 mm za dyskami (wśród akcesoriów do obudowy dostajemy specjalne klipy do zamontowania takiego wentylatora) oraz tego co oferuje nam sam zasilacz – w P183 V3 zasilacz powiniwn być zamontowany raczej wentylatorem do góry. W każdym razie obie komory mają niezależny system wentylacji.

Antec P183 V3 - Wnętrze

Antec P183 V3 - Wnętrze

Widok od strony tacki na płytę główną jest schludny i przejawia praktyczność w kwestii aranżacji okablowania. Poza specjalnymi „wybiciami” na opaski zaciskowe producent sam „zaserwował” trzy duże opaski na najgrubsze wiązki z zasilacza. Warto również nadmienić, że obok górnej kieszeni na HDD mamy „czarną skrzynkę” czyli schowek, który możemy wykorzystać np. na najmniejsze elementy, których nie używamy.

Antec P183 V3 - Widok od strony tacki na płytę główną

Antec P183 V3 - Schowek?

Antec P183 V3 – w praktyce czyli montaż i testy

Na potrzeby nieco bardziej praktycznego testu „skleciłem” w obudowie Antec P183 V3 następującą platformę sprzętową (praktycznie tak sama jak w przypadku Six Hundred V2):

 • Procesor: Intel Core i5 760
 • Cooler CPU: Noctua NH-C14
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Pamięci RAM: DDR3, 2x 2 GB OCZ Reaper 1600 MHz
 • Karta graficzna: AMD Radeon HD6870
 • Zasilacz: Antec HCG-620

Montaż poszczególnych podzespołów nie nastręczył większych problemów a kable udało się ładnie schować pod tacką na płytę główną i spiąć fabrycznie zamontowanymi specjalnymi zaciskami. Można się natomiast odrobinę „przyczepić” do miejsca na wysokości karty graficznej i dysków – wyraźnie widać, że jest tam dość ciasno.  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować dyski w dolnej kieszeni i wtedy owa „ciasnota” raczej nie jest zbyt wielką wadą.

Antec P183 V3 - Platforma testowa

Następnym etapem było oczywiście sprawdzenie możliwości wentylacyjnych. Sprawdziłem je przy wykorzystaniu popularnej aplikacji LinX (test trwał 10 minut) oraz weryfikacji temperatur procesora (to na coolery CPU największy wpływ mają górne wentylatory w takich obudowach). Efekt? Rzućmy okiem na wykres:

Antec P183 V3 - Testy

Nie da się ukryć, że bez mocnego OC wystarczy już tutaj „wentylacja stockowa” czyli dwa wentylatory, które dostajemy wraz z obudową. Pomiędzy tym trybem a niemal najwyższym poziomem wentylacji (z dwoma dodatkowymi wentylatorami z przodu) w stressie jest dość sporo różnica jednak po uwzględnieniu poziomu głośności fabrycznych wentylatorów w trybie „High” naprawdę polecam jedynie „Low”.

Antec P183 V3 –  podsumowanie

Nie da się ukryć, że Antec P183 V3 to naprawdę solidny kawałek obudowy. Owszem, do idealnej  współczesnej konstrukcji trochę jej brakuje (brak czarnego wnętrza; fabryczne wentylatory głośne przy trybie high; żeby wyciszała całkowicie top mógłby być zasłonięty) jednak jakość użytych materiałów oraz solidna i praktyczna konstrukcja czynią z niej nie lada gratkę dla osób wymagających czegoś zdecydowanie więcej niż „standardowe pudełko”.

Antec P183 V3 - widok ogólny

Trackbacks for this post

 1. Antec P280 czyli pierwsza wyciszona obudowa z serii 200 – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] Antec – P280. Zgodnie z nazewnictwem jest to prawdopodobnie “sukcesor” modelu P183 a zatem w teorii liczyć możemy m.in.…
 2. Antec HCP-850 - 80 Plus Gold | BestPCInfo.pl - [...] newsy: Dungeon Siege 3 - konkurent Dragon Age 2? Antec P183 V3 - silent style SilentiumPC…
 3. Enermax Hoplite - recenzja obudowy | BestPCInfo.pl - [...] Master PRO 5.25 czyli z monitoringiem ... Dragon Age 2 - klasyczny RPG czy efektowny hack’... Antec…
 4. Antec Eleven Hundred - recenzja | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] Antec od dość dawna kojarzona była m.in. z nietuzinkowymi obudowami (np. fabrycznie wyciszona P183 V3). Wydawać by się mogło,…
 5. Antec P183 V3 - recenzja by Realitynet.pl | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] aby komputer nie emitował zbyt dużego hałasu. Jak tutaj radzi sobie obudowa Antec P183? Cóż, my już wiemy zaś…

Leave a Comment

*