Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Testy > Antec HCP-850 – złote optimum mocy dla współczesnych maszynek

Antec HCP-850 – złote optimum mocy dla współczesnych maszynek

Antec HCP-850

Nie od dziś wiadomo, że współcześni zapaleni gracze preferują maksymalnie wysoką wydajność w każdej grze i w możliwie maksymalnej rozdzielczości. Mało tego, często jest to rozdzielczość większa niż Full-HD (1920 x 1080 pikseli) a w przypadku bardzo wymagających gier płynność zapewnią jedynie platformy sprzętowe oparte o konfiguracje multi-GPU (SLI lub CrossFire). Nie od dziś wiadomo także, że rozwiązania takie wymagają aby stosować możliwie mocne markowe zasilacze. O ile w przypadku typowej jednordzeniowej karty graficznej wystarczają użytkownikom zwykle jednostki zasilające o mocy rzeczywistej na poziomie 550W o tyle po dołożeniu drugiej wydajnej karty graficznej zasilacz o takiej mocy może działać wręcz na granicy swoich możliwości. Z tego też względu do współczesnych konfiguracji SLI / CrossFire polecane są zasilacze o mocach rzędu co najmniej 650W. Dziś przyjrzymy się natomiast zasilaczowi Antec HCP-850 (High Current Pro) czyli praktycznie obecnemu high-endowi „ze stajni” tej firmy.

Antec HCP-850 – wstępna prezentacja zawodnika i parametry producenta

Wymiary 180 x 150 x 86 mm
(odpowiednio długość x szerokość x wysokość)
Wentylator 135 mm z PWM
(400 – 2000 obr./min.)
Typ okablowania modularne
Wiązka stała 1x 24-pin ATX
1x 8-pin EPS
2x PCI-E 6/8-pin
Wiązka dołączana 1x 4+4-pin EPS
1x FDD
4x PCI-E 6/8-pin
9x Molex
9x Sata
Zabezpieczenia OCP – Over Current Protection
OVP – Over Voltage Protection
SCP – Short Circuit Protection
OPP – Over Power Protection
OTP – Over Temperature Protection
Certyfikat 80 Plus GOLD
Obciążalność linii 12 V 840 W
Sugerowana cena detaliczna ok. 750 zł

Zasilacz Antec HCP-850 dostarczany jest w sporym solidnym pudełku. Ponieważ jest to jednostka modularna to mamy oddzielnie ulokowany sam zasilacz a oddzielnie odłączane wiązki kabli. Zanim jednak zajmiemy się zasilaczem warto rzucić okiem na samo pudełko gdyż okazuje się, że zawiera nie tylko suche informacje producenta (np. certyfikat 80 Plus GOLD – gwarantuje on sprawność zasilacza na poziomie co najmniej 87%, aktywny PFC czy też szereg zabezpieczeń) ale także wskazuje na praktyczne aspekty zasilacza. Dowiadujemy się zatem z niego m.in. tego, że Antec HCP-850 posiada cztery linie 12V (każda po 40A), sześć wtyczek PCI-E typu 6/8-pin zaś fabryczny wentylator 135 mm pracuje w dość sporym spektrum bo 400 – 2000 obr/min. i że powinien on być niemal niesłyszalny do mniej więcej 60% obciążenia zasilacza. Warto także zwrócić uwagę, że Antec HCP-850 jet nieco dłuższy od standardowej konstrukcji: 180 x 150 x 86 mm (odpowiednio długość x szerokość x wysokość).

Antec HCP-850 - Opakowanie

Antec HCP-850 - Opakowanie

Antec HCP-850 - Opakowanie

Antec HCP-850 - Opakowanie

Sam zasilacz prezentuje się całkiem nieźle. Wprawdzie nieodłączana wiązka kabli jest dość pokaźna jednak nie ma co ukrywać, że każda obecna platforma oparta nawet o jedną kartę graficzną wymaga właśnie takiej wiązki kabli jaką mamy tutaj fabrycznie przymocowaną na stałe:

 • ATX 24-pin
 • EPS 8-pin
 • 2x PCI-E 6/8-pin

Dzięki temu zaraz po zainstalowaniu Antec HCP-850 mamy prawie wszystko czego potrzeba w przypadku pojedynczej / jednordzeniowej karty graficznej (oczywiście trzeba podłączyć jeszcze co najmniej jedną wiązkę SATA ;) ). W przypadku gdy ktoś ma 2-3 karty graficznej w swojej maszynie trzeba będzie także oczywiście podpiąć stosowne złącza zasilania do zasilacza. Co ciekawe wszystkie podłączenia do zasilacza zostały wyraźnie opisane zatem nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek nieprzewidzianym przeciążeniu którejś z linii 12V. Co zaś się tyczy samych przewodów, to są one dość długie (ok. 60 cm) i posiadają standardowe oploty.

Antec HCP-850 - Zasilacz schowany jest w woreczku

Antec HCP-850 - Widok ogólny

Antec HCP-850 - Widok ogólny

Antec HCP-850 - Widok ogólny

Antec HCP-850 - Widok ogólny

Antec HCP-850 - Widok ogólny

Antec HCP-850 - Widok ogólnyWarto też zwrócić uwagę, że producent zadbał o to aby podłączać przewody odpowiednią stroną do zasilacza (różne wtyczki i różne kolory). Same przewody są natomiast wystarczająco długie (ok. 60 cm) aby w obudowie typu Antec P183V3 można się było obyć bez jakichkolwiek przedłużaczy (co zresztą będzie widoczne na jednym ze zdjęć w dalszej części recenzji).  Z ciekawostek warto tu jeszcze wspomnieć, że tabliczka znamionowa znajduje się nie na bocznej ściance zasilacza ale „z tyłu” (po na przeciwległej ściance od wentylatora).

Antec HCP-850 - Wszystkie wtyczki są opisane

Antec HCP-850 - Tabliczka znamionowa jest ściance przeciwległej do tej z wentylatorem

Antec HCP-850 versus Intel Core i5 760 @ 3,6 GHz + Radeon HD6950

W zaciszu „domowego ogniska” postanowiłem sprawdzić jak sobie poradzi Antec HCP-850 z konfiguracją opartą o procesor Intel Core i5 760 @ 3,6 GHz, fabrycznie podkręconą kartę graficzną AMD z serii Radeon HD6950. Do możliwie maksymalnego obciążenia posłużyły jednocześnie uruchomione wymagające aplikacje takie jak LinX oraz FurMark 1.9.1. Jeden test trwał ok. 10 minut (test wykonywano 3-krotnie) a podczas jego trwania mierzone było napięcie na liniach 3,3 , 5,0 oraz 12,0 V (najważniejsze dla współczesnych komputerów). Całkowity pobór prądu z gniazdka oscylował wtedy wokół 300W. Nie da się więc ukryć, że w teorii jest to dla takiej jednostki zasilającej praktycznie tyle co i nic ale sprawdźmy jak było z wahaniami napięć.

Antec HCP-850 - Aparatura pomiarowaAntec HCP-850 - Platforma testowa

Antec HCP-850 - Test
Tak jak wcześniej wspomniałem nasza platforma sprzętowa okazała się niezbyt dużym wyzwaniem dla Antec HCP-850. Wahania na linii 12 V rzędu 0,01 V są praktycznie na granicy błędu pomiarowego. Co zaś się tyczy linii 3,3 V oraz 5 V, to nie zauważono tutaj jakichkolwiek wahań. Warto także zaznaczyć, że same wartości napięć są jakby minimalnie wyższe. Jeśli natomiast chodzi o kulturę pracy zasilacza i jego wentylatora to pod zadanym obciążeniem z obudowy typu Antec P183 V3 nie wydobywały się żadne dodatkowe dźwięki (w sensie „piski” elektroniki) zaś wentylator w zasilaczu pracował na tyle cicho, że praktycznie nie było go słychać.

Antec HCP-850 – podsumowanie

Antec HCP-850 to potężna jednostka zasilająca dedykowana przede wszystkim konfiguracjom opartym o 2-3 karty wydajne graficzne (w naszych warunkach najnormalniej w świecie się „nudził”). Modularne okablowanie, oficjalny certyfikat 80 Plus Gold czy też bardzo dobra jakość wykonania podkreślają, że jest on jednocześnie przeznaczony dla osób wymagających od zasilacza tego co dziś najlepsze. Pod tym względem z całą pewnością jest to zatem produkt, który w oczach redakcji BestPCInfo.pl zasłużył na nagrodę SUPER SILENT! oraz POWER! Nie należy on wprawdzie do tanich produktów (na naszym rynku jego cena detaliczna oscyluje wokół 750 zł) jednak jak doskonale wiemy za topową jakość zawsze więcej się płaci…

Antec HCP-850 - Nagrody

2 komentarze

 1. Niezłe bydle :D
  Popraw link do zdjęcia platformy testowej.

 2. OptimalowieC Prawi:

  Thx, poprawione ;)
  Fakt, to „złote bydlę”, które naprawdę nudziło się z jedną kartą :D

Trackbacks for this post

 1. Antec HCG-620 - gamingowy 80 Plus Bronze | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] przetestowania “cząstki” mocy jednego modelu z high-endowych zasilaczy firmy Antec – HCP-850. Dziś mamy z kolei okazję przyjrzeć się…

Leave a Comment

*