Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Hardware > Antec HCP-1000 Platinum – platynowy high-end wśród zasilaczy

Antec HCP-1000 Platinum – platynowy high-end wśród zasilaczy

Antec HCP-1000 Platinum - Test

Antec HCP-1000 Platinum to w teorii platynowy high-end wśród zasilaczy. Dedykowany jest w założeniu przede wszystkim miłośnikom konfiguracji mutli-GPU (CrossFire/SLI) co wydaje się naturalną rzeczą – w końcu nie kupuje się takim potężnych jednostek do komputera typowo biurowego ;) Przyjrzyjmy się zatem odrobinę bliżej zasilaczowi Antec HCP-1000 Platinum. Zapraszam zatem na jego recenzję.

 

Antec HCP-1000 Platinum – prezentacja zawodnika i parametry producenta

Zasilacz Antec HCP-1000 Platinum dostarczany jest w sporym opakowaniu. Sam zasilacz jest w końcu dłuższy niż standardowe i ma następujące wymiary: 190 x 150 x 86 mm (długość x szerokość x wysokość). Ze wstępnych informacji na temat tego zasilacza, które możemy znaleźć chociażby na opakowaniu to to, że, ma on cztery linię 12V (o obciążalności praktycznie 1000 Watt), jest zgodny z normami ATX 2.3 i EPS 2.91, posiada aktywne PFC, sześć wtyczek zasilania PCI-E (wszystkie są typu 6+2-pin) oraz 135 mm wentylator z PWM. W jego konstrukcji producent nie omieszkał ponoć zastosować solidnych i sprawdzonych japońskich kondensatorów, potrafiących pracować w temperaturze do 105 stopni Celsjusza (a przynajmniej tak nam mówią stosowne oznaczenia na opakowaniu). Naturalnie skoro zasilacz ma w nazwie przydomek „Platinum” to producent nie omieszkał także nanieść sposobowej informacji na opakowaniu. W końcu mamy tutaj do czynienia z zasilaczem z oficjalnym certfykitem 80 Plus Platinum (producent gwarantuje ponoć sprawność na poziomie nawet 94%).

Antec HCP-1000 Platinum - Opakowanie

Antec HCP-1000 Platinum - Tabliczka znamionowa

Sam zasilacz Antec HCP-1000 Platinum prezentuje się na pierwszy rzut oka podobnie jak model z poprzedniej serii (High Current Pro z serii Gold). Jest to zatem dłuższa konstrukcja (jak już wspominałem ma ok. 190 mm długości) wyposażona w wentylator typu 135 mm (z PWM). Po dokładniejszych oględzinach naszego „mocarza” znajdziemy oczywiście dość konkretną tabliczkę znamionową (znajduje się ona na “podstawie”) oraz opisane miejsca gdzie co podpinamy – w końcu zasilacz jest w pełni modularny więc rozdział podłączenia poszczególnych linii 12V jak najbardziej się przyda. Szkoda jedynie, że wszystkie wtyczki na zasilaczu opisano jedynie na zasadzie linii 12V a nie na zasadzie „MB / CPU / PCI-E / HDD” (zasilacz ma po prostu moduły DC-DC czyli transformujące napięcie już z 12V na poszczególne napięcie potrzebne dla danego komponentu).

Antec HCP-1000 Platinum - Widok ogólny

Antec HCP-1000 Platinum - Widok ogólny

Antec HCP-1000 Platinum - Widok ogólny

Antec HCP-1000 Platinum - Wszystkie kable są odłączane

Co zaś się tyczy już samego okablowania Antec HCP-1000 Platinum, to na stałe nie ma tutaj przymocowanej żadnej wiązki – jak wspominałem zasilacz jest w pełni modularny. Podłączamy do niego tylko / wszystko to, czego tak naprawdę potrzebujemy. W przypadku komputera z jedną wydajną kartą graficzną jest to zwykle następujący „tandem”:

  • 1x wiązka ATX 24pin
  • 1x EPS 8pin
  • 1x wiązka z wtyczkami PCI-E
  • 1x  wiązka molex
  • 1x wiązka SATA

Poniżej prezentuję szczegółowy opis okablowania zasilacza Antec HCP-1000 Platinum oraz długość poszczególnych wiązek:

Wiązka kabli / Wtyczki
Ilość
Długość
Odpinana
24-pin ATX
1
50 cm
tak
8-pin EPS
2
65 cm
tak
PCI-E (6+2pin)
6
58 cm
tak
SATA
9
45-89 cm
tak
Molex
6
45-89 cm
tak
FDD
1
105 cm
tak

Antec HCP-1000 Platinum - Okablowanie

Antec HCP-1000 Platinum vs platforma sprzętowa

Jak to zwykle w zaciszu „domowego ogniska” postanowiłem sprawdzić jak Antec HCP-1000 Platinum poradzi sobie z dość mocną i jeszcze w miarę współczesną platformą sprzętową opartą m.in. o procesor Intel Core i5 2500k @ 3,6 GHz (przy 1,20V), dwa dyski (jeden HDD i jeden SSD) oraz dwie karty graficzne AMD z serii Radeon HD6950 (a dokładnie dwie karty XFX z serii Dual HeatPipe 1GB). Do możliwie maksymalnego obciążenia platformy posłużyły jednocześnie uruchomione wymagające aplikacje takie jak OCCT oraz MSI Kombustor – dzięki temu komputer „z gniazdka” pobierał ok. 500W. Naturalnie nie jest to zbyt mocna platforma do obciążenia tak mocnego zasilacza, ot takie „optimum” bo do „pełni szczęścia” brakowałoby chyba tylko jeszcze jednej karty graficznej…

Antec HCP-1000 Platinum - Platforma testowa

Oczywiście testów obciążających wykonano kilka (dokładnie 5). Każdy jeden taki test trwał ok. 10 minut a podczas jego trwania przy pomocy multimetru mierzone było mierzone napięcie na liniach 12 V (jak wiemy najważniejsze dla współczesnych wymagających komputerów), 5 V oraz 3,3 V. Nie da się ukryć, że w teorii owe 850W “z gniazdka” to dla takiej potężnej jednostki zasilającej było raczej optymalnym obciążeniem i nie powinniśmy mieć tutaj żadnych niespodzianek. No ale sprawdźmy jednak jak to było w praktyce chociażby z wahaniami poszczególnych napięć…

Antec HCP-1000 Platinum - Testy

W przypadku trybu Idle napięcia są niemalże idealne (praktycznie tylko napięcia na linii 5V i 12V są minimalnie wyższe niż przewiduje norma ATX). Pod możliwie pełnym obciążeniem widać tylko marginalne wahania napięcia na linii 12V (z 12,17 na 12,15 V) i 5V (z 5,15 na 5,14 V), jednak oczywiście kompletnie nie ma się czym tutaj przejmować, zasilacz ten nas na pewno nie zawiedzie nas „w potrzebie” czyli pod obciążeniem. Tym bardziej, że w przypadku Antec HCP-1000 Platinum naprawdę daleko jeszcze do skrajnych wartości norm ATX. Co zaś się tyczy kultury pracy, to przyznam szczerze, że w przypadku testowej obudowy (Antec Eleven Hundred) słychać było tylko lekki szum wentylatora z zasilacza. Śmiało można zatem ten zasilacz zaliczyć do cichych w warunkach testowych (pobór z gniazdka na poziomie 500W).

Antec HCP-1000 Platinum – podsumowanie

Antec HCP-1000 Platinum to potężna jednostka zasilająca dedykowana przede wszystkim osobom, dla których liczy się ogromna moc z najwyższej półki, pełna modularność oraz długie i dość bogate okablowanie (m.in. sześć wtyczek PCI-E). Dodajmy do tego także oficjalny certyfikat 80 Plus Platinum i całkiem przyzwoity wentylator a okaże się, że Antec HCP-1000 Platinum to naprawdę platynowy high-end wśród zasilaczy. Niestety jak przystało na high-endowe rozwiązania tak i Antec HCP-1000 Platinum to także droga rzecz. Na naszym rynku kosztuje on bowiem niemal 1200 zł (sugerowana cena detaliczna). Z naszej strony Antec HCP-1000W zasłużył sobie na miano POWER! chociażby za długie okablowanie, bardzo stabilne napięcia, pełną modularność oraz oficjalny certyfikat 80 Plus Platinum. Gratulujemy!

Antec HCP-1000 Platinum - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*