Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Antec GX500 – ekonomiczno-praktyczny gaming

Antec GX500 – ekonomiczno-praktyczny gaming

Antec GX500 - Test

Dawno, dawno temu (a dokładnie w latach 2008-2011 ;)) była sobie legendarna gamingowa obudowa Antec Three Hundred. Dzięki sporej jak na owe czasy funkcjonalności oraz stosunkowo niewygórowanej cenie (w dniu premiery ok. 200 zł) zyskała ona sobie zwolenników na całym świecie. Mamy jednak rok 2014, wymagania użytkowników nieco wzrosły i model Three Hundred poniekąd odszedł już w zapomnienie. Wydaje się jednak, że firma Antec po cichu przygotowała kolejną gamingową propozycję przystępną i cenowo i funkcjonalnie. Oto bowiem mamy teraz do dyspozycji obudowę GX500 cenowo uplasowaną tak jak niegdyś wspomniany model – Three Hundred. Czy ma nowa obudowa ma szansę powtórzyć sukces modelu Three Hundred? Przekonajmy się! Zapraszamy na testy obudowy Antec GX500.

Antec GX500 – pierwsze wrażenia

Pierwszy kontakt z obudową Antec GX500 i…od razu wiemy, dla jakiej grupy odbiorców dedykowana jest ta obudowa. Po pierwsze obudowa ta jest raczej kompaktowa (458 x 203 x 476 mm – wysokość x szerokość z bocznymi wytłoczeniami x długość). Po drugie Antec GX500 to tak jak Zalman Z3 Plus przedstawiciel tzw. “wagi lekkiej”. Obudowa ta waży bowiem raptem ok. 4,5 kg i to już z fabrycznie pre-instalowanymi wentylatorami. Co zaś się tyczy design’u obudowy to można odnieść wrażenie, że nie jest on ani klasyczny ani też specjalnie agresywny. Jest on po prostu w miarę “gamingowy” a obłe kształty topu obudowy sprawiają, że obudowę tą albo się polubi albo nie (wiadomo, to kwestia gustu ;)). 

Antec GX500 - Obudowa w pełnej krasie

Antec GX500 - Obudowa w pełnej krasie

Co zaś się tyczy paneli bocznych, to są one prawie identyczne i symetryczne jeśli chodzi o kształt poza jedną różnicą. Panel “roboczy” posiada bowiem otwory wentylacyjne z miejscem montażowym dla opcjonalnego wentylatora typu 120 mm. Oba panele boczne Antec GX500 posiadają również spore wytłoczenia dzięki czemu całość mimo stosunkowo cienkiej blachy (o tym w dalszej części publikacji) jest w miarę sztywna. Ponadto dzięki takim wytłoczeniom zyskujemy troszkę więcej miejsca i na cooler CPU (bez wytłoczenia byłoby raptem 157 mm) i na schowanie kabli pod tacką (bez wytłoczenia byłoby raptem kilka mm czyli tyle co i nic).

Front obudowy Antec GX500 jest jakby dwu-częściowy. Jego zdecydowana część to po prostu meshowa demontowalna maskownica (wyposażona w filtry przeciwkurzowe typu siateczkowego). Pozostałą część frontu stanowią plastikowe “skrzela” na wysokości przednich wentylatorów oraz zaślepki zewnętrznych zatok.

Góra obudowy Antec GX500 jest mocno charakterystyczna. Chodzi tutaj mianowicie o to, że zdecydowanie największą część topu tej obudowy zajmuje tutaj powierzchnia z plastikowymi „belkami” (równoległymi do długości obudowy) a pozostała część to rozbudowany panel I/O.

Antec GX500 - Po demontażu maskownic

Panel I/O Antec GX500 zlokalizowany jest na górze obudowy a w jego obrębie znajdziemy:

 • 2x USB 3.0
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • spory przycisk “Power”
 • spory przycisk “Reset”
 • 2x trzy-stopniowy regulator obrotów wentylatorów (7 i 12V?)

Antec GX500 - Panel I/O i regulatory

Z tyłu obudowy Antec GX500 widzimy kolejne aspekty i współczesnej i też jednak tańszej obudowy komputerowej. Po pierwsze zasilacz jest tutaj montowany na dole (co jak wiadomo jest obecnie standardem). Po drugie fabrycznie zamontowany jest tutaj wentylator typu 120 mm (co też jest obecnie standardem) a po trzecie mamy tutaj siedem zaślepek kart rozszerzeń (są one jednak wyłamywane). Czwarty aspekt (i to ten tzw. nowoczesny) to blokada górnej maskownicy obudowy. Jak się bowiem okazuje część topu z „belkami” jest demontowalna a ponadto wydaje się być ona kształtem i gabarytem identyczna jak maskownica z przodu obudowy (kto wie, może istnieje szansa aby stosować je zamiennie? ;)).

Antec GX500 - Blokada maskownicy

Antec GX500 - Maskownice są identyczne rozmiarowo

Spód obudowy Antec GX500 wygląda raczej standardowo ale też i dość solidnie. Siateczkowy filtr pod zasilaczem oraz duże plastikowe nóżki z miękkimi podkładkami to coś, co na pewno ucieszy oko pragmatycznego gracza. Z tej perspektywy widzimy także blokadę przedniej maskownicy obudowy.

Antec GX500 - Widok od spodu

Antec GX500 – prezentacja wnętrza

Po zdjęciu tzw. panelu “roboczego” ukazuje nam się wnętrze obudowy Antec GX500 w całej swojej „okazałości”. To, co od razu da się zauważyć to przede wszystkim spory otwór na backplate coolera CPU, otwory do aranżacji okablowania z zasilacza, brak górnego koszyka na dyski (dzięki temu jest po prostu więcej miejsca na karty graficzne), dwa fabrycznie zainstalowane wentylatory 120 mm na górze obudowy oraz naprawdę sporo miejsca na karty graficzne (ok. 380 mm). Warto też zwrócić uwagę na to, że dwa napędy optyczne montujemy bez-narzędziowo a ponadto producent fabrycznie. Ogólnej radości z obudowy ujmuje jednak troszkę fakt, że zdecydowano się tutaj na wyłamywane śledzie kart rozszerzeń (o czym już wcześniej wspominałem) a ponadto nie mamy żadnego wentylatora z przodu (jak ktoś ma mocno grzejące się dyski, to lepiej niech zadba o przedni wentylator). Warto też nadmienić, że z racji szerokości obudowy sugerujemy rozważnie dobierać coolery CPU. Na coolery CPU mamy tutaj bowiem przewidziane ok. 157 mm (plus kilka mm w obrębie wytłoczenia panelu).

Antec GX500 - Miejsce na kartę graficzną

Antec GX500 - Miejsce na cooler CPU

Od strony tacki na płytę główną w przypadku Antec GX500 mamy na schowanie kabli mamy – w zależności od miejsca – raptem od 4 do 10 mm (plus kilka mm w obrębie wytłoczenia panelu bocznego). Taka ilość miejsca wystarcza do aranżacji okablowania z zasilacza ale dopiero po naprawdę bardzo precyzyjnym przemyśleniu i raczej starannym “upchnięciu” (osobiście wolałbym “na sztywno” np. 15 mm pod tacką). Z tej strony widzimy też podłączenia wentylatorów do regulatorów. Sumarycznie możemy tutaj podłączyć do 5 wentylatorów z wtyczkami typ 3pin.

Antec GX500 - Widok od strony tacki

Antec GX500 - Miejsce na kable

Grubość blach zastosowanych w Antec GX500 to niespełna 0,6 mm. Naprawdę nie jest to zbyt wiele na tle np. Fractal Design Arc Midi R2 (gdzie grubość blach oscyluje wokół 0,9 mm – przyp. red.). Mało tego, wydaje się, że w podobnej cenie znajdziemy już jednak obudowy z mocniejszymi blachami. A szkoda…

Antec GX500 - Grubość blach

Podsumowując interesujące nas miejsce do zagospodarowania w tej obudowie sytuacja wygląda następująco:

 • miejsce na karty graficzne: ok. 380 mm
 • miejsce na cooler CPU: ok. 157 mm (+ kilka mm w obrębie wytłoczenia)
 • miejsce na kable pod tacką: ok. 4-10 mm (+ kilka mm w obrębie wytłoczenia)

Antec GX500 – montaż i testy

Montaż poszczególnych podzespołów komputera w obudowie komputerowej Antec GX500 nie sprawił jakichś ogromnych problemów. No, może okablowanie z zasilacza wymaga tutaj większej cierpliwości gdyż należy je precyzyjnie ulokować (poza wytłoczeniem na panelu mamy naprawdę mało miejsca na kable) ale to niestety normalne w przypadku tak wąskich obudów. Summa summarum nasza platforma testowa:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,5 GHz
 • Cooler CPU: SilentiumPC Fera 2 HE1224
 • Płyta główna: Asus P8P67 Pro
 • Karta graficzna: ZOTAC Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4 GB pamięci RAM
 • Zasilacz: Antec TruePower Classic 550

wygląda w tej obudowie na „proporcjonalną” jeśli chodzi o zajmowaną przestrzeń ale też i widać sporo zapasu (patrz poniższe zdjęcia).

Antec GX500 - Platforma

Antec GX500 - Platforma

Chodzi tutaj zwłaszcza o miejsce w okolicy karty graficznej oraz w okolicy zasilacza (aż szkoda, że nie przewidziano tam dodatkowego miejsca na wentylator). Co zaś się tyczy dołączanych akcesoriów montażowych, to są one tylko trochę bardziej rozbudowane aniżeli standardowe. Znajdziemy wśród nich bowiem:

 • sanki na dyski 3.5″
 • niezbędne śrubki i dystanse
 • podkładki do dysków (eliminacja ewentualnych drgań HDD)
 • pakiet drucików (do lepszego zarządzania okablowaniem z zasilacza)

Antec GX500 - Akcesoria

Antec GX500 – testy wentylacyjne

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych obudowy Antec GX500 sprawdziliśmy temperatury “newralgicznych” podzespołów komputera zadając stosowne obciążenie przy fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tyłu, 1x 120 mm z przodu i 2x 120 mm na górze) przy ustawieniach “LOW” oraz “HIGH“:

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 4,5 GHz przy napięciu 1,4V)
 • GPU <- 6 “zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
 • NB <- j.w.

Jakie zatem mamy w Antec GX500 temperatury poszczególnych komponentów? Poniższy wykres powinien nam wszytko wyjaśnić:

Antec GX500 - Testy wydajności wentylacji

Wystarczy zatem mieć na procesorze i na karcie graficznej odpowiednio wydajne coolery a temperatury wcale a wcale nie będą nas przerażać. Okolice 77 stopni Celsjusza na CPU oraz ok. 74 stopnie Celszjusza na pasywnie chłodzonej karcie graficznej typu ZOTAC Geforce GT640 to jak najbardziej akceptowalne wyniki. Widać także, że maksymalne możliwości wentylacyjne obserwujemy w przypadku kiedy wentylatory pracują na max. obr./min (syskujemy jeszcze 2 stopnie Celsjusza). Do pełni szczęścia brakowało tutaj chyba jedynie tego, żeby przy maksymalnych obrotach fabryczne wentylatory były ciche – na 100% RPM niestety dość wyraźnie słychać generowany przez nie szum powietrza…

Antec GX500 – podsumowanie

Obudowa Antec GX500 to przystępna cenowo i funkcjonalnie współczesna konstrukcja midi-tower. Na naszym rynku obudowa to kosztuje 180-220 zł (zależnie od sklepu i/lub wyszukiwarki cenowej). Czy jest warta tych pieniędzy? Według nas zdecydowanie tak tylko trzeba być też jednocześnie świadomym, że mimo wszystko nie ustrzeżemy się tutaj przed typowymi ekonomicznymi aspektami tej półki cenowej obudów komputerowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyłamywane śledzie, zbyt skromną ilość miejsca na kable pod tacką, niezbyt grubą blachę obudowy czy też bak filtrów na górze obudowy. W każdym razie z naszej strony śmiało możemy obudowie Antec GX500 Plus przyznać nagrodę VALUE (za dobry stosunek ceny do możliwości) oraz PRACTICAL (za dodatkową funkcjonalność obudowy). Gratulujemy!

Antec GX500 - Podsumowanie

3 komentarze

 1. Jako posiadacz P280 naprawde dziwie sie ze Antec zdecydowal sie wypuscic obudowe z tak cieniutka blaszka :P

 2. OptimalowieC Prawi:

  Fakt, Antec P280 ma blachy o grubości niemal 0,9 mm więc doskonale Cię rozumiem ;) BTW. Masz domontowane filtry na górze obudowy? ;)

 3. Dallas drzwi Prawi:

  Dobre, dobre, dobre polecam każdemu!

Leave a Comment

*