Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Peryferia > ACTA, ACTA i po ACTAch…Europa powiedziała „Nie dla ograniczania wolności internetu!”

ACTA, ACTA i po ACTAch…Europa powiedziała „Nie dla ograniczania wolności internetu!”

Nie dla ACTA

Jak wiemy niemal od samego początku tego roku we wszystkich mediach (a przede wszystkich w internecie) bardzo głośno było wokół kontrowersyjnego projektu zwanego ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). W teorii miał to być zbiór przepisów prawnych chroniących intelektualny dorobek artystów, muzyków i wszystkich związanych z szeroko rozumianą branżą rozrywkową. W praktyce znajdowały się tam takie zapisy i regulacje prawne, które pozwalałby nie tylko na bardzo szeroką interpretację przepisów prawnych ale także na szeroko zakrojoną inwigilację poczynań obywateli „w sieci” gdyby Ci chociażby odwiedzali strony internetowe naruszające prawa autorskie.

Nie dla ACTA

Wszystko to miałoby się rzekomo odbywać pod pozorem walki z piractwem jednak nie łudźmy się. Chodziło po prostu aby wielkie wytwórnie muzyczne i filmowe miały międzynarodowy dokument upoważniający je do walki z każdym, kto chociażby w najmniejszym stopniu naruszałby prawa autorskie. Na szczęście dla wolności internautów nie wszystkie kraje podpisały dokument a ponadto po fali protestów w wielu krajach (w tym także w Polsce) został on następnie poddany do głosowania do Parlamentu Europejskiego jako dokument mogący bezpośrednio godzić w swobody obywatelskie. Wynik glosowania dość jednoznacznie pokazał, że w Europie nie będzie się tolerować ograniczania wolności internetu (a przynajmniej nie przy obecnej formie zapisów w ACTA). Za przyjęciem ACTA w państwa Unii Europejskiej było tylko 39 posłów zaś przeciwko było aż 478.

Wydaje się zatem, że na chwilę obecną możemy odetchnąć z ulgą. Ciekawe tylko czy prawnicy-współtwórcy ACTA nie będą próbować teraz wymyślić zapisów, sformułowanych trochę inaczej ale mających ten sam cel…Cóż, czas pokaże…

Źródło: ZDNet.com

Trackbacks for this post

  1. Bye bye ACTA czas na CETA | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] kilka dni temu internauci (i zapewne nie tylko) odetchnęli z ulgą, ponieważ Parlament Europejki odrzucił kontrowersyjną ustawę – ACTA.…

Leave a Comment

*